За стимулиране на научноизследователската дейност включително и работата по интердисциплинарни изследвания е въведена индивидуална научна атестация, водеща до диференцирано заплащане според публикационната активност на преподавателите и изготвяне на нови индивидуални отчети с възможност за отчитане на научноизследователските постижения
С решения на АС в индивидуалната атестация на научно-преподавателския състав са включени критерии за атестиране на научната дейност с тежест една трета от цялостната оценка и е приет норматив, предвиждащ възможност за отчитане на научноизследователската дейност.
През септември 2021 г. Академичният съвет прие и Правила за атестиране на изследователите (R1-R4) в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през април и Правила за атестиране на преподаватели/старши преподаватели в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Осигуряване на институционални механизми за стимулиране на изследвания с обществен ефект и международна значимост и видимост
Академичният съвет прие „Правилник за защита на интелектуалната собственост“, „Правилник за прилагане на „Европейската харта на учените“ и „Правилник за прилагане на Кодекса за назначаване на изследователи“.
Стимулиране на публикуването в научни списания с импакт фактор/импакт ранг и включени в световната система за рефериране, индексиране и оценяване, особено в областта на обществените и хуманитарните науки
В различни нормативни документи на МОН за оценка на научната дейност, публикациите в научните списания с импакт фактор/импакт ранг, включени в световната система за рефериране, индексиране и оценяване, заемат ключово място, например при определянето на водещите организации в Националните научни програми, в ПМС № 171 за допълнителните стипендии за докторантите, в Правилника за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на Фонд „Научни изследвания“, в Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България и др.
Софийският университет стимулира публикациите на своите учени в такива списания посредством включването им в ПУРПНСЗАДСУ , в атестациите на преподавателите и във вътрешните правила, регламентиращи участието на факултетите в Националните научни програми.
Интердисциплинарните изследвания се популяризират чрез Портала за научни изследвания на Софийския университет и на сайта на ФМИ .
Интернет страниците на Софийския университет и на отделните факултети са основното средство за популяризиране на научните постижения на учените от Университета. Постоянно се разпространявана информация за научни прояви чрез прес-съобщения, чрез електронната страница на Софийския университет и по електронна поща.
Електронният бюлетин на НИС излиза веднъж месечно и в него също намират място актуални научни постижения на наши учени. НИС издаде и брошура за някои от най-значимите проекти, изпълнявани в Университета през последните години.
Учените от Университета редовно участват в Софийския фестивал на науката .
Изследователи от Софийския университет ежегодно се включват в различни инициативи в рамките на провежданата вече близо 20 години „Нощ на учените“. От няколко години насам събитието се осъществява по поредица проекти K-TRIO – Учените в триъгълника на знанията, координирани от Университета и финансирани по програма „Мария Склодовска-Кюри“.