Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / In Memoriam: Напусна ни проф. Гернот Карл Гутман, германски икономист и бивш ректор на Кьолнския университет

   

18.07.2024

 

Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 3 юли 2024 г. ни напусна проф. Гернот Карл Гутман, германски икономист и бивш ректор на Кьолнския университет.

Проф. Гутман беше сподвижник и ментор на Стопанския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, значим европейски икономист и академичен лидер, изграждащ мостове между Запада и Изтока – през сближаване на университетите и църквите (екуменизъм).

Prof. GKG

Портрет на проф. Гутман като ректор на Кьолнския университет. Художник: Хелга Тийман

Гернот Гутман е роден на 26 ноември 1929 г. във Фрайбург в Брайсгау. Син е на електротехника Франц Гутман и съпругата му Хилде (родена Хуг). Мобилизиран е едва на 15 г. в края на Втората световна война (февруари 1945). След завръщането си от плен завършва средното си образование през 1949 г. Между 1951 г. и 1954 г. учи икономика в Фрайбургския университет "Алберт Лудвиг". През 1956 г. защитава докторска степен във Фрайбург с дисертация върху развитието на доставките в корабоплаването по Рейн и неговото управление чрез формиране на товари.

Последователно е научен асистент във Фрайбург (1956 г.), Марбург (1957/1958 г.) и при икономиста Карл Пол Хенсел, той се хабилитира през 1963 г. с труда Theorie und Praxis der monetären Planung in der Zentralverwaltungswirtschaft. Schriften zum Vergleich von Wirtschaftsordnungen („Теория и практика на паричното планиране в икономиката на централната администрация. Текстове за сравнението на икономическите системи“). Получава venia legendi (право за четене на лекции) за икономика в Марбургския университет Филипс. През 1965 г. става ръководител на отдел на изследователския център за сравнение на системи за икономическо управление.

През 1970 г. е назначен за професор по икономика, икономическа теория и теоретична икономическа политика, както и за директор на Института по политически науки в Марбургския университет.

През 1971 г. се премества в Катедрата по икономически политически науки в Кьолнския университет и също така е директор на Института по политически науки в Кьолн. Проф. Гутман е участвал и в други ръководни позиции в университета – като директор на Икономическия архив (1974–1978), в управителния съвет на Федералния институт за източни и международни изследвания (1978–1986), декан на Факултета по икономика и социални науки (1982–1983) и като ректор на Кьолнския университет между 1983 г. и 1985 г. Като ректор на Кьолнския университет сключва споразумение за сътрудничество със Софийски университет през 1985 г. От страна на Софийски университет партньорството се управлява от проф. Аксиния Джурова.

Основните изследователски области на проф. Гутман са икономически регулаторни теории и регулаторна политика, както и сравнение на икономически системи. Публикувал е множество трудове.

Гернот Гутман участва в множество национални научни инициативи. От 1978 г. до 1986 г., в допълнение към работата си в Кьолн, той е член на ръководството на изследователския съвет Йохан Готфрид Хердер в Марбург. От 1985 г. до 1993 г. е изпълнителен директор на Берлинския изследователски център за общогермански икономически и социални въпроси. От 1987 г. до 1991 г. е и председател на Асоциацията за социална политика. Бил е също член на Германската комисия на ЮНЕСКО между 1988 г. и 1992 г.

За да подпомогне академичната интеграция и прехода към пазарна икономика, през 1991 г. той е назначен за декан-основател на Икономическия факултет на Лайпцигския университет и преподава там до 1993 г., като негов приемник е Берт Рюруп. Бил е дългогодишен гост-преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (България), в Киргизко-руския славянски университет в Бишкек (Киргизстан) и в Омския университет (Русия).

Проф. Гутман се пенсионира се през 1995 г., но продължи да подпомага развитието на Стопански факултет и посрещаше колегите, които посещават Кьолнския университет в рамките на дългогодишното сътрудничество, започнато от него. Проф. Гутман заемаше специалната позиция за координиране на сътрудничеството между Университета в Кьолн и Софийски университет от 1992 г. до 2001 г.

 

Стопанският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ изказва дълбоки съболезнования на близките на проф. Гутман.

Поклон пред светлата му памет!

 

Picture411

На снимкта: проф. Вернер Клайн, доц. Боряна Пелова, проф. Георги Чобанов, проф. Гернот Гутман, доц. Тодор Ялъмов, доц. Марселен Йовоган, г-жа Гутман: Градината на сем. Гутман, юли 2022 г.

Награди и отличия

• Награда „Братя Мурхард“ на град Касел (1968 г.)

• Почетен член на A.V. Hansea (Берлин) към Кьолн в Съюза на католическите германски студентски братства

• Медал Каспар Борнер за заслуги за обновяването на Лайпцигския университет (1993 г.)

• Почетен знак – синя лента на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1993 г.)

• Почетна докторска степен от Лайпцигския университет (1994 г.)

• Доктор хонорис кауза от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2000 г.)

• Почетна докторска степен от Киргизко-руския славянски университет в Бишкек (2003 г.)

• Федерален орден – кръст за заслуги 1-ва степен (2010 г.) – връчен от министъра на науката.