Начало / Новини / Новини и събития / Софийският университет и Националният университет на Патагония сключиха споразумение за сътрудничество

   
Софийският университет и Националният университет на Патагония сключиха споразумение за сътрудничество

Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев и проф. Лидия Бланко, ректор на Националния университет на Патагония „Сан Хуан Боско“ в Комодоро Ривадавия, подписаха споразумение за сътрудничество и установяване на ползотворни академични контакти, обмен на познания, опит и съвместни дейности в различни научни области между двете институции.

На срещата присъстваха проф. Христо Пимпирев, част от участниците в 33-тата българска антарктическа експедиция, екипажът на научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" и други представители на България и Аржентина.

WhatsApp Image 2025-02-24 at 14.08.36_e815a10c-1

След официалната среща се състоя прожекция на документалния филм „Едно ледено лято“ на Мария Чернева, представяне на книгата на Гергана Лаптева „Момичето от портрета“ и литературна дискусия. Гергана Лаптева е българска писателка и геоложка, участничка в седем български експедиции в Антарктика, член на Българския антарктически институт. Посетителите в университета на Патагония имаха възможност да разгледат и изложбата „София – България и Комодоро Ривадавия: Вчера и днес“, която представи визуален разказ за историческото и културното развитие на двата града.

WhatsApp Image 2025-02-24 at 14.07.51_ebc04d9d-1

Част от културната програма на срещата бе гала концертът в голямата зала на университета, в който участваха съставът за български народни танци „Кирилчета и Методийчета“ и музикална формация „Орфей“ към българското дружество „Кирил и Методий“ в град Комодоро Ривадавия, както и аржентинската фолклорна група Proyección Sur.

Комодоро Ривадавия е най-големият град в централната част на крайбрежието на аржентинския залив Сан Хорхе. В аржентинския град живеят около 2000 потомци на българи и в него функционира българското дружество „Кирил и Методий“. То е създадено през 1989 г. с основната цел да събере потомци на преселили се в Аржентина през 30-те години на 20-и век българи.

1

На 24 февруари изследователите от 33-тата Българска антарктическа експедиция представиха своите проекти пред преподаватели и учени от Националния университет на Патагония „Сан Хуан Боско“. С кратки презентации те споделиха със своите аржентински колеги целите и очакваните резултати от своя престой в Антарктика. В срещата от българска страна участваха проф. Христо Пимпирев, докторантът в Института за космически изследвания и технологии към БАН Цветан Паров; преподавателят в Катедра „Хидравлика и хидрология“ при Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. д-р Борис Цанков; асистент в Института за проучване и развитие във физиката и ядрените науки „Хориа Хулубей,“ Букурещ, Даниела Паскал; гл. ас. д-р Ивайло Начев от Катедра „Радиокомуникации и Видеотехнологии" в Технически университет – София; ихтиолозите от Регионален природонаучен музей-Пловдив Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев; орнитологът от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН Боян Мичев; биотехнологът и съосновател на едноименната медико-диагностична лаборатория Кирил Кандиларов. Заедно с тях бяха Любов Костова от Фондация „Красива наука“ и експертът от Дирекция „Наука“ на Министерство на образованието и науката Калин Мутафчиев.

2
3

 

 

 

Представените проекти породиха множество въпроси от домакините – за ползваните методологии и технологичните решения, които нашите изследователи прилагат в изучаването на о-в Ливингстън, както и за други конкретни области на проучвания от сферите на техните научни интереси. Срещата допринесе за опознаването на възможностите и желанието за научно партньорство между двете академични общности, още повече улеснени на фона на подписания преди ден Меморандум за сътрудничество между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Националния университет на Патагония „Сан Хуан Боско“.

4

В интервю пред специалния кореспондент на БТА Милена Островска ректорът на Алма матер проф. д-р Георги Вълчев отбеляза основополагащата роля на Софийския университет в българските антарктически експедиции. Той посочи, че още от самото начало на интереса на българските учени към този регион университетът се утвърждава като център за научни изследвания и катализатор на българското присъствие в Антарктика. По думите му неслучайно Институтът за полярни изследвания е част от университета, а базата носи името „Св. Климент Охридски“. Проф. Вълчев изтъкна още, че много от наименованията на географски обекти около базата са свързани със Софийския университет, което допълнително затвърждава тази връзка.

_FFA6341

Ректорът посочи, че добавената стойност за българската наука от антарктическите мисии е огромна, а Антарктика предоставя уникална възможност за изследване на климатичните промени в исторически план и анализ в дълбочина на природни процеси в среда, която е слабо повлияна от човешката дейност. Според проф. Вълчев това позволява на учените да уловят и проследят глобални тенденции, които биха останали незабелязани в по-населените райони на планетата. „Неслучайно всички големи нации съсредоточават усилия, отделят ресурси за създаване на научни програми, свързани с този район“, каза ректорът.

_FFA6375

Проф. Вълчев отбеляза, че антарктическата ни програма се изправя пред редица предизвикателства, като най-големите от тях са свързани с осигуряването на устойчиво финансиране и засилването на международното сътрудничество. По думите му Алма матер активно работи за гарантирането на дългосрочни средства, които да позволят по-добро планиране на експедициите. Ректорът подчерта значението на институционалната синергия – успешното партньорство с Военноморското училище и научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е добър пример за споделяне на ресурси – човешки в областта на научните изследвания, както и инфраструктура. Според проф. Вълчев райони като Антарктика изискват сътрудничество в рамките на големи, международни научни екипи, работещи заедно по значими проекти.

Бъдещето на българските антарктически изследвания, според ректора, е в споделянето на ресурси, привличането на широк кръг от специалисти от различни области. По думите му програмата вече е преминала през своя романтичен период и сега се основава на стабилна научна основа с модерна инфраструктура на о. Ливингстън. „Оптимист съм, тъй като разпознаваемостта на нашите колеги, които се занимават с изследвания в тази област, вече е голяма, а България стои много добре на полярната карта и това предполага много добри партньорства в следващите години“, каза още проф. Вълчев.

По думите на ректора за студентите и младите учени Антарктика е сбъдната мечта. Той изтъкна, че възможността им да стъпят на този далечен континент, за който са чели още от детството си, и да бъдат част от реални научни изследвания, е не само вдъхновяващо, но и безценен опит: „Възможността да се докоснат до това място, за което са чели много романи, и да го видят на живо, както и да се включат в логистиката на базата и в научни изследвания, това дава самочувствие, дава възможност за разширяване на кръгозора на младите хора. И най-важното – да можеш да сбъдваш мечти!“, казва още професор Вълчев.

Той посочи, че това, което най-много го вдъхновява в работата на учените ни на Антарктида, е чисто човешкото любопитство, което ни кара винаги да гледаме с оптимизъм и възхита на света. По думите му важно е обществото да разбере, че такъв тип научни програми нареждат страната ни сред държавите, които имат принос в световната наука и печелят уважението на международната научна общност.