Начало / Университетът / Центрове / Университетски център за изследване на религиите / Изследвания / Далечният Близък изток, близкият Далечен изток: Религия и култура

   

Далечният Близък изток, близкият Далечен изток:
Религия и култура

Научноизследователски проект

 

Координатор
гл. ас. д-р Стоян Доклев
Научен ръководител
проф. д-р Симеон Евстатиев

 

Този проект, подкрепен от Фонда за научни изследвания на Софийския университет проект (№ 80-10-139 / 2024), има за цел да насърчи взаимодействието между различни научни направления и специалности в средището на българската ориенталистика – Центъра за източни езици и култури (ЦИЕК) към Факултета по класически и нови филологии (ФКНФ) на Софийския университет "Св. Климент Охридски". В дейностите са включени студенти и докторанти в интердисциплинарна интеграция с утвърдени учени от различни специалности, като са предвидени и публични събития с участието на дипломати, журналисти, представители на международни организации и неправителствения сектор, за да се постигне:

  • Открояване на общото и насърчаване на сътрудничеството между отделните академични направления на съсредоточеното в ЦИЕК българско изтокознание.
  • Интегриране на докторанти и студенти в академични семинари, публикации и публични дискусии.
  • Създаване на научни продукти под формата на реферирани и индексирани публикации и разпространение на резултатите сред по-широка аудитория.

Предлаганата съпоставителна матрица в пресечните точки между религия и култура спомага за по-доброто разбиране на трансрегионалните взаимодействия между обществата на Далечния и Близкия изток (включващ в широката си съвременна дефиниция и арабските страни в Северна Африка) с помощта на интердисциплинарна методология.

Разработен по повод на отбелязваната през 2024 г. 50-годишнина на специалност "Арабистика", която чрез катедра "Арабистика и семитология" е център на близкоизточните изследвания и ислямознанието в България и региона, настоящото колективно изследване се опира на опита, натрупан през последните години в предишни проекти на същата катедра. В тематично отношение изследването е и своеобразно продължение на отличения за 2023 г. проект "Религия, център и периферия: Изтокът в Европа, Европа в Изтока", разработен от Университетския център за изследване на религиите (ЦИР), съвместно с който се осъществява и настоящият проект.

Проектът постига синергия между преподаватели и студенти от различни изтоковедски специалности чрез тематично взаимодействие в пресечната точка между религия и култура посредством три работни пакета (РП): РП-1 "Близък изток и Северна Африка"; РП-2 "Южна и Централна Азия"; и РП-3 "Източна и Югоизточна Азия". Основните дейности, в които редом с първоначалния екип бяха привлечени и голям брой други утвърдени и млади учени, а също така докторанти и студенти, включват:

 

Екип на проекта и участници в неговите дейности

· Основният екип включва: проф. д-р Симеон Евстатиев (арабист, историк на Близкия изток и исляма), проф. д-р Гергана Петкова (японист и специалист по култура на Източна Азия), доц. д-р Галина Евстатиева (арабист, специалист по близкоизточна култура), проф. д-р Милена Братоева (индолог и специалист по култура на Южна Азия), доц. д-р Ирина Сотирова (кореист и специалист по култура на Източна Азия), гл. ас. д-р Стоян Доклев (арабист, специалист по Близкия изток), гл. ас. д-р Сирма Костадинова (иранист, специалист по персийски език и култура), ас. Екатерина Красимирова (арабист), Ана Минчева (арабист, докторант по близкоизточни изследвания), Салих Халил (арабист, докторант по близкоизточни изследвания).

· В някои дейности участват също доц. д-р Антония Цанкова (китаист), доц. д-р Надя Филипова (историк, специалист по Близкия изток и международната политика), доц. д-р Евгений Кандиларов (историк, специалист по Япония и международната политика в Източна Азия), водещите дипломати и анализатори, посланиците д-р Димитър Михайлов, д-р Камен Величков, д-р Ангел Орбецов, както и водещият на обзорното предаване "Панорама" (БНТ) д-р Бойко Василев.

· В семинарите, публичните дискусии, лятната школа и научната конференция са включени и други изследователи на арабските страни, Иран и Турция (Близкия изток и Северна Африка), както и на Индия, Корея, Китай и Япония (Южна, Източна и Югоизточна Азия).

· Студентски проектен съвет: Константина Симеонова (специалност "Арабистика", Студентски дипломатически клуб), Каролина Манукян (ЮИЮА и МП "Будизъм: Езици, литератури и култури с източен език", Факултетен студентски съвет на ФКНФ), Стела Кехайова (специалност "Кореистика"), Воила Иванчева (ЮИЮА и МП "Будизъм: Езици, литератури и култури с източен език", Александър Петков (специалност "Иранистика").

· Заедно с тях за участие в Лятната школа през 2024 г. бяха селектирани и участваха общо 15 студенти от бакалавърски и магистърски програми в Софийския университет.