
В сградата на Центъра за източни езици и култури към Факултета класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя церемония по официалното откриване на бюст на основателя на Токайския университет, изявен учен, политик и обществен деец проф. д-р Шигейоши Мацумае.
На тържеството присъстваха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова, посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами, заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, проф. Стефан Стефанов, президент на Фондация „Св. Св. „Кирил и Методий“, заместник-ректорът на Токайския университет проф. Тошиюки Иназу, заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова, деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. Гергана Петкова, директорът на Центъра за източни езици и култури проф. Иво Панов, представители на Токайския и Софийския университет.
Събитието бе организирано от Катедра „Японистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е част от инициативите, с които се отбелязват трите годишнини - 115 години от началото на контакти между България и Япония (1909), 85 години от установяване на дипломатически отношения (1939) и 65 години от възстановяване на дипломатическите отношения (1959) между България и Япония. Събитието е организирано съвместно с Токайския университет и Асоциацията на българите, завършили Токайския университет.
Церемонията започна с изпълнение на химна на Токайския университет в изпълнение на Светлана Атанасова и Мартина Николова от детския хор на БНР.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев отправи поздрави и подчерта, че днес е знаменателен ден, защото тази церемония се провежда в навечерието на дата, която е историческа за България – Деня на народните будители, а на този ден е създаден и Токайският университет. Проф. Вълчев посочи, че проф. Мацумае е човек с огромни заслуги за развитието на българо-японските културни и академични отношения, който през годините е допринесъл толкова много мирът, диалогът да бъде водещ в отношенията между държавите. „Пътища се прокарват трудно. Той е един от хората, успели да го направят. И за нас е истинска чест съвместно с нашите партньори - Международната фондация „Св. Кирил и Методий“, да бъдем домакини на това събитие“, каза ректорът и допълни, че точно в днешното объркано време трябва да покажем кои са истинските ценности, които светът трябва да си припомни отново и да върви напред, зачитайки точно тези ценности.
Проф. Вълчев изрази надеждата си с този жест да бъдат вдъхновени и студентите в Центъра за чужди езици и култури, където Софийският университет развива японистиката на най-високо ниво. „Надявам се този символичен акт да задълбочи нашето бъдещо сътрудничество с Токайския университет не само в областта на преподаването на японски език, но и с водещите наши институти, които работят в областта на съвременните технологии – ИНСАЙТ, ГЕЙТ, към който знам, че нашите колеги от Япония проявяват огромен интерес“, отбеляза проф. Вълчев и изрази надежда в бъдеще младите ни колеги да се вдъхновяват от примера на хората, които са прокарвали пътища преди тях.
Вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова заяви, че за нея е чест да почетем заедно един голям вдъхновител, многолика личност, чийто живот и дейност бяха отдадени и на другите, и на общия просперитет. „За мен това е един от последните енциклопедисти на нашия век“, каза вицепрезидентът. Тя отбеляза, че проф. Мацумае бе от хората, които знаеха силата на науката, на познанието, на културата. Знаеха, че тази сила надживява всичко, извоювано с меч, гради най-стабилните мостове през времето, не познава географски граници. С огромния си принос за развитието на отношенията между Япония и България проф. Мацумае записа името си със златни букви като един от най-големите приятели на България.
„И България, и Япония са наследници на дълга и богата история и култура. Благодарение на всички вас днес тук, на вашата дейност и инициативи, ние непрекъснато се опознаваме. А всички знаем, че колкото по-добре познаваш някого, толкова по-добре можете заедно да градите общо бъдеще. Водеща в развитието на културните връзки между България и Япония е ролята на университетската японистика“, посочи в приветствието си вицепрезидентът и благодари на Софийския университет, на Центъра за източни езици и култури и на Факултета по класически и нови филологии, които развиват връзките между двете страни и двата народа. Г-жа Илияна Йотова изтъкна и активната дейност на Международна фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за развитието на образователните и културните контакти между България и Япония.
В своето обръщение проф. Тошиюки Иназу, заместник-ректор на Токайския университет, изрази благодарността си към присъстващите, че въпреки натоварения си график, са уважили събитието. „За нас е чест, че бюст на основателя на Токайския университет проф. д-р Шигейоши Мацумае ще бъде поставен в най-старото българско висше училище“, каза проф. Иназу и от името на Токайския университет изказа благодарност към всички участници в инициативата. Той припомни, че по образование Шигейоши Мацумае е инженер в сферата на комуникационните технологии. В същото време той е парламентарист и преподавател, основал Токайския университет – един от водещите частни университети в Япония. Проф. Иназу припомни още, че проф. Мацумае посещава България през 1967 година и през 1969 г., като вярва, че с преподавателен и научен обмен може да се преодолеят конфликтите между Изтока и Запада. През 1969 година Токайският университет подписва за първи път рамково споразумение за академичен и научен обмен с българското просветно министерство.
Проф. Иназу припомни част от дейността на проф. Мацумае, както и че през 1971 г. проф. Мацумае е удостоен с орден „Мадарски конник“ Първа степен за приноса си към българската наука, технологии и културна дружба. „Смятам, че ако д-р Мацумае знаеше, че в един от ъглите на Софийския университет ще бъде поставен негов паметник, щеше да е изключително щастлив и благодарен“, каза още проф. Иназу.
Проф. Георги Вълчев и проф. Тошиюки Иназу откриха паметника на проф. Шигейоши Мацумае. Бюстът е дарен на Софийския университет от Токайския университет.
В своето приветствие посланикът на Япония в Република България Хисаши Мичигами обърна внимание, че проф. Мацумае има голям принос за развитието на отношенията между Япония и България и припомни някои от най-важните дейности, осъществени между двете страни.
Заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов обърна внимание, че проф. Мацумае проправя пътя на духовното общуване между двете географски отдалечени страни и припомни за отличията, които е получил в България. „Благодарение на него Токайският университет се утвърждава като един от центровете на българистиката в Япония“, подчерта акад. Витанов и отбеляза, че паметни остават думите на проф. Мацумае: „България и българската средновековна култура са сред седемте цивилизации в историята на човечеството, играли отговорна посредническа роля заради мисията им на свързващо звено между Изтока и Запада. Моето приятелство към вашата страна започна от сладкогласните славеи на детския радиохор на България, които хвърлиха мостовете на дружбата между България и Япония“.
Акад. Витанов отбеляза накрая, че признателна България в лицето на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, откривайки бюста на проф. Мацумае, ще помни и продължава делото му в културното и научно приобщаване на България и Япония.
Проф. Стефан Стефанов, президент на Международната фондация „Св. Св. Кирил“, акцентира върху дейността на проф. Мацумае и представи биографични факти за японския учен. Проф. Стефанов подчерта, че проф. Мацумае е личност от световно и национално значение, с принос към глобалния мир и диалога между различните народи и държави.
В своето приветствие проф. Иво Панов, директор на Центъра по източни езици и култури, благодари за този пореден акт на близост между двете страни и изказа увереността си, че в Софийския университет вниманието към Япония и японския език и култура винаги ще бъде на най-високо стъпало.
Наталия Костова, студент от специалност „Японистика“, специализирала в Токайския университет, заяви, че поставянето на бюста на проф. Мацумае в Софийския университет е символ на дългогодишните двустранни отношения.
Тя обърна внимание за ролята на това сътрудничество за професионалното развитие на поколения японисти.
По-рано през деня ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и заместник-ректорът на Токайския университет проф. Тошиюки Иназу подписаха споразумение за сътрудничество между двата университета.
Японската делегация се срещна и с декана на Факултета по класически и нови филологии проф. Гергана Петкова.
Гостите направиха обиколка в Ректората, като научиха накратко за историята на сградата, разгледаха Аулата и посетиха и Университетската централна библиотека.
Проф. д-р Шигейоши Мацумае е почетен доктор на Софийския университет от 1980 г., а също и член на Управителния съвет на Международна Фондация „Св. Св. Кирил и Методий- от нейното основаване през 1982 г.
Проф. Д-р Шигейоши Мацумае (1901-1991) е основател на Токайския университет и един от основоположниците на активните отношения между Япония и България в науката, образованието и културата през годините.
Той е дългогодишен член на японския парламент. Заемал е отговорни постове в японското правителство и редица обществени и международни организации. Първото му посещение в България е през 1966 г. като председател на Асоциацията за културен обмен Дайгай бунка Кьокай-.
През 1967 г., Детският хор на БНР е на първото концертно турне в Япония по негова покана.16 от общо 18 турнета на хора са по покана на Токайския университет.
През 1971 г. е сключено първото рамково споразумение за академичен и научен обмен, което продължава и досега с Министерството на образованието и науката на Република България.
Над 140 българи са били на обмен в Токайския университет през годините като студенти и специализанти.
Токайският университет поддържа дългогодишно сътрудничество с Археологическия институт с Музей към БАН и участва активно със свои екипи в археологическите разкопки в Старосел, Дядово и др.
На 14 ноември 1994 г. в София, със съдействието и на Международна Фондация „Св. Св. Кирил и Методий“ бе учредена Асоциацията на завършилите Токайския университет.
Проф. Д-р Шигейоши Мацумае е носител на високи български държавни отличия, сред които: Орден Мадарски конниик І-ва степен, Държавен орден по случай 1300 годишнината от основаването на българската държава, за неговите изключителни заслуги за развитието на двустранните отношения.
Неговото дело бе продължено от сина му- проф. д-р Тацуро Мацумае, който до своята кончина на 8 септември 2024 г. бе почетен президент на Токайската образователна система и член на УС на Фондацията.