
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет бакалаврите и магистрите от випуск 2024 г. на Факултета по журналистика и масова комуникация получиха дипломите си за завършено висше образование. 90 са абсолвентите, с отличен успех се дипломират 34, 9 завършват с грамоти, а двама са пълни отличници.
В началото на тържеството деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. д-р Веселина Вълканова заяви, че за нея е голяма чест и удоволствие да открие церемонията по връчване на дипломите на колегите, завършили бакалавърските и магистърски програми на Факултета по журналистика и масова комуникация от випуск 2024 година. Обръщайки се към абсолвентите, тя припомни, че те получават своите дипломи в академичната година, в която се чества полувековния юбилей от създаването на Факултета по журналистика като самостоятелно звено на Софийския университет.
„За академичната общност на Факултета по журналистика и масова комуникация годишнините са повод да погледнем с респект и удовлетворение назад, към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на Факултета, които през изминалите вече повече от седем десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите“, каза проф. Вълканова и допълни, че сред тях са и преподаватели и учени, свързали своята професионална биография с факултета, съпреживявали и изграждали цели периоди в неговата история – в преходни времена, в кризи или при успехи за образованието и академичното обучение в страната.
„Но във всяка секунда от този белязан с доста трудности и с наши ценни победи път сме били изпълнени и с отговорност към журналистиката като наука, и с познание за журналистиката като професия, а най-вече с отдаденост към една достойна журналистика на бъдещето – към нашите студенти“, подчерта деканът на факултета.
В словото си проф. Вълканова посочи, че журналистиката е професия, органически обвързана с темите на деня, често задаваща темите или посоката им на развитие. Журналистиката наблюдава, отразява, анализира, коригира обществени и политически процеси, работи с хора, по призвание работи за хората. Заради ключовата си роля в най-злободневните и важни процеси е наричана четвърта власт.
„Но има още основания: добрият журналист и умелият комуникатор упражняват професия на словото – с него критикуват и вдъхновяват. Знаят силата му и я упражняват. Имат изградените познания и умения, дори професионалната интуиция да различат достоверното от измисленото, важното от незначителното… Отговорността също е голяма и отстъпленията от нея се санкционират. Но и често цялата колегия понася критики заради невярното убеждение, че всеки, който пише, публикува, поучава и критикува, е журналист“, каза още проф. Вълканова.
Тя посочи, че журналистиката е една от професиите с висока обществена значимост и макар че изисква специфична и висока квалификация, определена правоспособност за практикуването ѝ не се изисква. По думите й журналистът не полага клетва за обществена служба, нито изпит за упражняване на професията, работи без лиценз, сертификат, няма бариери от държавата в законови и административни актове и разпоредби. Журналистическата компетентност наистина няма формална институционална основа, но бива проверявана всеки ден.
В словото си проф. Вълканова подчерта, че журналистиката е сложна и отговорна, изискваща професия, силна институция, високо призвание, морален избор. Тя обърна внимание, че мисията на журналистиката е и си остава преследването на истината, служенето. Будните пера и гласове държат политиците и властимащите отговорни, те им напомнят защо са тук.
„Живеем и работим в ситуация, в която глобалната икономика, цифровите технологии, икономическите кризи на новинарската журналистика застрашават природата и практиката на професионалната журналистика. Интернет и мрежовите мобилни комуникации, технологичните гиганти поставят в риск не само регионалната журналистика, но и големите медии, лишавайки ги от традиционните източници на финансиране и приходи от реклама“, каза още проф. Вълканова в обръщението си към най-младите си колеги и подчерта: „Ние, вашите преподаватели, сме тук, не само за да разказваме за несигурната, дори опасна медийна индустрия. Ние сме тук да ви вдъхновяваме и насърчаваме, че професията и кариерата в новините си заслужават интелектуалните инвестиции“.
Деканът обърна внимание, че преподавателите във факултета са там, за да учат своите студенти как да се адаптират и справят и този стремеж става интернационален − все повече медийни педагози и преподаватели по комуникации мислят и се обединяват около идеята на международното журналистическо образование − чиито принципи и практики са насочени към обучаване на следващото поколение репортери в среда на най-нови технологии и на най-новите предизвикателства на професията. Сред тези принципи остава основен стремежът и търсенето на истината, свързано с прозрачност при подбора на източниците, с качествено и дълбоко представяне на новините, с отхвърляне на всеки натиск и цензура, с независимост и отдаденост на истината и обществото, прецизност, точност, разнообразие на гледни точки, представяне на историите в техния широк исторически, културен, социален контекст − и не на последно място − етика, професионален компас да упражняваш професията.
В словото си проф. Вълканова допълни, че доскоро неизвестните за журналистиката понятия като геолокация, защита на поверителността на потребителите, сигурност на новинарското съдържание, използване на инструменти и алгоритми за събиране и анализ на бази от данни, станаха всекидневие. Тя призова абсолвентите никога да не забравят, че технологичната виртуозност не ги прави журналисти, технологията и инструментариумът на журналистиката на XXI век имат смисъл само ако служат на обществото, ако помагат да правят новини, които са точни, които информират гражданите, които служат на тях, не на правителства, бизнес и други организации.
„Само чрез честната, обективна, точна новинарска журналистика, качествено репортерство, независими разследвания, прецизна аналитична журналистика можете да изпълните дълга си, да бъдете професионален, уважаващ професията, уважаван журналист. Само чрез търсене на истината, чрез бързата, но точна информация се става журналист, който може да издържи на непрекъснатите, екстремно бързи новинарски цикли и очакването на обществото за постоянни актуализации, актуализации в реално време, който може да държи буден и отворен ума си и да бъде непримирим с широко разпространеното хакерство на новини, кибератаки и дигитална дезинформация“, каза проф. Вълканова.
Абсолвентите днес получават своята диплома − документ за завършена степен на образование. Тя е свидетелство за знания и за успешно извървян етап от академичния ви път, каза проф. Вълканова. Дипломата удостоверява квалификацията да упражнявате професия, която с основание е определяна като източник на власт. Не защото така е записано в закон, а поради огромното влияние върху дневния ред в обществото и над общественото мнение, влияние, постигнато от позицията на свободната съвест и в търсене на истината.
„Прилагайте тази власт със съзнанието, че ви е дадена от силата на словото, от изконния стремеж на хората към знанието за обграждащия ги свят и към справедливостта. Властта на медиите, на журналиста и комуникатора е реална, способна и влиятелна, само когато е заслужила доверието на аудиторията, когато среща уважението на обществото“, призова деканът и изрази увереността си, че всички завършващи притежават всички качества да бъдат личностите, които движат света!
С „Добре дошли като наши колеги! Добре дошли в следващия етап от живота си!“, деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация завърши словото си.
Дипломантите, техните преподаватели и близки бяха поздравени и от заместник-ректора на Софийския университет проф. д-р Ренета Божанкова. Тя ги приветства от името на ректора проф. д-р Георги Вълчев и заяви, че ритуалността на празника на дипломирането предполага първо да изразим благодарност. „Нека тя бъде отправена към всички, които са ви довели до днешния успех – родителите, семействата, учителите, университетските преподаватели. Но да добавим в този ред и колегите от вашите курсове, станали приятели, защото това приятелство, тази общност и свързаност са част от богатството, от което ще черпите през идните години“, каза проф. Божанкова.
Тя отбеляза, че днешният ден е ден за кратък поглед назад към университетските семестри и сесии, към преодоляното и преживяното в нашата Алма матер, но и за мисъл за следващото начало – началото на техния професионален път.
„Възможностите пред вас изглеждат примамващи и обещаващи, но са също и свързани с още много учене, узнаване за обществото и света, те са избор и отговорност. В новия свят на новия век трябва да намерите не само новината, но и истината, а после да успеете да я кажете, да устоите на изкушението да я съобразите с очакванията и рамката на медията. Оставете тази истина да говори сама, чрез вас. Надяваме се, че преподавателите са ви научили на това, дали са ви увереност в придобитите умения, изградили са способностите ви за професионалната оценка“, каза заместник-ректорът и призова дипломантите да бъдат смели, отговорни и вдъхновени от мисията, която приемат.
„Днес медиите не са просто отражение на случващото се, а са сила, която оформя света. Вашите думи ще достигнат до хиляди хора, картината на събитията, която ще създадете, ще се отпечата в съзнанието им, ще повлияе на решенията и съдбите им. Осъзнайте тази власт, която притежавате, нека тя не ви опиянява, а да ви окриля в стремежа да имате принос към изграждането на справедливо общество. Бъдете дръзки в търсенията си, бъдете коректни тълкуватели на фактите и безкомпромисни гласове на съвремието ни. Разкажете неговите истории, предизвикайте размисъл и емоция, но служете преди всичко на почтеността и доброто“, каза още проф. Божанкова.
Тя подчерта, че името на Софийския университет вече е изписано в биографията на всеки от завършващите, то е знак за отлична подготвеност и висок стремеж. Проф. Божанкова призова дипломантите да ги докажат и да дадат с работата си основания техните преподаватели да се гордеят с тях. „Нека всички днес – абсолвенти, преподаватели, родители, да споделим празника и искрените пожелания за преуспяване и благополучие“, каза още проф. Божанкова, пожела на добър път на най-младите си колеги и обяви випуск 2024 година на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски” за завършил.
Официален гост на събитието бе Господин Йовчев, главен оперативен директор на bTV Media Group и възпитаник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той също поздрави випуск 2024 г. на Факултета по журналистика и масова комуникация. Обръщайки се към абсолвентите, той заяви, че днес са се събрали не само като завършващи студенти, а като хора, които са избрали думите за оръжие и истината за своя цел. „Днес повече от всякога живеем в свят, в който думите са не просто думи, а имат сила“, каза Господин Йовчев и допълни, че те са инструменти, носители на доверие и визия, те могат да изграждат репутации, да вдъхновяват движения, да свързват хора и идеи. Комуникацията, с нейните най-разнообразни форми, е в основата на всичко, което изграждаме като общество, като екип, като човешки взаимоотношения.
Господин Йовчев се обърна към тези, които са избрали професията на журналист: „В ръцете ви вече са не само учебни материали и диктофони. В ръцете ви е доверието на обществото. Защото журналистиката не е просто професия. Тя е преди всичко отговорност. Тя е гласът на тези, които нямат сцена, светлина в тъмните ъгли на обществото, тя е търсач на истина, коректив на власт и съмишленик на справедливостта“.
Главният оперативен директор на bTV Media Group изрази увереността си, че през изминалите години абсолвентите са научили много – как се пише заглавие, как се задават въпроси, как се търси и проверяват източници. Той подчерта, че най-важният урок е никога да не губим своята почтеност. „Защото добрият журналист е този, на когото вярват“, каза още Господин Йовчев и допълни, че светът се променя, технологиите се развиват, медиите се дигитализират, но едно нещо остава вечно – нуждата от истински журналисти – със сърце, ум и смелост.
Той призова да не забравят, че работата на журналиста е не да бъде удобен, а да не спира да търси отговори на важните въпроси, оттук нататък не просто да работят като журналисти, а да бъдат професионалисти по призвание. Господин Йовчев пожела завършващите успех и попътен вятър и заяви, че ги очаква в нюзрума на bTV.
Отличникът на випуска Ванеса Валентинова от специалност "Журналистика", ОКС "бакалавър", също отправи поздрав. Тя заяви, че днес е ден за гордост за всеки един от тях, както и за всички, които са ги подкрепяли през годините. Ванеса благодари на преподавателите си за получените знания и умения, обърна внимание и на създадените приятелства.
Тя подчерта, че в годините, прекарани във Факултета по журналистика и масова комуникация, са израснали като хора, като професионалисти и личности, които осъзнават важността на това, което казват, как го казват и на кого.
„Наученото тук ще продължи да ни води“, каза тя и пожела успех на всички.
Празничната церемония продължи с връчване на дипломите.
Като съпътстващо събитие на тържеството в Централното фоайе бе представена изложба, посветена на 50-годишнината на Факултета по журналистика и масова комуникация.