Начало / Новини / Новини и събития / Филиалът на Софийския университет в Бургас откри учебната 2024/2025 г. с нови програми и удвоен брой новоприети студенти

   
Филиалът на Софийския университет в Бургас откри учебната 2024/2025 г. с нови програми и удвоен брой новоприети студенти

На 2 октомври 2024 г. бе открита новата академична година за филиала на Софийския университет в Бургас. Тя започна с нови програми и 100 процента ръст в приема на студенти. На събитието присъстваха проф. Милен Замфиров – декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата, деканът на Богословския факултет доц. д-р Ивайло Найденов, зам.-директорът на филиала проф. Адриан Георгиев, преподаватели на Софийския университет, представители на университети в Бургас, директори на училища, общински съветници, общественици, представители на културните институции в града.

Празничната церемония по откриването на учебната година започна с водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Сливенския Митрополит Арсений и бургаското свещенство. В обръщението си към присъстващите митрополитът изтъкна ролята на специалност „Теология“ и Богословския факултет за Сливенската епархия и духовното образование в България. „На територията на Сливенската епархия има 600 храма и 70 свещеници, така че това е голяма полза за нас. Ние сме ви безкрайно благодарни и всякога ще имате нашата и молитвена и морална подкрепа“, отбеляза Негово Високопреосвещенство.

2

Кметът на Бургас Димитър Николов приветства студентите и академичния състав на Филиала и заяви подкрепа за всички дейности свързани с развитието на висшето образование. Община Бургас е съинициатор за разкриването на филиала на Софийския университет.

7

Само за година Филиалът увеличи няколко пъти броя на специалностите, между които кандидат-студентите могат да избират да изучават. От първоначалните една бакалавърска програма и няколко магистърски, от учебната 2024-2025 г. кандидат-студентите вече могат да се насочат към програми като „Регионално развитие и управление“, „Регионална сигурност“, „Управление на човешките ресурси“, „Приложна геоинформатика“, „Изменения на климата и управление на водите“, „Геоморфология“, „Управление на природната среда и рискови процеси“, „Античност и средновековие“, „Модерна България: Държава и общество“, „Музеология“, „Дигитална хуманитаристика“, „Образователен мениджмънт“, „Мениджмънт на услуги и организации за неформално образование“, „Развитие и управление на селските райони“, „Музикален артмениджмънт“, „Аудиовизуален дизайн“, „Аудиопродукция и мастеринг“, „Музикална педагогика – ръководство на музикална формация“, „Църковен мениджмънт“, „Християнско поклонничество“, „Православно богословие“. Последната е именно пример за програма, създадена специално за аудиторията в Бургас в отговор на големия интерес към богословието през първата година.

6

Нови магистърски програми, за които ще бъде разкрит прием в Бургас през 2025 г. бяха обявени преди дни и от Факултета по славянски филологии. Това са „Старобългаристика“ и „Опазване на българското културно наследство“. Филиалът посреща новоприети студенти освен от Бургас и от София, Пловдив, Стара Загора, Варна – в направленията „История“, „Науки за земята“, „Педагогика“, „Музикално и танцово изкуство“, „Теология“, а броят на новоприетите студенти е удвоен в сравнение с предходната година. С това общото число на обучаваните през предстоящата академична година доближава 100 души. „В комбинация със силните кандидат-студентски резултати на другите бургаски университети тази новина идва да потвърди бързото налагане на идеята за Бургас като нов университетски център за страната, за което Филиалът чрез видимостта и значимостта на Софийския университет в национален план започна в кратки срокове да дава своя специфичен принос“, каза в обръщението си директорът на Филиал Бургас проф. д-р Теодор Седларски.

1

През новата година във филиала отново ще се обучават бакалаври и магистри в професионални направления „Музикално и танцово изкуство“ и „Теология“. Освен тях магистърски програми в Бургас ще провеждат Историческия факултет, Факултет по педагогика и Геолого – географския факултет на Алма Матер.

5

Поздравителен адрес по случай празника изпратиха областният управител на област Бургас проф. д.н. Мария Нейкова, ректорът на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, директорът на Национална художествена академия – Филиал, гр. Бургас.

3

Специални гости на церемонията по откриване бяха талантливите изпълнители от вокална формация „Морски песъчинки“, водени от Милена Добрева, диригент, композитор, аранжор и почетен гражданин на Бургас. Музикален поздрав отправиха и студенти и преподаватели от специалност „Мултимедийни технологии и тонрежисура“.