Начало / Новини / Календар / За втора поредна година куполът на „Калейдоскоп“ е част от програмата на Фестивала на светлините LUNAR

Княжевска градина, София

В периода от 8 до 11 май 2025 г. Мобилният център за визуална наука ще бъде разположен в Княжеската градина в София.

Куполът на науката отново отваря врати за жителите и гостите на София, за да разкаже за света по впечатляващ начин. Той ще бъде разположен в Княжеската градина, в непосредствена близост до Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Всички посетители ще могат да се потопят в 360-градусовите имерсивни преживявания „Светът в риск и „Надежда за бъдеще“, които ще се излъчват по време на четвъртото издание на фестивала на светлините LUNAR - от 8 до 11 май 2025г. Проекциите представят по изключително завладяващ начин научни факти за климатичните промени, замърсяването с пластмаса, обезлесяването на планетата и социалното неравенство. Отварят пространство за осмисляне на ролята на всеки от нас, провокират въпроси като: Способни ли сме да се адаптираме към новата реалност и как изглежда тя? Пренасят зрителите в най-горещите точки на планетата, като цялостното впечатление от това пътуване създава реална представа за трудностите, пред които е изправен светът днес, но и възможните решения за по-добър утрешен ден.

Можете да се потопите в науката, представена чрез изразните средства на изкуството в дните между 8 и 11 май. Прожекциите ще са на всеки 10 минути в периода от 21.00 до 00.00 часа.

Входът е свободен.

Kaleidiscope_LUNAR2025

През тази година „Калейдоскоп“ е и с впечатляваща дневна програма:

  • 9 май - Ден на визуалната наука за устойчиво развитие

9.00 - 17.30 ч.: организирани групи деца и младежи от училищата в София ще могат да се потопят в имерсивните преживявания и в последващите беседи и ще научат защо е важно да сме отговорни към природата и света, в който живеем. Децата ще разговарят с екипа на „Калейдоскоп“.

19.45 – 20.45 ч.: 2025 - светът тук и сега – разговор под купола на „Калейдоскоп“

20.45 – 21.00 ч.: Прожекция за участниците в 15-тите годишни Зелени награди на b2b media

  • 10 май - Олимпиада по устойчивост

9.00 – 17.00 ч.: SDG Olympics 2025 - първото национално състезание по устойчивост в България, което симулира реални предизвикателства в контекста на устойчивото развитие.

19.00 – 20.00 ч.: Официално награждаване на участниците в Олимпиадата

  • 11 майThe EthiCitizens

13.00– 17.00 ч.: Ethi-Citizen Panel – поредица срещи на младежи и специалисти, които ще обсъдят бъдещото на потреблението и ще формулират препоръки към всички заинтересовани страни за възпитание на ново поколение устойчиви потребители и просюмъри в България.

18.00- 19.00 ч.: Публична прожекция на филма „Почва“, създаден в отговор на глобалния риск от опустиняване. Прожекцията се излъчва в партньорство с движението „Спасете Почвата”, израснало от семенце, което е било засято преди 24 години от Садгуру. През 1998 г. някои агенции за околната среда прогнозирали, че до 2025 г. 60% от Тамил Наду - най-южният щат на Индия - ще се е превърнал в пустиня. Вход безплатен.

19.00 – 20.00 ч.: Официално награждаване на участниците във II Научна школа по архитектура и вътрешен дизайн към Нов български университет „От студенти към студенти“, които представиха проекти за обновяване на сградата на Стопански факултет в изпълнение на проекта Net Zero Campus.

Повече за „Калейдоскоп“:

Мобилният център за визуална наука „Калейдоскоп“ е инициатива на ESG Lab и на фондация ФЕБ, създадена от учените от Стопанския факултет на Софийския университет. Чрез визуални и сетивни преживявания организаторите насочват вниманието към ключови теми като опазването на околната среда и биоразнообразието, достъпа до енергия, вода и храната, човешката сигурност, здраве и бъдеще. През 2024 г. „Калейдоскоп“ беше представен премиерно по време на инициативата „Дни на визуалната наука“, провела се в Арена София (29 февруари -2 март) и беше част от основната програма на Фестивала на светлините LUNAR2024.

Стремежът е „Калейдоскоп“ да гостува във всеки град в страната и възможно най-много хора да се докоснат до потапящите се преживявания, изградени върху научни факти.

Въздействащите произведения са създадени от учени от Стопанския факултет и визуализирани от пионерите в областта на 3D мапинга в Европа и организатор на Фестивала на светлините - MP-STUDIO.

Експертен партньор: ESG Lab

Генерални партньори: Аурубис България; Асоциация на специалистите по устойчивост

Бронзови партньори: Melexis България; VIP Security; Девин ЕАД; KFC България; Престиж 96