Начало / Новини / Новини и събития / Докторантски семинар „В орбитата на отворената наука“ се проведе в Софийския университет

   
Докторантски семинар „В орбитата на отворената наука“ се проведе в Софийския университет

На 28 септември 2024 г. в Заседателна зала 2 на Ректората на Софийския университет се проведе станалият традиционен Докторантски семинар, който досега беше неизменна част от календара на „Нощта на учените“. Тази година събитието премина под мотото „В орбитата на отворената наука“ и в него се включиха и участници от започналия през септември 2024 г. проект ОРБИТ ( www.openresearch.bg ).

Семинарът беше модериран от гл. ас. д-р Албена Антонова от Факултета по математика и информатика и от Теодора Гандова от НПО Links. В събитието участваха 26 докторанти от девет факултета на Софийския университет – Физическия факултет, Факултета по математика и информатика, Факултета по химия и фармация, Факултета по науки за образованието и изкуствата, Факултета по педагогика, Историческия факултет, Стопанския факултет, Философския факултет и Богословския факултет. Голямата изненада бяха групата докторанти от Тракийския университет в Стара Загора, които специално дойдоха, за да споделят своя опит с отворената наука.

 

 

1-Изглед от залата 1

 

Семинарът започна с откриваща лекция на проф. Ана Пройкова от Софийския университет, която приветства участниците и представи значението на отворената наука за професионалното развитие на учените. Тя запозна младите учени с контекста на инициативите за отворена наука и множеството предизвикателства, които стоят на дневен ред пред младите учени. Проф. Пройкова подчерта и цената на отворената наука, особено в точните науки, където изследванията са изключително скъпи, но се отблагодаряват многократно на обществото.

1- д-р Ана Лазарова
1-Теодора Гандова

Д-р Ана Лазарова от Софийския университет посвети представянето си на правните аспекти за разпространението и достъпа до нови научни знания и правната уредба на Отворената наука. Тя разгледа промените в Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите и мерките за насърчаване на отворената наука, както и изискванията за публикуване на резултатите от научни изследвания, финансирани изцяло или частично с публични средства.

1-Представяне докторанти СЗ
1-Представяне докторанти - ХФ

Пленарната лекция беше представена от доц. д-р Милена Добрева от Университета в Стратклайд, Глазгоу. Като експерт в областта на отворената наука и хранилищата за научни знания, доц. Добрева сподели исторически примери и даде теоретичните насоки за спазването на отворената наука във всяка фаза на научните изследвания. Тя разказа накратко за новия проект ОРБИТ, който има за цел да утвърди механизми и модели за институционализирането на отворената и отговорна наука в Софийския университет.

1-Представяне докторанти

Както всяка година, най-интересната част от семинара беше посветена на представянето на научните работи на докторанти от различни факултети на Алма матер и връзката им с отворената наука. В групата на кампус „Лозенец“ първи се представиха докторантите от Физическия факултет - Светослав Ботев и Десислава Попстоянова, от Факултета по математика и информатика – Цветомира Златкова и Мурад Касим, и Асен Стоянов от Факултета по химия и фармация.

1-Представяне докторанти СЛ

Втори по ред се представи групата от Тракийския университет в състав Ваня Бонева, Светла Стойкова и Зорница Жеркова от Аграрния факултет и д-р Ивяна Иванова от Ветеринарномедицинския факултет.

Третата група включваше докторантите на Факултета по науки за образованието и изкуствата – Надежда Терзийска и Теодора Христакиева, както и Елмира Нешева от Педагогическия Факултет. Впечатление направиха презентациите на колегите от Историческия факултет: Георги Георгиев, Илона Стоянова и Денис Йоцов. Групата на докторантите от Стопанския факултет включваше Вася Манолова, Иво Колчев, Симеон Лазаров, като в това направление се включи и Онник Таракчиян от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов.

1-Изглед от залата

Последната група обедини докторантите от Философския факултет – Цветан Василев, Марая Цветкова и Светлана Костова, с докторантите от Богословския факултет Кънчо Кабадийски и Юри Илиев.

Събитието завърши с връчване на сертификати за участие и символичен подарък за всички участници – семена на цветя, с пожеланието идеите за отворена наука от докторантския семинар да разцъфнат и да се превърнат в красиви цветя.

Усилията за разпространението на отворената наука продължават и всички заинтересовани от темата изследователи са добре дошли да попълнят този въпросник https://forms.gle/bVqLpZRHeABzVRAH6