Начало / Университетът / Факултети / Медицински факултет / Структура / Катедри / Неврология, психиатрия, физиотерапия и рехабилитация, превантивна медицина и обществено здраве

   
Неврология, психиатрия, физиотерапия и рехабилитация, превантивна медицина и обществено здраве

Адрес:
гр. София 1407, МБАЛ „Лозенец“, ул. „Козяк“ № 1
Медицински факултет
тел. 960 7417 (Деканат)

 

 

Учебна дейност:

 

В катедрата се обучават студенти по медицина в съответствие с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“ от професионално направление „Медицина“. Обучението за магистърска степен се осъществява по 7 задължителни учебни дисциплини:

 

  • Хигиена и екология (VI и VII семестър)
  • Нервни болести (VII и VIII семестър)
  • Физиотерапия и рехабилитация (VII семестър)
  • Психиатрия (IХ семестър)
  • Обща медицина (Х семестър)
  • Медицинска етика (II семестър)
  • Медицина на бедствените ситуации (III семестър)

 

Преподавателите от катедрата участват в обучението на студенти по специалността „Медицинска сестра“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“ от професионално направление „Здравни грижи“ по утвърден Учебен план. Обучението за бакалавърска степен се осъществява по 49 задължителни учебни дисциплини, 8 избираеми учебни дисциплини и една факултативна учебна дисциплина. Учебните програми по профилиращите дисциплини са общо 15: „Философия и въведение в сестринските грижи. Теоретични основи“ и дисциплините от „Практическите основи на сестринските грижи“ и са разработени на основата на съвременните постановки на сестринската професия.

 

Обучават се студенти по професионалното направление „Обществено здраве“, специалност „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“, за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“, по 42 задължителни учебни дисциплини, 16 избираеми и 7 факултативни учебни дисциплини, разпределени от І до VII семестър. Учебните програми по профилиращите дисциплини са 16.

 

Студентите на МФ се обучават по утвърдени учебни планове с включени кредити, които се натрупват от обучението и полагането на държавните изпити. В СУ „Св. Климент Охридски“ е приета „Общоуниверситетска процедура за условията и реда за прилагане на Европейската система за трансфер и натрупване на кредити“ (ЕСТК) (ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“).

 

Академичният състав на катедрата участва в авторски колективи на учебници за студенти и специализанти по посочените направления. Хабилитираните преподаватели са научни ръководители и рецензенти на успешно защитени кандидатски дисертации и дипломни работи. Катедрата поддържа активно сътрудничество и научно партньорство със сродни научно-преподавателски звена на различни медицински факултети в страната и чужбина и участва в организирането на национални и международни обучителни курсове по съответните медицински направления.

 

 

Академичен състав:

 

  • доц. д-р Искра Димитрова Такева, дм, – доцент по Физикална и рехабилитационна медицина, ръководител катедра
  • проф. д-р Людмила Бориславова Иванова, дм – професор по Хигиена и хранене
  • доц. д-р Велина Неделчева Гергелчева, дм, – доцент по Нервни болести
    доц. Диана Кръстева Иванова, дм – доцент по Обществено здраве (Социална медицина)
  • доц. д-р Любомир Кирилов Киров, дм – доцент по Обща медицина
  • доц. Лилия Василева Перусанова, дм – доцент по Обществено здраве (Социална медицина)
  • доц. Наталия Петрова, дп – доцент по Обществено здраве (Кинезитерапия)
  • гл. ас. д-р Росица Божидарова Попова, дм – главен асистент по Хигиена и екология, секретар на катедрата
  • гл. ас. д-р Албена Костова Въткова, дм – главен асистент по Хигиена и екология
  • гл. ас. Анета Мончева Рашева, дп – главен асистент по Здравни грижи
  • ас. Kaлина Лефтерова – асистент по Здравни грижи
  • ас. Анна Малинова – асистент по Кинезитерапия
  • ас. Теодора Радева – асистент по Медицинска рехабилитация и ерготерапия

 

 

 

Научноизследователски направления:

 

  • Направление „Неврология“
  • Направление „Физиотерапия и рехабилитация“
  • Направление „Обща медицина“
  • Направление „Хигиена, медицинска екология и хранене“
  • Направление „Здравни грижи“

 

 

Направление „Неврология“

 

д-р Велина Гергелчева

 

Доц. д-р Велина Гергелчева, дм, лекар, специалист по нервни болести, детска неврология и клинична електромиография и магистър по здравен мениджмънт.

 

Дипломира се в МУ – София през 1994 г. От 1996 г. работи в Детска неврологична клиника, УСБАЛНП „Св. Наум”, от 2006 г.- в Клиника по нервни болести, УМБАЛ „Александровска” като лекар –главен асистент. От 2012 год. е Началник на отделение и Доцент към Катедра по неврология, МУ-София. От януари 2015 г. е Завеждащ Клиниката по неврология УМБАЛ Софиямед. От 2017 г. е Доцент към Медицински факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Преподава на студенти специалност Медицина, Медицинска сестра и Медицинска рехабилитация и ерготерапия. Специализирала е предимно в областта на невромускулните заболявания в Германия и Франция. Автор и съавтор е на над 250 публикации в български и международни реферирани списания по неврология и генетика с общ импакт-фактор 328,5. Специфичните й интереси са в областта на съдовите заболявания и исхемичният мозъчен инсулт, наследствените и дегенеративни заболявания на централната и периферната нервна система, редките болести, невромускулните заболявания и въвеждането на стандарти за грижи при тях в страната (www.nmd-bg.com.).

 

е-mail: vguerbliz@abv.bg

 

 

 

Направление „Физиотерапия и рехабилитация“

 

Съвременни аспекти на физикалната и рехабилитационна медицина при социалнозначими заболявания.

 

Обучава студенти от ОКС „магистър“ „Медицина“ на български и английски език, ОКС бакалавър „Медицинска сестра“, като студентите от ОКС бакалавър „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ се дипломират след проведен държавен стаж и успешно положени държавни изпити по: „Лечебен масаж“, „Физикална терапия“ и „Кинезитерапия и ерготерапия“.

 

Научно-изследователската дейност е насочена към рехабилитацията на трансплантирани пациенти и ранната рехабилитация в отделенията за интензивно лечение. От 2021 г. е акредитирана докторска програма по специалността „Физикална и рехабилитационна медицина“.

 

 

д-р Искра Такева

Доц. д-р Искра Такева, дм, ръководител на катедра "Неврология, психиатрия, физиотерапия и рехабилитация, превантивна медицина и обществено здраве" в Медицински факултет.

 

Доц. д-р Искра Такева, дм е лекар със специалност Физикална и рехабилитационна медицина. Началник е на „Клиника по физикална и рехабилитационна медицина“ в МБАЛ „Лозенец“ ЕАД, където се осъществява научно-изследователската дейност. Притежава дългогодишен преподавателски опит, като от 2015 г. е преподавател в Медицински факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Провежда обучението в ОКС бакалавър „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ по задължителните дисциплини: Патокинезиология, Мануално-мускулно тестуване, Физикална терапия и държавните им изпити. Преподава „Физиотерапия и рехабилитация“ и на студентите от специалностите „Медицина“ на български и английски eзик и „Медицинска сестра“. Доц. д-р Искра Такева, дм е ръководител на специализанти и участва в комисии за държавен изпит за придобиване на специалност „Физикална и рехабилитационна медицина“. Член е на редакционни колегии в научни издания. Научните ѝ интереси са в областта на ранната рехабилитация и рехабилитацията на трансплантирани пациенти, като има публикувана монография на тема „Принципи на рехабилитацията в трансплантологията“.

 

е-mail: i_takeva@gmail.com

 

 

 

Доц. Наталия Петрова, д.п., магистър по кинезитерапия.

 

От 2021 г. е доцент в професионално направление 7.4. Обществено здраве (Кинезитерапия) в МФ към СУ „Св. Охридски“. Обучава студентите от специалност ,,Медицинска рехабилитация и ерготерапия” по дисциплините: Основи на кинезитерапията – средства и методи, Кинезитерапия при вътрешни болести, Лечебен масаж, Кинезиология, Ерготерапия и ергономия. Автор на един монографичен труд и съавтор в един учебник в областта на Кинезитерапия и Ерготерапия. Има допълнителни квалификационни курсове: Бобат – за деца със специални нужди, Нови методи при работа с деца с детска церебрална парализа; Кинезиотейпинг методика; Мануална терапия по Мълиган, Техники за работа с деца с Даун синдром. Автор и съавтор на редица публикации в областта на кинезитерапията и рехабилитацията на редица социално-значими заболявания.

 

е-mail: natalijpp1@uni-sofiq.bg

 

 

Ас. Анна Малинова, магистър по кинезитерапия, специалност „Медицинска физкултура“. Притежава дългогодишен преподавателски опит. От 2018 г. е асистент по кинезитерапия в МФ към СУ „Св. Охридски“. Обучава студентите от специалност ,,Медицинска рехабилитация и ерготерапия” по дисциплините: Кинезитерапия при вътрешни болести, Кинезитерапия в хирургията, Кинезитерапия при детски болести и Кинезитерапия в гериятрията. Провежда клинична учебна практика на студентите от специалността.

 

е-mail: anna_malinova@abv.bg

 

 

 

Ас. Теодора Радева, бакалавър по Медицинска рехабилитация и ерготерапия в СУ "Св. Климент Охридски", магистър по логопедия в СУ "Св. Климент Охридски" и магистър "Медицински рехабилитатор, ерготерапевт" в МУ - София. От 2018 г. е асистент по Медицинска рехабилитация и ерготерапия в МФ към СУ „Св. Охридски“. Преподавател по задължителните дисциплини от учебния план: Мануално-мускулно тестуване, Кинезиология, Патокинезиология, Основи на кинезитерапията, Кинезитерапия в акушерството и гинекологията. Има интереси в областта на рехабилитацията и ерготерапията в акушерството и гинекологията, рехабилитацията при неврологични заболявания и говорна патология при деца и възрастни.

 

е-mail: radeva_teodora@abv.bg

 

Направление „Обща медицина“

 

 

д-р Любомир Киров

 

Доц. д-р Любомир Киров, дм, лекар със специалности: Вътрешни болести, Обща медицина и магистратура „Здравен мениджмънт“. Допълнителните му квалификации са: обща, специална и интервенционална ехография. Има дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалността. В МФ на СУ „Св. Кл. Охридски“, София е преподавател по „Обща медицина“ и „Долекарска помощ“. Изследователската дейност на доц. д-р Киров е в областта на социално-значими заболявания като артериална хипертония, диабет, астма и ХОББ и теми като насилието срещу лекарите, синдром на изпепеляването сред лекарите, палиативни грижи и др., с повече от 100 статии и съобщения в медицински списания. Автор и съавтор е в 14 книги, учебници, ръководства и учебни помагала, включително в чужбина. Член е на редакционните бордове на сп. „Наука кардиология“ и „Превантивна медицина“. Има участие в над 120 научни конгреса и конференции в България и чужбина, включително като гост-лектор.

 

e-mail: kirov.lyubomir@gmail.com

 

моб. тел.: +359 887 62 65 62

 

 

 

Направление „Хигиена, медицинска екология и хранене“

 

Професионален риск и обществено здраве. Оценка на здравния риск свързан с различни модели на хранене – микронутриентни дефицити, малнутриция, хранителен дисбаланс.

 

Обучава студенти от ОКС „магистър“ „Медицина“ на български и английски език и ОКС бакалавър „ Медицинска сестра“ и „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“ . по „Хигиена и екология“ и „Лечебно хранене“ – задължителни дисциплини от учебния план. Провежда държавен стаж по хигиена и държавен изпит на студенти по медицина от Медицински факултет. Издадено ръководство по „Хигиена и хранене“ за студенти и специализанти на български (2015 г.) и английски език (2019 г.) от университетско издателство „Св. Кл. Охридски“

 

д-р Людмила Иванова

 

Проф. д-р Людмила Иванова, дм, лекар, придобити специалности по „Хигиена на храненето” и „Хигиенна токсикология“. Преподавател по хигиена и екология и хранене в Медицински факултет на СУ „Св. Охридски“ от 2010 г. Притежава дългогодишен преподавателски и научноизследователски опит в областта на храненето и общественото здраве. Има повече от 150 публикации в страната и чужбина, участие в учебници и ръководства по хигиена и хранене. Консултант на УНИЦЕФ по хранене и контрол на микронутриентните дефицити.

 

е-mail: ljudmilabi@med.uni-sofia.bg. ludmilabivanova@gmail.com

 

Моб. тел: +359 882 023 868

 

 

 

Гл. ас. д-р Албена Въткова, дм, лекар, преподавател по хигиена и екология в Медицинския факултет на Софийски университет ,,Св. Климент Охридски“ от 2010 година. Притежава научноизследователски опит в областта на хигиената и екологията, професионалните заболявания и общественото здраве.

 

е-mail: hariomabby@abv.bg

 

 

 

Гл. ас. д-р Росица Попова – дм, лекар, придобита специалност „Хранене и диететика“, преподавател по хигиена и екология в Медицинския факултет на Софийски университет ,,Св. Климент Охридски“. Международни специализации по хранене. Научно-изследователска дейност в областта на храненето и хроничната малнутриция. Лектор в обучителни модули по хранене и диететика на лекари и участник в кампании за обучение на населението в областта на здравословното хранене.

 

е-mail: rosica1702@Yahoo.com

 

 

 

Направление „Здравни грижи“

 

Обучава студенти от ОКС „бакалавър“ по утвърден учебен план, който включва задължителни, избираеми и факултативни учебни дисциплини. Студентите се дипломират след успешно положени държавни изпити по: „Философия на сестринските грижи. Теоретични и практически основи на общите и специалните сестрински грижи“; „Вътрешни болести и фармакология - сестрински дейности и грижи“; „Хирургия и анестезиология, реанимация и интензивни грижи - сестрински дейности и грижи“ и държавен изпит по Социална медицина с промоция на здравето и социално и здравно законодателство.

 

Доц. Диана Иванова

 

Доц. Диана Иванова, дм, доцент по Обществено здраве /социална медицина/

 

Зам. декан на МФ на СУ „Св. Климент Охридски“.

 

Преподавател по „Практически основи на сестринските грижи“ в МФ на СУ „Св. Климент Охридски“ от 2010 г. Притежава практически, преподавателски и научноизследователски опит в областта на здравните грижи. Провежда държавен стаж по сестрински грижи и участва в държавните изпит на студенти от специалност „Медицинска сестра“ ОКС „Бакалавър“ в Медицински факултет.

 

Автор на учебници и ръководства по сестрински грижи. Научни интереси в областта на сестринските грижи и Сърдечно-съдовите заболявания. Научните трудове са в три основни направления на общественото здраве - социално-медицинско направление, организационни приоритети на здравните грижи и методики на професионалното обучение, публикувани в списания с научно рецензиране и участва в множество национални и международни научни конференции.

 

е-mail: dkg@mail.bg; krustevag@uni-sofia.bg

 

 

 

Доц. Лилия Перусанова, дм, бакалавър по специалността „Акушерка“ и магистър по „Управление на институциите за социална работа“. Преподава на медицински сестри от основаването на МФ към СУ "Св. Климент Охридски". Научни интереси в областта на детското и майчиното здравеопазване и грижите за онкологично болни пациенти. Има множество публикации и участия в национални и международни научни конференции.

 

е-mail: liliperusanova@abv.bg

 

 

 

Гл.ас. Анета Рашева, дп, бакалавър по специалността „Акушерка“, бакалавър по Психология, магистър по Управление на здравните грижи и клинична социална работа, доктор по Педагогика (теория на възпитанието). От 2019 година е главен асистент по здравни грижи в МФ на СУ "Св. Климент Охридски", с научни интереси в областта на здравните грижи, психологията и социалните дейности. Участва в национални и международни конгреси и конференции. Продължава своето професионално и научно развитие в сферата на здравните грижи като научените иновативни методи включва в упражненията на студентите.

 

е-mail: anirasheva@abv.bg

 

 

Ас. Kaлина Лефтерова, бакалавър по специалността „Медицинска сестра“ в СУ "Св. Климент Охридски" и магистратура „Управление на здравни грижи“ във ФОЗ – МУ София. От 2021 г. преподава на медицински сестри в МФ към СУ "Св. Климент Охридски". Работи и като медицинска сестра в МБАЛ „Лозенец“ в Клиника по Урология.

 

е-mail: kally_16@abv.bg