15.09.2024
Първият T4EU Bootcamp, организиран от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, завърши успешно в град Бургас. Между 10 и 12 септември лагерът събра студенти от деветте европейски университета, част от алианса Transform4Europe.
Четири екипа от млади хора с разнообразни академични профили обединиха знанията и креативността си около обща задача – да разработят идеи за трансформация на „Дупката“, изоставено пространство в центъра на Бургас, което от години очаква своето ново предназначение.
В рамките на един ден участниците демонстрираха изключителна екипна работа и иновативно мислене. След анализ на място и идентифициране на проблемите, те предложиха разнообразни решения. Сред най-интересните идеи бяха създаването на зелени пространства за опазване на биоразнообразието, като градини, благоприятни за опрашители и птици, зони за отдих за гражданите и изграждане на образователен музей. Беше представена и концепцията за развитие на цялостен зелен комплекс, който да подобри градската среда и да стимулира местния бизнес.
Студентите използваха данни от Националния университетски център за геопространствени изследвания и технологии към Софийския университет, подчертавайки, че районът е „гореща точка“ от градския топлинен остров на град Бургас.
Зам. ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. Мадлен Данова, присъства на откриването, а събитието бе насочено към устойчивото развитие и екологичните иновации.
Работилницата, водена от доц. Стелиян Димитров от Софийския университет, беше фокусирана върху климатичните промени и по-ефективното адаптиране на градската среда.
Участниците имаха възможност да видят демонстрации на модерни инструменти за събиране на данни като дрон с LiDAR сензор, представен от екипа на Софийския университет.
Студентите също така посетиха защитената зона „Пода“ и Атанасовското езеро, където се запознаха с местните предизвикателства и усилията за опазване на биоразнообразието.
Една от основните задачи на студентите бе проект за преобразяването на "Дупката" в град Бургас. Всяка група представи своите предложения пред жури от експерти, а събитието завърши с церемония по награждаване.
След представянето на всички проекти беше решено, че всички екипи са победители. Доцент Стелиян Димитров обяви, че всички идеи ще бъдат обединени и предоставени на Община Бургас. Като дългогодишен партньор на университета, общината може да интегрира тези предложения в бъдещите си планове за развитие на района.