На 19 октомври 2024 г. по повод официалното стартиране на общодостъпната онлайн платформа по проект COPE (Covering Cohesion Policy in Europe) еврокомисарят Елиза Ферейра определи работата на 27-те държави членки по проекта като блестящ пример за европейско сътрудничество. Това се случи във видео обръщение към участниците в ежегодния Конгрес на европейските студенти по журналистика (FEJS). Тази година домакин на форума беше Институтът за международна журналистика „Ерих Брос“ към Техническия университет в Дортмунд, Германия.
В същото време Ферейра подчерта, че бъдещето на Европейския съюз е свързано с независимите медии, които чрез критичните си репортажи хвърлят светлина върху всяко кътче на европейския дом и по този начин насърчават демокрацията в Европа. „Информираният гражданин е най-добрият защитник на демокрацията“, Ферейра цитира бившия генерален секретар на Организацията на обединените нации Кофи Анан. „Затова вашата работа е по-важна от всякога“, обърна се Ферейра директно към 27-те европейски института по журналистика и Европейската асоциация за обучение по журналистика (EJTA), които работиха в тясно сътрудничество по проект СОРЕ.
Проектът СОРЕ е координиран от ТУ Дортмунд и в него участват университети, предлагащи обучение по журналистика, от всички държави членки на ЕС. България е представена от екип от изследователи от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ с ръководител проф. д-р Веселина Вълканова (декан на ФЖМК) и членове: доц. д-р Мануела Манлихерова, гл. ас. д-р Мая Стоянова и д-р Цветелина Джамбазова.
Целта на проекта е изготвянето на онлайн курс, достъпен на всички езици на Съюза, който да повиши осведомеността на журналистите относно политиките на ЕС като цяло и относно възможностите, предоставяни от кохезионните фондове, в частност. Курсът е насочен не само към студенти по журналистика, но и към вече практикуващи журналисти, желаещи да получат допълнително обучение по въпросите на Съюза.
Онлайн курсът по проект СОРЕ се предлага в 27 версии, отразяващи националните специфики на всяка една държава членка. Проектът е финансиран с над 1 милион евро от бюджета на ЕС. През първата половина на 2024 г. над 1500 студенти по журналистика от цяла Европа успешно изпробваха платформата. Сред тях бяха и 30 студенти от специалностите „Журналистика“ и „Комуникационен мениджмънт“ на ФЖМК.
Повече информация за проекта и онлайн курса можете да намерите тук:
Налична е и електронна книга с цялостното съдържание на курса на английски език: https://cope.csd.auth.gr/?page_id=122