В Заседателна зала 2 в Ректората на Софийския университет доц. Данаил Данов от Факултета по начална и предучилищна педагогика изнесе публична хабилитационна лекция на тема "Дигитализация и социални трансформации: медийна педагогика и медийна грамотност“. По време на събитието бе представена и книгата му „Педагогика на медийната комуникация“.
На събитието присъстваха деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация доц. д-р Теодора Петрова, деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. д-р Мадлен Данова, заместник-деканът на Факултета по начална и предучилищна педагогика доц. д-р Николай Цанев, генералният директор на Българското национално радио Александър Велев, Никола Кицевски, директор на издателство „Просвета“, преподаватели и студенти.
Срещата бе открита от доц. Николай Цанев, който представи доц. Данаил Данов и обърна внимание на неговото развитие в академичната общност. Доц. Данов преподава на бакалаври и магистри дисциплините „Медия знание“, „Мултимедия“, „Основи на информационната култура“, „Медийна педагогика“, „Лидерство и ефективна комуникация“ и др.
В лекцията си доц. Данов разгледа необходимостта от развитие на дисциплината „Медийна педагогика“ като ключов елемент на педагогическото образование и включването й в академичните програми на факултетите, подготвящи педагогически кадри за всички степени на образование в България. Като представи същността на това ново научно поле и значимостта му за ефективната работа на педагогическите специалисти, лекцията направи връзка между медийна комуникация, медийна педагогика, медийна грамотност и медийно образование.
В рамките на събитието деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация доц. Теодора Петрова представи книгата на доц. Данаил Данов „Педагогика на медийната комуникация“, издадена през 2016 г. от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.
Доц. Петрова отбеляза, че са необходими еднакви кодове за общуване, за да може да се участва в процеса на дигитална комуникация. По думите й, децата лесно формират умения, но е добре в този век на компютри и медии те да бъдат обучавани как да боравят с това съдържание и как да го разбират. Тя подчерта, че това, което доц. Данов прави, е изключително важно, а творбата му е четивна и разбираема.
Доц. Данаил Данов отбеляза, че за него е било радост и предизвикателство да пише книгата. Той посочи, че интересите му като журналист, медиен изследовател заедно с желанието му да участва в обучението и образованието са го водили в две посоки, които в един момент са се препокрили. Доц. Данов отбеляза, че половината книга е теоретична, представяща неговата визия на вече изразени концепции, а другата част е практическо изследване на формирането и развитието на медийната грамотност в България.
Доц. Данаил Данов благодари на всички, които са повярвали в него и са го подкрепили в създаването на тази книга – академичната общност на Факултета по начална и предучилищна педагогика, Университетския комплекс по хуманитаристика, Университетското издателство, колегите, студентите и неговото семейство.