От 12 до 20 октомври 2024 година Научно-образователният център „ал–Фараби“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира и проведе втората поредна етнокултурна практика „Узбекистан – история и култура“. В практиката участваха 25 колеги от Софийския университет и други университети и институции в България. Особено значимо беше присъствието на трима студенти от Факултета по класически и нови филологии, което се случва за първи път.
Официалната делегация на университета начело с ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, заместник-ректорите проф. д-р Мадлен Данова, проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова, проф. д-р Стоян Шишков и преподавателите проф. д-р Александра Багашева, проф. д-р Милена Братоева, проф. дн Данаил Данов също имаха възможност да се включат образователно-познавателната етнокултурна практика.
Цел на образователната културна инициатива е популяризиране на богатата култура и традиции, както и създаването на благоприятни условия за по-нататъшно укрепване на академичните, научните и културните връзки между Узбекистан и България.
Началото на програмата беше поставено през 2016 година с участието на първата група от български специалисти и преподаватели от различни образователни институции и университети в Казахстан.
Тази година участниците имаха възможност да се насладят на богата и вълнуваща културно-историческа програма: посещение на исторически обекти по средновековния „Път на коприната“: Самарканд, Бухара и Хива, участие в мастър класове, гостуване на узбекска сватба и др.
По време на практиката участниците имаха възможност да участват в междукултурна среща в Бухарския държавен университет, организирана в рамките на проекта „България и Централна Азия: диалог на културите в дигитална среда“, ФКНФ, с ръководител проф. д-р Милена Братоева и членове на колектива: проф. д-р Симеон Евстатиев, Виолета Добичина, Нихал Юзерган, Каролина Манукян, Ана Петрова и Борис-Михаил Ваклинов.
Проведените практики в дигитална среда получиха своето логично продължение в реални условия в Узбекистан. На междукултурната среща, която се проведе присъствено и онлайн, присъстваха колеги от България, Узбекистан, Казахстан и Туркменистан. На срещата бяха презентирани първоначалните резултати от проведеното онлайн изследване на междукултурните компетенции и дистанция от проф. Кабакова, Казахски национален университет.
Студентите от Софийския университет, участници в проекта и в практиката, презентираха по изключително интересен начин пътна карта със срокове на съвместната работа със своите колеги от университети от Централна Азия за създаване на съвместен продукт – видеофилм за историята и културата на участващите страни.