Конферентна зала, Ректорат
Живеем във времена на криза и преход. Извънредното положение изглежда е „новото нормално“. Границите между извънредно и нормално се изместват. Заедно тези тенденции отключват масивен, многопластов и нарастващ страх. Те създават свят, който е организиран и дисциплиниран чрез стратегии и тактики, базирани на страха.
Конференцията „Правни въображаеми за криза и страх“ има за цел да изследва правно релевантните чувства, емоции и въображаеми аспекти на страха. Тя ще представи резултатите от многостранен научен анализ на конституционните и международноправните измерения на кризата и страха. Мрачните чувства и (не)конституционната политика на страха са в основата на изследователския интерес на група водещи и международно признати учени, събрани от проф. д-р Мартин Белов от Софийския университет в мрежа по проекта SUMMIT, изследваща правните въображаеми на страха.
Конференцията ще бъде кулминацията на изследователските усилия на тази група от учени, идващи от три континента и представляващи 13 водещи университета от Европа, Азия и Северна Америка. Това са Софийският университет „Св. Климент Охридски “, България, Sciences Po, Франция, Университет на Манчестър, Обединеното кралство, Университет на Торино, Италия, New York Law School, САЩ, Pennsylvania State University, САЩ, Национален университет на Сингапур, Jindal Global Law School, Индия, Ruhr-Universität Бохум, Германия, Ягелонски университет в Краков, Полша, Университет на Терамо, Италия, Университет на Загреб, Хърватия и Университет Стратклайд, Обединено кралство.
Конференцията ще започне с очертаване на конституционализма, базиран на страха. Тя ще представи епистемологични, семиотични, семантични и евристични подходи към тъмните емоции в конституциите и конституционното право. Специално внимание ще бъде отделено на афектния конституционализъм и колективната емоционална самоидентификация на конституционно оформените социално-политически общности и различните групи, които са рамкирани от тях. Мрачните конституционни спомени, политиката на паметта на страха и емоциите от конституционния преход и социалната трансформация ще бъдат оценени, отбелязвайки транстемпоралното изследване на конституционната тъмнина и политиката на страха. Специална част от конференцията ще бъде посветена на международните и транснационалните въображаеми на кризата и страха. Конференцията ще завърши с евристичен анализ на образите на страха.
Работният език е английски.
За да проследите събитието, регистрирайте се на този линк и се присъединете към нас на 9 ноември 2024 г. в Конферентна зала на Софийския университет (Огледалната зала) от 8:30 часа. Събитието ще продължи до 18:30 часа.
Конференцията е част от проекта Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technology Transfer (SUMMIT), изпълняван от Софийския университет. Организира се от проф. д-р Мартин Белов, ръководител на научното направление „Европейският конституционализъм във времена на конституционна поликриза, извънреден конституционализъм и преходен конституционализъм“.
Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.