Студентите спортисти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се представиха феноменално на проведената Национална студентска универсиада в гр. София в периода 09-16 май 2026 г. Те завоюваха 10 златни, 14 сребърни и 20 бронзови медала при участието в 16 вида спорт в рамките на Универсиадата: бадминтон, баскетбол, волейбол, джудо, кикбокс, крикет, лека атлетика, плуване, спортно катерене, спортно ориентиране, тенис, тенис на маса, чиърлидинг, футбол, футзал и шахмат.
Златните медали бяха завоювани, както следва: Лека атлетика (800 м – жени) – Росина Николова (Юридически факултет), Спортно катерене (жени) в дисциплината „скорост“ – Михаела Дочева (Стопански факултет), Шахмат (мъже) – Иван Кочиев (Стопански факултет), Росина Тодорова (Юридически факултет) – 2 златни медала в дисциплините 50 м свободен стил и 100 м свободен стил, Борис Колев (Юридически факултет) – 2 златни медала в дисциплините 50 гръб и 100 м гръб, Борис Иванов (Юридически факултет) – 100 м бътерфлай и Минко Соколов – (Биологически факултет) – 200 м съчетано плуване. Десетия златен медал беше завоюван от футболния отбор на Университета в Националния университетски шампионат по футбол.
Сребърните медали бяха в дисциплините: волейбол-жени, джудо, крикет, тенис на маса, кикбокс – 2 медала, лека атлетика – 4 медала, плуване – 3 медала, спортно катерене.
Бронзовите медали бяха извоювани в следните дисциплини: бадминтон, баскетбол-жени, волейбол-мъже, джудо – 4 медала, плуване – 2 медала, тенис – 2 медала, тенис на маса – 2 медала, кикбокс – 3 медала, спортно ориентиране – 2 медала, шахмат – 2 медала.
Директорът на департамента по спорт проф. Георги Игнатов изказва благодарностите си към всички 220 студенти-спортисти от Алма матер, техните 23 преподаватели-треньори от Департамента по спорт и на ректорското ръководство, което за поредна година осигури прекрасни условия за подготовка и всичко необходимо за невероятното представяне на нашата делегация на Националната студентска универсиада София 2026.


