Начало / Новини / Новини и събития / В Софийския университет бяха връчени стипендиите „За жените в науката“ за 2024 г.

   
В Софийския университет бяха връчени стипендиите „За жените в науката“ за 2024 г.

Лауреатите за стипендиите за 2024 г. са д-р инж. Даниела Атанасова от Химикотехнологичния и металургичен и металургичен университет в София, д-р инж. Димитрия Михайлова от Техническия университет – София и доц. д-р Мария Левкова от Медицинския университет - Варна и лекар специалист по медицинска генетика в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Програмата „За жените в науката" стартира в България през 2010 г. в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски", Националната комисия за ЮНЕСКО - България и L‘Огеаl България. За своите 14 години у нас програмата се е наложила като един от най-престижните научни конкурси, като се радва на голям интерес от страна на дамите учени и си е спечелила уважението на научния елит в страната. Към момента програмата е отличила 39 българки за техния впечатляващ научен потенциал, кариера и любов към изследователската дейност с общ награден фонд от 195 000 евро. Отличията са предназначени за млади жени учени и имат за цел да ги подкрепят в ключов момент от тяхната кариера и да отличат техния научен потенциал. Всяка година програмата „За жените в науката" отличава три жени учени в сферата на естествените науки с финансов стимул от по 5000 евро всяка. Чрез програмата дамите, които са считани за откривателите на утрешния ден, получават средства, за да реализират в България своите изследователски идеи и амбиции и да променят света чрез наука.

99

Проектът, с който д-р инж. Даниела Атанасова впечатли журито на „За жените в науката“ за 2024 г., е фокусиран върху разработването на иновативен текстилен материал, който комбинира памучен плат с биополимери като хитозан и желатин за козметични и медицински приложения. Той помага при кожни заболявания като акне, псориазис и хронични рани, подобрява външния вид на кожата, ускорява регенерацията и забавя стареенето. Успехът ѝ потенциално би помогнал за създаването на ново поколение устойчиви текстилни продукти, които значително да подобрят качеството на живот и възможностите за персонализирана грижа за кожата. В момента Даниела е главен асистент в катедра „Текстил, кожи и горива“ в Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ) в София.

11

С развитието на технологиите и навлизането на 6G мрежите, киберзаплахите стават все по-сложни, особено когато използват изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML). Проектът на д-р инж. Димитрия Михайлова „Подходи за киберсигурност срещу атаки, интегриращи изкуствен интелект и машинно обучение в безжични системи от следващо поколение“ се фокусира върху намирането на решения за този нарастващ проблем, като изследва как тези технологии могат не само да бъдат средство за атака, но и мощен инструмент за защита. Нейната цел е да разработи иновативни алгоритми, които ефективно да противодействат на сложни и трудно откриваеми кибератаки, осигурявайки по-сигурна и устойчива цифрова среда. Проектът е от ключово значение, защото предлага решения за един от най-големите проблеми на нашето време – сигурността в един все по-свързан и зависим от технологиите свят. В момента Димитрия е главен асистент в катедра „Комуникационни мрежи“ към Факултета по телекомуникации на Технически университет – София.

12

Третата стипендиантка за 2024 г. е доц. д-р Мария Левкова, която разработва иновативен проект, насочен към изследване на генетичния и епигенетичния профил на рака на дебелото черво – второто най-често срещано злокачествено заболяване в България за 2023 г. според данни на Националния статистически институт. Нейната цел е да идентифицира ключови биомаркери, които да позволят по-прецизна диагностика, надеждна прогноза и индивидуализирано лечение за пациентите. Проектът й „Изследване на мутационния профил на коло-ректален карцином чрез РНК секвениране от трето поколение“ е от изключителна значимост, тъй като засяга сериозен здравен проблем и предлага метод, който може да подобри лечението и да увеличи шансовете за оцеляване. Чрез изследването на тези биомаркери лекарите ще могат да персонализират терапиите и да проследяват риска от рецидив, което ще доведе до по-ефективни резултати както за пациентите, така и за здравната система като цяло. В момента Мария е доцент в катедра „Медицинска генетика“ към Медицински университет – Варна и лекар специалист по медицинска генетика в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

13

Oще информация за победителките може да бъде открита в специалната дигитална брошура за тях тук .

3

Церемонията по награждаването се проведе в Ректората на Софийския университет в присъствието на вицепрезидента г-жа Илияна Йотова, заместник-ректора на Софийския университет научноизследователска и научна проектна дейност акад. проф. дхн Тони Спасов, който е и председател на журито, заместник-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов, Елена Шекерлетова, заместник-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България, Амелия Гешева, заместник-министър на културата, акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките, Яна Генова, заместник-кмет на Столична община.

15

Събитието бе уважено още от редица официални лица и представители на научната общност. Водещ на церемонията бе Ива Дойчинова. В рамките на тържеството гостите чуха и музикалните изпълнения на Александра Борисова.

Вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова заяви в словото си, че когато ни е трудно, търсим самочувствие и сили в многовековната ни история. Но не по-малко силен източник на самочувствие е и това, което правят днес умните и креативни хора в България. Те имат способността да мислят отвъд периметрите на днешния ден, да мислят за деня след тях, за бъдещето, за това, което ще завещаят на следващите поколения. Знаят старата максима, че за да седнеш под сянката на едно дърво, трябва някой друг преди теб да го е засадил и засаждат днешните дървета за нашите деца и внуци.

4

Днешната церемония показва как на терена на науката се срещат красотата, нежността, любовта, талантът, знанията, силата и куражът. Всички тези качества носят името българска жена“, посочи вицепрезидентът. Тя благодари за подкрепата на семействата и близките на жените учени, на техните учители през живота, на научните им ръководители.

6

Г-жа Йотова припомни, че за осма поредна година има възможността да поздрави участничките в програмата. Тя обърна внимание, че общата черта на всички тях е, че не приемат себе си за изключителни и че са скромни и добри. А са се отдали на толкова сложни научни области. „Жените учени взимат правилните решения за всички нас като общество, за да вървим напред. За разлика от много други, които уж трябва да взимат решения за нас и за държавата, а не го правят. Бъдещето е и в ръцете на българските жени учени“, изтъкна още вицепрезидентът Йотова в своето приветствие.

5

Акад. Николай Витанов, заместник-министър на образованието и науката и дългогодишен председател на журито, заяви в приветствието си, че това е било едно от най-приятните, но и едно от най-трудните му задължения заради високата конкуренция между кандидатките. Той обърна внимание, че е проследявал развитието на кариерите на жените, които са взимали стипендии през годините, и всички те са се развили по един прекрасен начин, а някои от тях са станали носители на наградата „Питагор“. Той пожела на всички здраве и успешна кариера.

7

Заместник-кметът на Столична община г-жа Яна Генова отправи поздрав за инициативата и благодари на всички за това, което правят. Тя подчерта, че е важно, че церемонията се провежда именно в Софийския университет и припомни, че преди 123 години, през 1901 година най-старото българско висше училище допуска жени на университетските скамейки. Яна Генева допълни, че малко университети в Европа по това време правят това. Тя изрази увереността си, че тази награда е принос и за един по-справедлив свят, за идеята за равните възможности.

8

Елена Шекерлетова, заместник-министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България заяви, че жените в науката продължават да ни респектират, да ни вдъхновяват и в някаква степен да ни учудват, защото си даваме сметка колко труд, хъс и постоянство се изисква от тях, за да бъдат и майки, и съпруги и да бъдат успешни в науката. „Ние трябва още по-убедено да подкрепяме дамите в науката, защото почеркът им в науката е по-специален. Там, от моя гледна точка, има особено вдъхновение, особена елегантност, особена креативност“, каза още Елена Шекерлетова и допълни, че само когато дамите и господата имат наистина равни шансове, тогава успехът е гарантиран.

9

Акад. проф. дхн Тони Спасов, председател на журито, изрази задоволството си да участва в инициативата и да е част от такова красиво тържество, което излъчва особен престиж и заради участниците в конкурса, и заради авторитета на организаторите.

17

Той отбеляза, че следи конкурса още от първата година в България, когато е бил декан на Факултета по химия и фармация. Акад. Спасов изтъкна, че оценката на кандидатите винаги е била давана от много добри специалисти. Той отбеляза, че и тази година 37-те проекта, кандидатствали за наградата, и в идейно отношение, и като значимост, са били много силни. Това, което е натежало, основният критерий при избора на лауреатките е значимостта, общественият ефект на проектите им. Акад. Спасов благодари на всички участници в конкурса и допълни, че жените в науката не са подценени. По-скоро в по-голяма степен жената е тази, която крепи семейството, децата са една друга много трудна дисертация, която те трябва да защитят. Така че оценката за труда на дамите в нашата общност, е обективна. Той даде пример, че в областта на химията между мъж изследовател и жена изследовател няма разлика по отношение на дълбочина на изследване и на нови идеи.

9-1

Акад. Спасов пожела и на днешните, и на бъдещите участнички в конкурса да продължават да задълбочават своя интерес в научното изследване. По думите му това е едно от заниманията, които осмислят живота.

10

Горда съм, че вече 26 години L'Oréal и ЮНЕСКО се обединяват в мисията да изградят бъдеще, в което науката е по-равноправна, а жените учени получават заслужено признание за своя принос към решаването на ключови глобални предизвикателства“, каза Ваня Панайотова, генерален мениджър на L'Oréal за България и региона Адриатика-Балкани и Румъния. Тя подчерта, че тазгодишните победителки са поредното доказателство, че жените в науката играят важна роля за напредъка на човечеството. Ваня Панайотова благодари за партньорството на Националната комисия за ЮНЕСКО-България и Софийския университет – за подкрепата в провеждането на програмата „За жените в науката“ в България.

46

Инициативата „За жените в науката“ на L‘Огеаl и ЮНЕСКО стартира през 1998 г. От тогава Фондация L‘Огеаl и ЮНЕСКО следват мисията да оказват заслужена подкрепа и признание на доказани жени учени, да насърчават повече млади дами да изберат тази професия и да разгърнат научния си потенциал, като им оказват подкрепа през целия път на тяхната кариера. Вече 26 години и двете партниращи си институции работят за повишаване на процента на жените в науката, водени от твърдото убеждение, че светът има нужда от наука, а науката от жени.

1

От основаването си до днес „За жените в науката" е отличила над 4400 талантливи жени учени в над 110 държави. Отличените български са 39.

14