В Аулата на Софийския университет започна втората международна конференция Сино-Балканика „Културният диалог Китай – Балкани: предизвикателства и перспективи в глобален контекст“. Двудневният форум е организиран съвместно от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Китайския център за езиково образование и сътрудничество и Световния център по китаистика към Пекинския езиков университет.
Целта на конференцията е да предостави възможност за съдържателен диалог и академичен обмен между учени, изследователи и експерти от Балканите и Китай в сферата на китаистиката и междукултурната комуникация. Конференцията ще допринесе за разширяване на академичния обмен и научните изследвания в областта на китаистиката, изтокознанието и междукултурния диалог.
Модератор на събитието беше гл. ас. д-р Христина Теодосиева от специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия" към Факултета по класически и нови филологии.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова поздрави присъстващите с „Добре дошли“ в Алма матер и отправи най-добри благопожелания за успех на събитието от името на ректора проф. Георги Вълчев. По думите й програмата на конференцията е важна с актуалните въпроси, които поставя, относно развитието на хуманитаристиката и социалните науки в Китай и в балканските държави в полето на историята, културата, образованието, икономиката и особено с присъствието на учени от различни области. Конференции като настоящата помагат да си изясним настоящето и определят насоките на бъдещото развитие на изследванията. Научните срещи са също и отлична възможност за дискусии, нови идеи и проекти и сътрудничество, което ще даде видими резултати в идните месеци и години, отбеляза заместник-ректорът.
Проф. Божанкова благодари на организаторите на събитието и на колегите от Факултета по класически и нови филологии за усилията, сърцето и ентусиазма, с които са работили, за да направят днешната среща възможна. Тя пожела на успешна и плодотворна работа, а на гостите – незабравим престой в София.
Уан Мин, съветник по политическите въпроси и заместник-ръководител на посолството на КНР у нас, посочи, че промените в света и кръстопътят, на който днес се намира човечеството, налагат на общите предизвикателства да се отговори чрез цивилизационен обмен и взаимно разбирателство. Според нея международната общност обръща все по-голямо внимание на китайската култура, очаквайки тя да играе по-голяма роля в развитието и напредъка на човешката цивилизация. Г-жа Уан Мин припомни, че през 2024 г. се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Китай и изтъкна значението на традиционното приятелство между тях, като подчерта, че обменът и сътрудничеството в различни области напредват непрекъснато. Тя обърна внимание и на напредъка в обучението по китайски език в България, което според нея е добра основа за сътрудничество между двете страни в областите на икономиката, културата, науката и технологиите.
„Настоящата балканска конференция предоставя платформа за обмен и сътрудничество между експертите, за да могат те да общуват пълноценно, да провеждат задълбочени дискусии, да споделят своите изследователски резултати и опит, да проучват съвместно нови направления и методи в китаистичните изследвания“, каза още г-жа Уан Мин.
Доц. Искра Мандова, председател на Асоциацията на китаистите в България и директор от българска страна на Институт „Конфуций“ към Великотърновския университет, прочете приветствие към проф. Бора Беливанова – един от основателите на китаистиката у нас, от името на посланика на Китайската народна република в България, Н. Пр. Дай Цинли. „Особено ценим изключителния Ви принос за насърчаването на културния обмен между двете страни и за укрепването на приятелските връзки помежду ни. Вече 75 години дървото на китайско-българското приятелство разцъфтява, подхранвано от времето. В това забележително пътуване Вашето име е като фар, който озарява необятния свят на преподаването на китайски език и китаистичните изследвания в България“, се казва в адреса.
В него се посочва още, че проф. Беливанова не само е обучила отлично поколения български студенти, които обичат китайската култура и владеят китайския език, но и със своите задълбочени академични познания и всеотдайност е изградила мост между сърцата и умовете на двата народа. Изследванията й отварят прозорци, през които учените от цял свят могат да зърнат великолепието на древната китайска история и динамиката на съвременното китайско общество. „Особено впечатляващо е, че дори на 90-годишна възраст, Вие продължавате с неизчерпаема енергия и страст да ръководите и насърчавате популяризирането и усъвършенстването на обучението по китайски език в България“, се казва още в адреса.
В своето изказване деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. д-р Гергана Петкова посочи, че конференцията е много повече от академична среща – тя е свидетелство за нарастващите връзки и взаимното уважение между две нации. По думите й, докато участваме в диалог, обменяме идеи и споделяме нашите изследвания, ние укрепваме връзките на приятелството, които преодоляват разстоянието между София и Пекин, обединявайки ни в общия ангажимент към стремежа към знания и културно разбирателство.
Проф. Петкова изтъкна, че днес образованието и културните изследвания са се превърнали в основни инструменти за насърчаване на международното сътрудничество: „Като изучаваме езиците, историята и традициите на другия, ние сме по-добре подготвени да разберем и оценим перспективите, които определят всяко от нашите общества. Конференции като тези предоставят платформа за изследване както на многообразието, така и на споделените ценности, които обогатяват нашите култури и образователни практики“. Деканът призова споделените по време на научния форум идеи да вдъхновят всички към разширяване на хоризонтите и стремеж към бъдеще, белязано от уважение, любопитство и сътрудничество.
Присъстващите имаха възможност да чуят поздрави от проф. Сю Баофън – директор на Световния център за китаистика в Пекинския университет за езици и култури, д-р Вадим Рошманов – председател на Асоциацията на младите учени и др.
Двудневното научно събитие продължава с представяне на пленарните доклади в основните тематични панели на конференцията: Исторически и съвременни контакти и взаимодействия между Китай и Балканите; Езикознание и преводознание в китайско-балканските културни връзки; Образователен и академичен обмен между Китай и Балканите; Изкуство, литература, религия и философия в китайско-балканския културен диалог; Проблеми и перспективи на балканската синология; Стратегии за насърчаване развитието на балканската синология в средното и висшето образование.