Срок на обучение: 8 семестъра
Форма на обучение: редовна
Прием: зимен семестър/държавна поръчка и платено обучение
1. Насоченост, образователни цели
Специалност „МЧЕО - китайски език“ е перспективна университетска специалност. Тя е единственото университетско научно-образователно звено в България, в което се осъществява редовно академично обучение по подготовка на учители по китайски език, като една от областите на фундаменталното познание за Изтока.
Програмата има за цел подготовката на висококвалифицирани педагогически кадри за реализиране на учебно-възпитателния процес в чуждоезиковото обучение. Чрез включените в нея учебни дисциплини по практически китайски език се постига високо ниво на комуникативна компетентност в устната и писмена употреба на езика. Чрез балансирано застъпените теоретични дисциплини се разширяват и обогатяват лингвистичните, педагогическите и методическите компетенции на обучаваните, които са им необходими при преподаването на китайски език.
Програмата дава широкопрофилни теоретични знания, развиване на умения за анализ и синтез на научната информация, способности за критично мислене, аргументирана защита и/или критика на научни постановки и практическото им приложение. Осигурява се подготовка на висококвалифицирани специалисти, които съзнават богатството от теоретични възможности за постигане на ефективност в чуждоезиковото обучение. Програмата дава възможност за реално усъвършенстване на практическите езикови, комуникативни и педагогически умения на обучаваните.
2. Обучение
Методологията на обучението е съобразена с основната му цел. Учебните планове и програми на отделните дисциплини са изготвени в съответствие с целите на ОКС в професионалното направление и са съобразени с държавните изисквания за подготовка на компетентни специалисти. Основните дисциплини са свързани с теорията и практиката на китайския език и китайската култура.
Практическите занятия по китайски език са методологично съчетани както с изучаването на традиционна и съвременна духовна и материална култура на китайското общество, с неговите икономически и политически модели, така и с други сродни изтоковедски научни дисциплини. Използват се съвременни интерактивни методи на обучение, съобразени с най-новите тенденции в преподаването на практически китайски език. Преподавателският състав е висококвалифициран и в него се включват носители на езика, които да допринесат за високото качество при усвояване на китайския език. Подготовката на педагогически кадри е съобразена с европейските стандарти в образованието на педагогическите кадри.
Интердисциплинарният характер на програмата дава възможност да се подготвят високвалифицирани специалисти, както в системата на образованието и науката, така и в други области на обществения живот.
Цялостната теоретична и практическа насоченост на програмата е съобразена с широките възможности за бъдеща реализация на специалистите, които придобиват умения да преподават китайски език, както и по-широки компетентности да анализират и оценяват факти и данни от различни научни и практически сфери.
3. Професионални и общи компетенции
Бъдещите специалисти ще получат систематизирани знания, високо ниво на писмено и говоримо усвояване на китайския език.
Студентите, завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър” по „МЧЕО - китайски език“, могат да продължат обучението си в сродни магистърски програми в рамките на ФКНФ и други образователни институции, както и да се реализират успешно като: преподаватели в системата на образованието, учители и експерти по китайски език, специалисти в областта на лингвистиката, специалисти в различни научноизследователски институти; експерти по проблемите на образованието и социално-педагогическите дейности в общините, както и консултанти в различни държавни, неправителствени и частни организации; ръководители на методически обединения по чужд език и работа в междукултурна среда и др.; преподаватели в областта на професионално ориентираното чуждоезиково обучение в междукултурна среда; преподаватели по учебните предмети, специалисти по чуждоезиково обучение в междукултурна среда.
Професионалната им реализация може да се осъществи като:
231 Преподаватели във висши училища
232 Учители по професионална подготовка в професионалното образование и обучение и преподаватели в ЦПО
233 Учители по общообразователна подготовка в средното образование (V-ХІІ клас)
264 Писатели, журналисти и езиковеди
Балообразуване при кандидатстване:
С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по български език и литература
+ Общ успех от дипломата за средно образование
Кандидатстване:
Кандидат-студентите се регистрират за класирането в срок от 8,30 ч. на 13 юни до 17,00 ч. на 02 юли 2025 г.
Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за прием е електронизирана и се извършва единствено на адрес: https://online.uni-sofia.bg в посочените срокове.