На 9 октомври, катедра „Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания към Факултета по класически и нови филологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски “, проведе семинар и танцова работилница на тема „Африкански ритми и танцова терапия, като трансформиращ подход към психичното здраве“ в театрална зала Алма Алтер, Ректората .
Семинарът представи няколко изследователски посоки – огромното глобално значение и влияние на африканските ритми и танци, като обект на световното културно наследство, сходствата между балканския фолклор и западно африканските танцови форми, както и ползата на африканските ритми и танци, като холистичен подход към здравето и благосъстоянието, който свързва тялото, ума и духа и създава мощно трансформиращо и лечебно изживяване.
Гост лектори на събитието бяха изследователи, музиканти, терапевти и практици от България, Буркина Фасо и Германия. Деян Петров представи темата “Drum circle - the healing power of unity”,последван от лекцията на Диляна Курдова „Dancing together to get back to (the) One Self: Bulgarian and West African Dance Culture”.
⊹⊹⊹ Програмата завърши с лекция и танцова работилница “Music, myth and metamorphoses with African Dance Traditions. How does dance become a healing experience?” на Стефани Бангура (Германия) и Маса Дембеле (Буркиина Фасо).
⊹⊹⊹ Събитието е част от проекта “Африканска музика, танци и изкуство: ритмично пътешествие на разнообразие и влияние “, чиято цел е да изследва и популяризира музикалното и танцово културно многообразие и наследство на Африка, сред студентите от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, както и сред широката българска общественост.
Линк към видео материал:
Информация за гост лекторите:
Стефани Бангура и Маса Дембеле
Стефани Бангура е преподавател по танци и гещалт терапевт. Повече от 25 години животът ѝ е свързан с африканските танцови форми както като изпълнител, така и като лектор в Салвадор, Хавана, Ню Йорк, Париж, но и като преподавател по ритуална танцова педагогика в Хамбург. През 2011 г. завършва магистърска степен по танцово и театрално изкуство в Държавния университет на Салвадор де Баия, Бразилия. През 2016 г. Стефани Бангура основа артистичния колектив на Tanz der Kulturen – неправителствена организация в Хамбург, с която работи по различни национални и международни проекти за социално-културно образование и танци.
Нейните класове винаги протичат с акомпанимент от музика на живо, изпълнена от един или няколко музиканта. Заедно с нея гостува джембефола Маса Дембеле от Буркина Фасо. Той е мулти-инструменталист и ученик на Адама Драме. Маса е грио – човекът, пазещ паметта на предците си, предавайки поверените му знания чрез музика и стих. Хора с различни нива на танцов опит са добре дошли.
Диляна Курдова
Диляна Курдова е изследовател на българския танцов фолклор и преподавател по български и гръцки танци. Член е на няколко работни групи към Международен съвет за музикални и танцови традиции към ЮНЕСКО, с публикации в български и международни издания. Заедно със Сдружение „Концерти.БГ“ София организира концерти в сферата на етно-фюжън-фолк сцената и разработва първото образователно мобилно приложение за фолклор в България „Фолклор в джоба“ (Folklore in the Pocket). Автор е на книгата „Размисли върху българската женска носия, която е въведение в света на облеклото и значението му за българката от „едно време“. Диляна Курдова ще представи сравнение между българските и западноафриканските танци. Отправна точка за нея са ритуалите и ритуалната символика. Независимо дали представя тялото на един танцьор или общото тяло, състоящо се от много движещи се като едно, танцът е част от културата на човешкото движение, където да бъдеш заедно в едно движение и ритъм синхронизира телесните и мозъчните вълни, като по този начин създава усещане за свързаност и единство сред танцуващите (Ehrenreich, 2007: 43). Танцът се явява основен герой в ритуалите и лечебните практики.
Деян Петров
Деян Петров-Dizzy е страстен изследовател на африканските ритми и е сред музикантите, които популяризират традиционни африкански ритми, инструменти и барабанни кръгове в България. От 2016 г. развива своя работилница по Ритъм – Dizzy Grooves / Работилница по Ритъм, където дава възможност на хора с разнообразен опит и възраст да навлязат в световни ритъм традиции от най-различни култури и епохи.
От 2024г. е назначен като изследовател към катедра “Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания” (ФКНФ) на СУ “Св. Климент Охридски” с фокус антропология, митология, изкуство и култура.