19.05.2026
На 27 май 2026 г. от 10:00 ч. в зала 200 на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ ще бъде представено второто издание на националното представително изследване „Барометър устойчиви потребители“ 2026, реализирано от ESG Lab.
Тазгодишното издание е посветено на младите хора и тяхната роля в устойчивата трансформация на обществото. Под мотото „Гласът на младите“, изследването проследява как поколението Z възприема темите за устойчивото потребление, социалната отговорност, климатичните промени и личния избор в ежедневието.
Данните от изследването очертават поколение с ясно изразени ценности и висока чувствителност към темите за равнопоставеността, образованието и климатичните политики. 84% от анкетираните подкрепят равните възможности за образование и заетост, 82% застават зад принципа „замърсителят плаща“, а 78% подкрепят мерки срещу климатичните промени. В същото време проучването открива и интересен парадокс – макар устойчивото развитие да получава силна обществена подкрепа, реалното устойчиво поведение остава по-колебливо и зависимо от средата, инфраструктурата и ежедневните навици.
По време на събитието ще бъдат представени основните резултати от изследването, както и дискусия с представители на бизнеса, научните среди и млади лидери по теми, свързани с устойчивото потребление, гражданската ангажираност и бъдещето на зелената трансформация в България.
Предварителна регистрация: ТУК.


