Театралната зала, Ректорат
Модератор и водещ на събитието ще бъде Митко Новков, а текстове от книгата ще чете Бойка Велкова. Рецензията е на проф.д-р Красимир Делчев. Със специалното участие на балет „Арабеск".
Тялото започва като самоусещане, съзнание за време и за съдба...
„Тялото текст“ смело нахлува в противоречията на „постмодерната ситуация“ посредством самата тъкан на тялото. Проследява промените в подходите, моделите и употребите на тялото и телесността. Откровеността и изразителността на тялото го превръщат в текст на самото съществуване.
Като носител на човешко съдържание, на постигнат смисъл и разбиране, анализът показва как тялото от очевидна форма на живота се трансформира в съществен инструмент на културата. То се явява пред прогледа, съблазнява в докосването, променя се във времето и остава последно убежище за оцеляване на спонтанността.
Макар че имаме тела, ние не сме собствените си тела, ние отсъстваме от тялото си, което днес става все по-прозрачно. Единственото наше вече не ни принадлежи, нито имаме инструментите, с които да владеем над него. Какво означава това и какво предстои след тялото?...
Книгата е опит да се даде отговор защо и как тялото се е превърнало от аргумент в питане, от доказателство в хипотеза.
Издателство: СУ „Климент Охридски”
Редактор: Катя Пеева, Полина Костова
Дизайнер на корицата: Десислава Васова
ISBN: 978-954-07-4381-3
Страници: 462
Година: 2018
Книгата „Тялото текст” на Петър Пламенов дръзко се отправя към най-актуалната философска тема за постмодерната ситуация - проблемът за тялото, идентичността ни и езика, за словесните и несловесни „наративи” на живота. Поставя и се опитва да даде отговор на редица парливи въпроси:
-Защо епохата на свръхпроизводството и материалната презадоволеност, наместо да подпомогнат комфортното битие на човека да му донесат безгрижие и радост, го изправят пред нови изпитания?!
-Защо науката и медицината макар и реално да подпомагат красотата и здравето на тялото, принуждават днешния човек да се отчуждава от тялото си?
-Какво означа че имаме тяло?!
-Какво правим с телата си?!
-Възможни ли са постчовешки тела?
-Защо силиконовата манекенка и културистът са възможни само в епохата на консумеризма свръхразвитите технологии?
-Може ли тялото да се пренесе във виртуалността и да живее там?
Петър Пламенов е доктор по философия, магистър по литературознание и култура. Завършва НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“. Преподава естетика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на редица изследвания в областта на философията, естетиката и културата. Сътрудничи на редица издания за култура сред тях в-к КУРТУРА, ЛИК, Артизанин, Алтера и др.