Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Среща на доброволците от 61-ва сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) с дарители

   

26.09.2024

 

На 20 септември 2024 г. в Стопанския факултет се състоя среща на доброволците от 61-ва сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) и дарители. Стопанският факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ бе партньор на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и освен успешната конференция, част от съпътстващата програма към събитието, на тема: „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни към национални и глобални перспективи и научени уроци за по-добри политики, практики и за по-добро качество на живот“, успя да организира и проведе доброволческа програма. В нея се включиха над 60 доброволци – българи на средна възраст между 30-35 години, които с огромно желание вложиха уменията си и спомогнаха за още по-доброто представяне на страната ни на събитието, което приключи на 2-ри август.

2

По време на сесията доброволците бяха подкрепени с вода и хранителни продукти от „Девин“ ЕАД, „Данон България“ и „Хармоника“. Банка ДСК също допринесе за доброволческата програма и благодарение на тях осигурихме специално брандирани тениски за всеки доброволец. За да си припомним моменти от изминалата сесия и да запознаем доброволците с политиката на компаниите, подкрепили ни, се състоя и тази последваща среща с тях. На нея присъстващите се запознаха и с дарените доклади и книгата с пожелания от делегатите. Те също имаха възможност да впишат своите впечатления и обратна връзка.

3

Димитър Дилов, член на УС и изпълнителен директор на банка ДСК, сподели пред аудиторията, че зад бързата реакция от тяхна страна за осигуряване на подкрепа на доброволческата програма, стои кауза. „Като една от най-големите банки в страната, имаме социална ангажираност към подобни каузи и приемаме отговорно това, което се случва с климата“, заяви той. Г-н Дилов разказа и как те, като компания, се борят с климатичните промени и какъв е техният подход в тази посока.

4

Изпълнителният директор на „Данон“ Любомир Спасов, заедно с г-жа Цветелина Георгиева, директор „Корпоративни въпроси“ в „Данон“, споделиха с аудиторията повече за тяхната обществено отговорна политика и любопитни факти за компанията от гледна точка на развитие и опазване на околната среда. Те изказаха своята благодарност към ръководителя на доброволческата програма - доц. д-р Марина Стефанова, и разказаха за устойчивата политика, която е част от 120-годишната история на компанията в световен мащаб.

viber_изображение_2024-09-20_17-50-19-739

В началото на срещата се откри и първата изложба в новото изложбено пространство пред сградата на Стопански факултет. Тя е на тема „Климатичните промени“ и е организирана в сътрудничество с WWF България.

5

„Аз наистина съм щастлива да ви приветствам пред сградата на Стопански факултет - този път не сме вътре заради една наша нова инициатива, която се надявам да се превърне в традиция. Тази малка изложбена площ ни дава възможността да извадим знанието и темите, които вълнуват нас и нашите студенти, и да ги споделим с местната общност. Това е основната функция на новото изложбено пространство“, сподели доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, подкрепа и ангажираност“, ръководител МП „Отговорно и устойчиво управление“ и директор на ESG Lab и ЕSG Academy в Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

6

На събитието присъства и Диана Димитрова, директор „Природозащитни програми“ на WWF България. Тя също приветства гостите и сподели, че са много щастливи от партньорството си със Стопански факултет. „Радваме се, че сме първите, които имат възможност да изложат пана, които макар да са няколко, са в правилната посока“. Г-жа Димитрова изказа и специални благодарности към доброволците и допълни, че подобни събития няма как да са успешни без намесата им.

На срещата присъства и Апостол Дянков, който е част от екипа на Министерство на околната среда и водите, и също изказа благодарност към целия екип, организирал сесията, към включилите се доброволци. „Вашата отдаденост, присъствието ви от сутрин до вечер на срещите, се забеляза от всички и участниците бяха впечатлени от гостоприемството, от съпътстващите събития, от града, и си тръгнаха щастливи и с добре свършена работа тук“, заяви той.

7

Новото изложбено пространство предполага представяне на актуални и значими теми за Стопански факултет пред по-широк кръг от хора. Първата стъпка към подобряване на околната среда е информираността.

8