В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се провежда Трети университетски симпозиум „Социалната педагогика в ХХІ век“. Академичният форум се организира от катедра „Социална педагогика и социално дело“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата и е посветен на 135-та годишнина на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Форумът събира университетски преподаватели, докторанти, практикуващи специалисти, представители на неправителствени организации и други заинтересовани участници, които в рамките на два дни ще дискутират върху теоретичните измерения, академичните перспективи и практическите проекции на социалната педагогика и социалното дело в България и по света в светлината на глобалните и локалните предизвикателства на столетието.
На официалното откриване на научния форум доц. д-р Мая Чолакова поздрави присъстващите от името на ръководителя на Катедрата „Социална педагогика и социално дело“ и в качеството си на член на Организационния комитет на симпозиума. Тя припомни, че още от създаването си през 1996 г. катедрата заема лидерска позиция в концептуализирането на социалната педагогика в България. Тя задава модела, по който се ориентират останалите специалности в другите университети в страната, а това налага непрекъсната себерефлексия за осмисляне на традициите и нестихващ стремеж към проучване и очертаване на перспективите в развитието на социалната педагогика във всички нейни превъплъщения както у нас, така и по света.
Доц. Чолакова напомни, че настоящият симпозиум е посветен и на 135-годишнината на Алма матер и е основно събитие в рамките на едноименен научен проект, финансиран със средства на Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет за 2023 г.
Участниците и гостите на симпозиума бяха поздравени от заместник-ректора на университета доц. Анета Антонова. Тя поднесе поздравителен адрес от името на ректора проф. дфн Анастас Герджиков. В него той поздравява колегите си и подчертава, че най-добрият начин да се отбележи годишнина, свързана с образованието и науката, е да покажат развитието в областта на социалната педагогика, да обменят опит и да търсят решения по актуални въпроси и теми.
„Педагогиката и в частност социалната педагогика е изключително важна за всяко общество. Защото възпитанието и грижата за хората, и особено за по-слабите, нуждаещи се от помощ, в неравностойно положение, независимо на каква възраст, са едни от основите, върху които стъпва истински развитото общество. И съм изключително щастлив, че Вашите възпитаници, скъпи колеги, израстват като отлични специалисти. А чрез научния форум днес Вие разширявате и развивате своята дейност, поставяте актуални теми в докладите си“, се казва още в поздравителния адрес.
Ректорът изразява увереността си, че този университетски симпозиум ще се превърне в дълголетна традиция, която ще има своето място в научното поле на социалната педагогика, а постигнатите резултати ще бъдат повод за гордост и основа за още по-успешно развитие.
Деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата проф. дпн Милен Замфиров изрази радостта си да поздрави своите колеги и подчерта, че в научния форум ще участват изявени специалисти като проф. Сапунджиева, проф. Николаева, проф. Бояджиева, доц. Пиронкова, гости от други университети.
Деканът пожела на колегите си тези симпозиуми да се развиват така, че да се поздравяват и след десетилетия. „Убеден съм, че това ще се случи, още повече, че познавам колегите си от Катедра „Социална педагогика и социално дело“, подчерта той.
Научният форум продължи с първата работна сесия „Теория и история на социалната педагогика и социалното дело - традиции, съвременност и перспективи“, в която първи лектор бе проф. дпн Клавдия Сапунджиева от Софийския университет с темата „Социално-театралният дискурс на личностната биография“.
В рамките на научното събитие бе представен и проектът „Компетентностен подход в обучението на студенти по Социална педагогика", финансиран в рамките на проект BG-RRP-2.004-0008-C01 "Софийски Университет - Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT, финансиран със съдействието на ЕС - Next Generation по Националния план за възстановяване и устойчивост). Проектът се изпълнява от изследователски екип с ръководител доц. д-р Мая Чолакова.
Програма и теми на симпозиума: тук .