
На 5 март 2025 г. студенти българисти и техните преподаватели от Катедрата по български език на Софийския университет започват съвместно с лекари от Клиниката по неврология на „Пирогов“ инициатива за обединяване на усилията на специалисти от различни медицински и хуманитарни области в помощ на пациенти, пострадали от тежки заболявания като инсулт, деменция, следоперативни намеси при онкологични заболявания, които са довели до сериозни нарушения на речевата дейност.
Екипът от Софийския университет е с ръководител доц. д-р Владислав Миланов, а студентите, които ще участват в съвместната инициатива, са избирани по специални критерии, които отговарят на спецификата на работата. От страна на Клиниката по неврология на болница „Пирогов“ участие ще вземат доц. д-р Мария Димитрова – началник на клиниката, и д-р Рубин Стоянов – водещ специалист невролог в отделението.
На първата среща студентите имаха възможност да се запознаят теоретично с особеностите на видовете афазии, както и на практика да наблюдават пациенти с моторни и сензорни афазии, в резултат на които има специфични нарушения в говорната дейност.
Миналата година в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ беше проведена кръгла маса на тема „Медицината и лингвистиката – заедно за човека“ , а създаването на екипа е резултат от идеята да бъдат обединени усилията на психолози, невролози, неврохирурзи и логопеди, които след работа със специфични речеви патологии да обобщят наблюденията си и да подготвят наръчник с практически задачи и упражнения, чрез които болните да възстановяват постепенно речевите затруднения и да работят за подобряване на речевите умения.
В разговора със студентите доц. Миланов подчерта, че днес е най-важно да бъдат обединени усилията на лингвистите и психолнигвистите с достиженията на съвременната неврология и неврохирургия; че науките са длъжни да поддържат диалога помежду си, за да помагат на хората; че от нас се очаква да придвижваме науката напред в търсене на онези дейности, които едновременно задават приносни теоретични модели, но имат и практическа значимост, а това е безценно, когато се отнася до живота и здравето на човека; Доц. Миланов подчерта също, че грижата за болния човек не се изчерпва с това да го нахраним и да го преоблечем, да му дадем лекарствата и да го оставим; грижата започва след това, когато трябва да говорим с него и да му помагаме да проговори; да държим мисълта му будна и да правим живота му пълноценен и щастлив. Трудно, но не и невъзможно.
Следващата седмица предстоят специализирани лекции при проф. Юлиана Стоянова – водещ специалист по психолингвистика, и при проф. Надежда Сталянова – водещ специалист по фонетика и лексикология. Ще продължат и посещенията в най-голямата болница за спешна помощ, като се очаква да бъдат подготвени след тези срещи най-добрите специалисти по невролингвистика.
Инициативата е част от проекта „Българският език в държавните институции и в публичното пространство: кризи на общуването и общуването по време на кризи“, финансиран от ФНИ на МОН по проект КП 06 – Н – 80/11 от 15.12. 2023 г. с ръководител доц. д-р Владислав Миланов.