Начало / Новини

Новини и събития

В Софийския университет се провежда международна конференция „Представителната демокрация в криза“

В Конферентната зала на Софийски университет се провежда международната научна конференция „Представителната демокрация в криза: критични наративи за представителната демокрация в Европа“ (‘Representative Democracy in Crisis: Critical Narratives on Representative Democracy in Europe’). Събитието е организирано от научната група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ в рамките на проекта SUMMIT, който Университетът изпълнява.

София спечели домакинството на ключова световна конференция за информационна сигурност

Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски” спечели домакинството на един от най-престижните форуми в областта на криптографията и киберсигурността - Real World Crypto Symposium (RWC). От 26 до 28 март 2025 г. София ще посрещне световния технологичен елит за обсъждане на някои от най-актуалните теми в сферата на онлайн сигурността.

Проф. Красен Стефанов бе отличен с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента

На заседание на Академичния съвет, проведено на 27 март 2024 г., за високи постижения в преподавателската и научноизследователската дейност и принос в развитието на Факултета по математика и информатика и Софийския университет проф. Красен Стефанов бе отличен с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Отличието беше връчено на проф. Красен Стефанов от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.

Във ФНОИ бяха представени възможностите за кариерно развитие в SOS Детски селища България

На 27 март 2024 г. в зала 313 на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет Кариерният център на факултета съвместно със SOS Детски селища България проведе кариерно събитие.

Книжарница на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ ще отвори врати в Бургас

Литературата на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ скоро ще бъде достъпна в Бургас. Новото начинание обяви проф. Валери Стефанов, директор на издателството. Предстои разкриването на книжарница, първата извън София. Тя ще бъде разположена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека и в нея ще се предлага научна, научнопопулярна, художествена и учебна литература на български и на чужди езици, преводна литература, справочници, списания, годишници с трайно място в националната ни книжовна култура. С това се разширява и присъствието на Софийския университет в Бургас.

INSAIT с нов пробив: България влезе в европейския топ 10 на най-авторитетния форум за изкуствен интелект в света

Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ направи исторически пробив с 16 статии на конференцията CVPR - най-цитираният форум за изкуствен интелект и компютърно зрение в света. Този успех е безпрецедентен за страната ни в тази сфера и ни нарежда в топ 10 на Европа.

Откриване на академичната година за новата ядрена магистърска програма на Стопанския факултет и на Физическия факултет

В зала 420 в Стопанския факултет на Софийския университет бе открита академичната година на първия випуск в новата международна магистърска програма на Алма матер „Nuclear Technologies, Management, and Innovations" с обучение на английски език, създадена съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет. За нея кандидатстваха 21 магистри и бяха записани 17. Съ-директори на програмата са деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев и доц. д-р Пламен Петков от Физическия факултет на Алма матер.

Празнична служба за Благовещение на Пресвета Богородица в параклиса на Богословския факултет на Софийския университет

В деня, който християните празнуват Благовещение и отбелязват този празник като ден на майката – денят, в който Света Богородица научава, че ще стане майка на Божия Син, бе отслужена празнична св. Божествена литургия в академичния параклис на Богословския факултет, посветен на духовния покровител на Софийския университет св. Климент Охридски Чудотворец.

Тодоровден беше отбелязан в Екопарк Варна

По случай Тодоровден на 23 март 2024 г. над 2000 посетители изпълниха Университетската ботаническа градина - Екопарк Варна. С отбелязване на празника се поставя началото на сезон 2024 за ботанически посещения, екологичен и културен туризъм в градината.

Изложба "Пролетни паралели: Азербайджан-България"

В Централното фоайе на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Центърът за азербайджански език и култура представя изложба на рисунки и композиции, посветени на пролетта и цветята, на пролетните празници Баба Марта и Новруз, реализирана с подкрепа на Националния музей на историята на Азербайджан.