Начало / Университетът / Бургаски филиал на Софийския университет / Специалности / Методика на чуждоезиковото обучение – японски език

   

Срок на обучение: 8 семестъра
Форма на обучение: редовна
Прием: зимен семестър/държавна поръчка и платено обучение

 

 

1. Насоченост, образователни цели

 

„МЧЕО – японски език“ е перспективна университетска специалност, като една от областите на фундаментално познание за Изтока. Интензивното обучение по японски език, както и богатата палитра на избираеми дисциплини подготвя специалисти по японски език и култура на високо конкурентно ниво в европейски план.

Програмата има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти по методика на обучението по японски език. Чрез включените в нея учебни дисциплини се разширяват и обогатяват лингвистичните, педагогическите и лингводидактологическите компетентности на обучаваните, които са им необходими при преподаването на чужд език и култура. В бакалавърската програма се подготвят висококвалифицирани специалисти, които съзнават богатството от теоретични възможности за постигане на ефективност в чуждоезиковото обучение и проявяват самостоятелност, креативност и отговорност при вземането на професионални решения. Освен теоретичната подготовка, програмата дава възможност за усъвършенстване на практическите езикови и лингводидактологически умения на обучаваните.

 

2. Обучение

 

Основните дисциплини са свързани с теорията и практиката на японския език и японската култура. Практическите занятия по японски език са съчетани както с изучаването на традиционна и съвременна духовна и материална култура на японското общество, с неговите икономически и политически модели, така и с други сродни изтоковедски научни дисциплини. Използват се съвременни интерактивни методи на обучение, съобразени с новите тенденции в преподаването на практически японски език. Преподавателският състав е висококвалифициран и в него се включват носители на езика, които да допринесат за високото качество при усвояване на японския език. Подготовката на педагогически кадри е съобразена с европейските стандарти. Интердисциплинарният характер на програмата дава възможност да се подготвят висококвалифицирани специалисти, които могат да се реализират както в системата на образованието и науката, така и в други области на обществения живот.

 

3. Професионални и общи компетенции

 

Бъдещите специалисти ще получат систематизирани знания, високо ниво на писмено и говоримо усвояване на японския език. Бакалавърската програма цели подготовка на висококвалифицирани специалисти със самостоятелно мислене и готовност за непрекъснато усъвършенстване, способни да отговорят на съответните изисквания за организация и ръководство на учебния процес по чужд език.

Студентите, завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по „МЧЕО – японски език“, могат да продължат обучението си в магистърски програми в рамките на ФКНФ и други образователни институции, както и да се реализират успешно като: преподаватели в системата на образованието, учители и експерти по японски език, специалисти в областта на лингвистиката и лингводидактологията, в различни научноизследователски институти; експерти по проблемите на образованието и социално-педагогическите дейности в общините; както и като: консултанти в различни държавни, неправителствени и частни организации; ръководители на методически обединения по чужд език и др.; преподаватели в областта на професионално ориентираното чуждоезиково обучение; преподаватели по учебните предмети на японски език и др.

 

Професионалната им реализация може да се осъществи като:

231 Преподаватели във висши училища
232 Учители по професионална подготовка в професионалното образование и обучение и преподаватели в ЦПО
233 Учители по общообразователна подготовка в средното образование (V-ХІІ клас)
264 Писатели, журналисти и езиковеди

 

Балообразуване при кандидатстване:

С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по български език и литература
+ Общ успех от дипломата за средно образование

 

Кандидатстване:

 

Кандидат-студентите се регистрират за класирането в срок от 8,30 ч. на 13 юни до 17,00 ч. на 02 юли 2025 г.
Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за прием е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg в посочените срокове.