Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Монография на гл. ас. д-р Десислава Калчева

   

26.03.2025

 

Монографията на гл. ас. д-р Десислава Калчева - „Фискална децентрализация и данъчна самостоятелност на общините – възможности за рестарт на процеса в България“, вече е достъпна на адрес https://elearn.uni-sofia.bg/mod/resource/view.php?id=1638458. Книгата е издание на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.

Д-р Десислава Калчева има над петнадесетгодишен опит в сферата на общинските финанси. Нейните научни интереси са в областта на публичните финанси, фискалната децентрализация, регионалното развитие и публичните инвестиции. Десислава Калчева участва в национални и международни проекти, посветени на териториалните реформи, фискалната дисциплина на местните власти, изследване на стимулите за повишаване на общинските приходи, възможности за развитие на фискалната децентрализация и др.

1742977728

Монографията „Фискална децентрализация и данъчна самостоятелност на общините – възможности за рестарт на процеса в България“ разглежда основни въпроси, свързани с фискалната децентрализация и възможностите за повишаване на данъчната самостоятелност на местните власти. Изследването се фокусира върху анализа на над двадесетгодишния процес на фискална децентрализация в България.

Монографията е структурирана в увод, три глави и заключение. Първата глава представя теоретичен преглед, обобщава основните възгледи и изследвания на автори, работещи върху въпросите, свързани с фискалната децентрализация и общинските финанси. Втората глава е посветена на развитието на фискалната децентрализация в България. Анализирани са финансови данни, свързани с динамиката на общинските приходи и разходи, както и с промените в данъчната самостоятелност на българските общини. Третата глава съдържа резултатите от проведено анкетно проучване сред представители на българските общини. Анкетата е проведена два пъти – преди и след местните избори през 2023 г. Въз основа на резултатите от емпиричното изследван и на база изследвана международна практика, авторът формулира конкретни предложения за повишаване на данъчните приходи на местните власти в България.

Сред основните приноси на изследването са: (1) Систематизиране и обобщаване на ползите и рисковете, свързани с фискалната децентрализация, и формулиране на конкретни препоръки за нейното структуриране и изпълнение; (2) Комплексен анализ на приходите и разходите на българските общини за период от 20 години; (3) Синтезиран преглед на основните законодателни промени в сферата на общинските финанси; (4) Представяне на резултатите от анкетното проучване сред представителите на общините и конкретни препоръки въз основа на тях; (5) Разработване на предложения за повишаване на данъчните общински приходи и укрепване на данъчната автономност на местните власти в България.