Заседателна зала 1, Ректорат
Научният форум „Зографската научноизследователска библиотека – 10 години по-късно“ e посветен на 10-годишнината от подписването на договора за сътрудничество между Зографската света обител и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той включва научна конференция, изложба и прожекция на филмите „Градината на Богородица“ и „„Кодът на Паисий“.
Конференцията се открива на 7 ноември 2024 г., от 10.00 ч. в Първа заседателна зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В същия ден, от 13.30 ч., е откриването на изложбата в Централната университетска библиотека. Прожекцията на филмите е от 16.15 ч. на 8.11.2024 г.
Зографските дни в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се провеждат от 7 до 8 ноември 2024 г. Сътрудничеството на университетския екип със Зографската света обител започва още през 2009 г. с идеята за дигитализация на ръкописната сбирка. До 2013 г. са заснети славянските ръкописи, а през 2014 г. се сключва договор между манастира и Софийския университет. Благодарение на него се създава „Зографската научноизследователска библиотека“ (Зографската стая) като част от библиотека „Филологии“ на Университетската ни библиотека. Целта на тази инициатива е да направи достъпни заснетите копия от ръкописното и архивно богатство на Зографския манастир. Постепенно към тази сбирка се добавят дигитализирани ръкописни материали от страната и чужбина – от Ватикана, Франция, Румъния и мн. др. Последните допълнения към библиотеката са ръкописните сбирки от библиотеките в Казанлък и Елена.
Договорът между Софийския университет и манастира спомага за задълбочаване на сътрудничеството. Около заснемането и дигиталната библиотека постепенно се оформят екипи за описания и издания ръкописи, грамоти и архивни материали на Зограф, които са писани на различни езици и са важна част от българското и балканското културно наследство. Можем да споменем част от тази съкровищница:
- над 700 ръкописа на кирилица, най-ранният от които са Зографските листове от Х век;
- около 200 гръцки ръкописа с най-ранни представители от XII в.;
- над 100 византийски грамоти (най-ранната от 980 г.);
- ок. 20 български и сръбски грамоти, сред които Витошката грамота на цар Иван Шишман и златния печат на цар Иван Асен II от неоцеляла негова грамота с дарения за манастира;
- над 100 грамоти на молдавските воеводи, най-ранната от които от 1426 г., както и няколко грамоти на молдавския воевода Стефан чел Маре, един от най-големите ктитори на манастира;
- над 600 османски документа, най-ценни от които са няколко фермана на Мехмед ΙΙ Завоевателя от XV век.
- стотици безценни старопечатни книги, които нямат аналог в нито една българска библиотека.
Заедно с работата по описанията и изданията на това културно наследство в традиционен хартиен формат екипите работят и по електронните версии на тяхното представяне в „Електронната Зографска научноизследователска библиотека“ (https://www.slav.uni-sofia.bg/zograf/).
Научният форум „Зографска научноизследователска библиотека – 10 години по-късно“ от 7 до 8 ноември представя работата на отделните екипи и учени, чиито проекти са свързани със Зографската света обител. Работата на форума започва в 10.00 ч. на 7 ноември в 1. Заседателна зала на Софийския университет. Отделно от това, на 7 октомври 2024 от 13.30 ч. се открива изложба във фоайето на Централната университетска библиотека, посветена на културното наследство на манастира, а на следващия ден, 8.11.2024 г., от 16.00 ч., в Аулата на Софийския университет, ще се прожектират два филма за Зограф, Атон и Паисий.