Културният център на Софийския университет и сдружение „Център за четене и култура“ отбелязват 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена с първия Фестивал за европейска солидарност, който обединява над 20 събития между октомври и декември 2024 г. в София. „Стени“ е тематичният фокус на фестивала и тема на международната конференция, която вдъхновява създаването на Фестивала и се превърна в негово програмно събитие.
И двете инициативи имат обща цел – да изведат на преден план в публичния дневен ред някои значими въпроси, към които днес повече от всякога е нужно да се отнесем задълбочено и внимателно: защо през 1989 г. бутахме стени, а днес мнозина предпочитат да ги изграждат отново? Дали през този период принципите на либералната демокрация са останали непроменени или е необходимо днес те да бъдат преоценени предвид новите предизвикателства пред глобалния ред, основан на човешките права?
Фестивалът за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени и академични събития с над 100 участници. Сред тях са професорът от Оксфордския университет Пол Бетс, политолозите Джей Роуел и Иван Кръстев, полският разследващ журналист и писател Игор Янке, френският журналист и кореспондент на Радио Франс Интернасионал в Берлин – Паскал Тибо, посланиците на Германия, Румъния и Украйна в България, писателите Михаил Зигар, Георги Господинов, Джаки Томе, Катя Петровская, виолончелистът Анатоли Кръстев, художниците Красимир Терзиев, Мисирков и Богданов и още много музиканти, писатели и поети, художници и фотографи, учени и изследователи. Обединяващата тема за всички събития на фестивала е „Стени“ – културните мостове, които ни свързват, и старите и нови бариери, които ни разделят.
Снимки: Яна Лозева
Официалното откриване на основната програма на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност бе на знаковата дата 10 ноември в Аулата на Софийския университет, където се проведе концертът „Европейски музикални пейзажи от времето на барока“ на фондация „Бахово общество в България“. Произведенията, включени в него, са сред най-значителните музикални творби, част от културното наследство не само на Европа, но и на света.
На следващия ден музикалната програма на фестивала продължи с музикалния пърформанс „Ростропович срещу Стената“ пред Мемориала на Берлинската стена в София (парка пред НДК).
На 11 ноември 1989 г. руският виолончелист и политемигрант Мстислав Ростропович изнася пред рушащата се Берлинска стена импровизиран концерт: сред отломките около Чекпойнт Чарли той изпълнява вдъхновено, по собствено желание, няколко сюити на Йохан Себастиан Бах.
Оттогава това изпълнение на великото музикално наследство на Европа е символ на победата на свободния творчески дух над Стените и комунистическите диктатури. Този жест повтори 35 години по-късно българският виртуозен виолончелист проф. Анатоли Кръстев.
На 11 ноември 2024 г. започна и тридневната международна конференция „Стени“, концептуално ядро и програмно събитие на Фестивала за европейска солидарност. Директорът на Културния център проф. Александър Кьосев откри събитието и направи кратко въведение в темата на конференцията, в което разгледа фините философски значения, които стоят зад конструкцията на всяка стена. Стената служи не само като материална преграда, но и като символ на това, че в затвореното пространство господства определен социален ред, докато извън него този ред вече не е в сила. В този смисъл актът на изграждане на една стена повдига фундаментални въпроси за универсалността на реда, посочи проф. Кьосев и допълни, че всяка стена на свой ред поставя под въпрос възможността за „вечен мир“ - човешки стремеж, който предшества известното произведение на Кант по този въпрос.
Събитието обединява водещи историци и политолози от Оксфорд, Рътгърс, Sciences Po, IWM Vienna, Институт „Лайбниц“ за историята и културата на Източна Европа, изследователски център „Марк Блок“ в Берлин, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет и много други.
То се проведе в Софийския университет, КООП, РЦСИ „Топлоцентрала“, Френския институт и Дом на Европа. Програмата на конференцията включваше три дискусионни панела, насочени към широката публика и посветени на различни перспективи към темата „Стени“.
Акцент в първия бяха визуалните образи на стени, прегради, бариери и граници, които не престават да вълнуват колективното въображение: от документалните кадри при падането на Берлинската стена до снимките на президента Тръмп пред оградата на мексикано-американската граница, от легендарния графит с целувката между Хонекер и Брежнев до графитите на Банкси върху стената на Западния бряг. Какво представляват стените в тази почти безбройна визуална продукция – солидни съоръжения за сигурност или ужасни прегради пред свободата?
На 12 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ се проведе дискусията „Стените в съвременната визуална култура“.
В нея участваха художникът Красимир Терзиев, кураторката Владия Михайлова, културологът Кирил Василев, изкуствоведката Десислава Димова и социоложката Мила Минева. Модератор бе културологът и директор на Културния център на Софийския университет – Александър Кьосев.
На 13 ноември във Френския институт журналистите Александър Андреев („Дойче веле“), Игор Янке (автор и журналист на свободна практика), Руслан Трад (Atlantic Council), Паскал Тибо (Радио Франс интернасионал) разговаряха за „Медиите, които рушат и издигат стени. Новите бариери пред журналистиката“. Модератор на дискусията бе Ралица Ковачева (ФЖМК, СУ).
Програмата продължи същия ден в Дома на Европа с дискусионния панел „Стени и мостове: перспективата на дипломатите“. В него участваха Н.Пр. Ирене Планк, посланик на Германия, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску, посланик на Румъния; Н. Пр. Олеся Илашчук, посланик на Украйна. Модератор бе Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика. Подобна дискусия е истинска рядкост. Тримата професионални дипломати обсъдиха разделителните линии вътре в ЕС и в Европа, възможностите за дипломатическа превенция на опасности и за посредничество по рискови въпроси, както и възможни сценарии, които дипломацията може да предложи по отношение на популизмите, на културните войни, на поредицата от мигрантски вълни, на дезинформацията, войните в Украйна и Близкия Изток.
От 7 до 9 ноември във Военния клуб се проведе и Sofia Information Integrity Forum 2024, посветен на пропагандата и дезинформацията. Организиран от консорциум от неправителствени организации и технологични фирми, в него се включват български и чуждестранни изследователи, експерти в областта на борбата с дезинформацията и информационните технологии.
Между 14 и 16 ноември е времето за литературния поглед към темата. В Националната галерия – Двореца и One Gallery ще се проведат есенните „Литературни срещи“ на фондация „Прочети София“ под мотото „Това е стена“, цитат от стихотворението на Борис Христов „Стената“. „Литературните срещи“ ще поставят акцент върху художествения и остър аналитичен поглед на съвременните писатели и поети. Част от темите, които свързват авторите, ще бъдат: стените, които издигаме и които успяваме да разрушим, войната като основна разделителна линия, законите и държавите, емиграцията, виртуалните стени, пропагандата, хибридната война и смъртта. Специално за тях в София пристигат: известният руски журналист и писател Михаил Зигар, родената в Киев и живееща от 25 години в Берлин писателка Катя Петровская, германската писателка и журналистка Джаки Томе. Сред основните гости на събитието ще бъдат българските писатели и поети Георги Господинов и Надежда Радулова. В него ще участват още: Йоанна Елми, Стефан Иванов, Еми Барух, Здравка Евтимова, Илко Димитров, Мирела Иванова, Оля Стоянова, Петър Чухов, Пламен Дойнов. Модератори ще бъдат Димитър Кенаров, Ани Бурова, Тони Николов, Виолета Вичева.
На 14 ноември от 19.00 ч. в Аулата на Софийския университет ще бъде и последното музикално събитие от програмата на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност. Концертът „Обединени“ е част от фестивала „Изкуството на барока“, организиран от Luxuria Europae. В него ще бъдат включени творби от композиторите Жан Батист Люли, Сен-Коломб-баща, Сен-Коломб-син, Марен Маре, Георг Филип Телеман, Йохан Фридрих Фаш, Георг Фридрих Хендел.
Част от програмата на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност са и няколко изложби. Художествената намеса COMING SOON / ПРЕДСТОЯЩО ОТКРИВАНЕ на Мисирков/Богданов ще превърне стъклените кубове на галерия „Алма Матер“ в Софийския университет в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. „35 години след 1989 г. светлото бъдеще все още предстои…“, пишат авторите. Изложбата ще може да се види между 19 ноември и 06 декември. Откриването на изложбата ще бъде на 19 ноември от 18:30 ч.
Подробности за цялата програма на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност: https://walls.culturecenter-su.org/
Репортажи на Университетската телевизия "Алма Матер":