За трети път във Физически факултет се проведе Ден на кариерата, инициатива на факултетния Кариерен център. Участваха близо 30 работодатели от различни браншове, които в рамките на целия ден имаха възможност да представят дейността си и да запознаят студентите с предлаганите от тях позиции за специализирани кадри с компетенциите на възпитаниците на Физическия факултет.
От 10:00 до 16:00 часа студентите и техните преподаватели можеха да се информират и да получат отговори на въпросите си директно от представителите на бизнеса и институциите, присъстващи със свои щандове във фоайето на Факултета. Екипът на Кариерния център бе подсигурил солидно присъствие на заинтересовани работодатели, предлагащи привлекателни и перспективни възможности за кариерно развитие, на чиито щандове можеха да се намерят достатъчно изчерпателни презентационни и рекламни материали.
В рамките на това издание на Деня на кариерата във Физическия факултет взеха участие следните организации:
Integrated Micro-Electronics Bulgaria – водещ доставчик на услуги за производство и монтаж на полупроводникови модули и тестови услуги. Фирмата обслужва водещи световни производители на оборудване за компютърната, комуникационната, автомобилната, медицинската електроника и др. индустрии.
БУЛАТСА – „Ръководител на полети“ (РП) е сред най-престижните и конкурентноспособни професии в света. Задачата на РП е да управлява движението на въздухоплавателни средства във въздушното пространство, осигурявайки безопасното им и експедитивно движение. В България това се случва от 5 центъра, намиращи се в София, Варна, Бургас, Горна Оряховица и Пловдив. BULATSA предлага качествено аеронавигационно метеорологично обслужване на гражданското въздухоплаване на територията на България; предоставя метеорологична информация за всички международни летища и въздушното пространство, за което е отговорно.
Предприятието разполага с автоматизирани метеорологични наблюдателни системи, измерващи основните метеорологични елементи; два Доплерови метеорологични радиолокатора и информационна инфраструктура позволяваща обмен на метеорологична информация както между оперативните центрове за обслужване на въздушното движение, така и с национални и международни бази данни. Обслужването се осигурява от висококвалифицирани специалисти имащи образование и компетенция отговарящи на изискванията на Световната метеорологична организация (WMO) и Международната организация за гражданско въздухоплаване (ICAO). Авиационните прогнози, предупрежденията за опасни явления и обслужването на авиационните потребители се извършва от авиометеоролози в прогностичен център разположен в единния център на ДП РВД София. Метеорологичните наблюдения и сведения се осигуряват от метеорологични наблюдатели, разположени в летищните контролни кули на летища София, Варна и Бургас. Задължително изискване за заемане на длъжностите в метеорологичните звена е завършено висше образование с минимална образователно-квалификационна степен „магистър” и специализация по Метеорология.
Smartcom Bulgaria – компания, развиваща дейността си в три специализирани направления: системни интеграционни услуги и комуникационни решения за клиенти; разработка на собствена линия продукти; разработване на нови технологии за микрочипове за външни компании (понастоящем партньор на IBM).
Аурубис България – медодобивният завод на „Аурубис Груп“ (построен през 1958 г.) се намира в региона на Средногорието и се състои от четири основни производствени единици: металургично производство, рафинерия за катодна мед, производство сярна киселина и обогатителна фабрика. Към момента компанията е работодател на 845 служители.
Агенция по заетостта – най-големият посредник на пазара на труда между търсещи и предлагащи клиенти. Предлагат се високо ефективни услуги в областта на кариерно консултиране и професионално ориентиране, обучение към социални партньори, младежки програми по ОП РЧР 2014-2020 г., младежки програми за стажуване.
Институт по физика на твърдото тяло към БАН – основните научни и научно-приложни постижения на Института са в областта на квантовата теория на твърдото тяло, теорията на фазовите преходи, свръхпроводимостта и свръхпроводимите материали, физиката на ниските температури, нанофизиката, микроелектрониката и микроакустиката, физиката на течните кристали, физиката на живата материя, изследването на структурата и свойствата на кристални и аморфни материали, физиката на атома и плазмата, нелинейната, интегралната и влакнестата оптика, физиката на лазери с метални пари.
Агенция за ядрено регулиране – държавен регулатор, отговарящ за осигуряването на ядрена безопасност и радиационна защита. На 16 май, от 16:00 часа, представители на Агенцията за ядрено регулиране ще изнесат презентация пред студентите на факултета.
Нилсън България (Nielsen Bulgaria) – фирма, предлагаща консултантски услуги в сферата на маркетинга, потребителското поведение, анализ на конкуренцията и пазара, маркетингови и рекламни стратегии, и др.
Visteon - компанията започва дейността си в автомобилната индустрия след като се отделя от Ford Motor Company, а впоследствие придобива бизнес звеното Електроника от Johnson Controls. Visteon успешно трансформира бизнеса си във фокусиран в електрониката доставчик с водещи позиции на пазара в Азия, Европа и Северна Америка. Понастоящем Visteon е работодател на 11 хиляди квалифицирани служители по целия свят.
АЕЦ „Козлодуй“ – единствената атомна централа в България, най-големият производител на електрическа енергия в страната, осигуряващ повече от 1/3 от националното годишно електропроизводство. АЕЦ „Козлодуй“ е един от най-големите работодатели в България, осигуряващ висок жизнен стандарт на служителите си.
Национален институт по геофизика, геодезия и география към БАН – провежда фундаментални и приложни научни изследвания в областите на геофизиката, сеизмологията, сеизмичното инженерство, геодезията и географията, с цел подпомагане на устойчивото развитие на България.
Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН – най-големият в страната комплексен център за научни и приложни изследвания в областта на ядрената физика и технологии, както и на техните взаимодействия с околната среда.
Институт по механика към БАН – водещ научен център с дългогодишни традиции във фундаменталните и приложни научни изследвания в областта на механиката, роботиката, мехатрониката, биомеханиката и сродни области. Той участва в подготовката на докторанти и висококвалифицирани специалисти, осъществява експертна и иновационна дейност и пряко прилага научни резултати в практиката.
Тита-Консулт – фирмата предлага цялостен инженеринг в областта на радиационния контрол и радиационната защита, вкл. търговска, консултантска и сервизна дейност в областта на радиационния контрол, на уредите и системите за осъществяване на радиационен контрол и мониторинг, на рентгенови системи за контрол на багажи, МПС, товари и течности.
Sensata Technologies Bulgaria - световна компания за индустриални технологии, лидер в разработването, производството и продажбата на сензори и контроли. Произвежда широка гама персонализирани, иновативни сензори и контроли за приложения, подобряващи безопасността, ефикасността и комфорта на милиони хора всеки ден. Продуктите на фирмата се ползват в автомобили, уреди, самолети, индустриални, военни, тежкотоварни автомобили, отопление, климатизация, данни, телекомуникации и морски приложения.
Opticlasa – Верига оптични центрове с дългогодишен опит в областта на търговията с очна оптика, предлагаща пълна гама аксесоари и услуги. Първите оптични магазини на фирмата са открити през 1993 г., работейки с най-големите световни производители в оптичния бранш, като днес менажира 18 собствени обекта.
FESTO – водещ световен лидер в областта на автоматизиращата технология, индустриалните обучения и образователни програми. Предмет на дейност: Компоненти и системи за индустриална автоматизация (предлагани над 30 000 изделия) Инженерингови услуги по автоматизация в енергетиката, химическата, леярската, кожарската и хранително-вкусовата промишленост – проектиране, доставка и сервиз на системи за автоматизация чрез индустриални компютри, програмируеми контролери, стандартно и приложно програмно осигуряване и програми за визуализация на процесите, управление на екструдери и машини за леене с противоналягане.
Фирмата още комплексна програма от семинари, технически средства и помагала по пневматика, електро-пневматика, хидравлика, електро-хидравлика и програмируеми контролери; сертифициран център за професионално обучение. А така също, услуги за енергоспестяване, оптимално използване на наличните компресори; увеличен ресурс на оборудването; енергийно ефективна работа на системите; подобрени екологични показатели и др.
Фондация „Заедно в час“ – целенасочена дейност за предоставяне на равен достъп до качествено образование на всяко дете в България, независимо от неговия произход и социално-икономически статус.
MELEXIS – един от световни лидери в автомобилните полупроводникови сензори, интегрални схеми за моторно шофиране, автомобилна мрежа и безжична комуникация.