В Аулата на Софийския университет започна Международна конференция по българистика. Събитието се организира съвместно от изследователи от Историческия факултет, Факултета по славянски филологии и Департамента за езиково обучение и продължаваща квалификация. Конференцията представя пред широка публика лицето на българистиката в Алма матер, а основната ѝ цел е да събере учени у нас и от чуждестранни академични организации за споделяне на познания и нови изследвания в областта на българистиката, историческото и антропологично знание, съвременната българска литература, език и превод.
Проф. Анна-Мария Тотоманова, координатор на програмата за Софийския университет, поздрави всички с „Добре дошли“ на Международната конференция по българистика, която се реализира в изпълнение на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. Софийският университет „Св. Климент Охридски е водещ партньор в научната програма.
По думите на проф. Тотоманова основната част по организацията е била осъществена от представители на Факултета по славянски филологии и Историческия факултет на Алма матер с помощта на студенти и докторанти. Тя изрази надеждата си представените доклади да дадат повод за нови идеи, организиране на нови събития и значими научни публикации. Проф. Тотоманова представи накратко Националната програма и мястото на Софийския университет в нея.
По думите й основната цел на програмата е да се популяризира българистиката като привлекателна научна дисциплина и област за чуждестранни студенти, докторанти, млади и утвърдени учени с акцент върху българския език, литература, история, изкуство и култура.
В своето приветствие ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев посочи, че е изключително щастлив да присъства на откриването на международната конференция по българистика. Той изтъкна, че в Националната програма са включени много партньори като Софийският университет е водещият сред тях. По думите му това е доказателство за приноса и за важната роля на Алма матер сред всички останали научни институции в България и чужбина, които имат отношение към българистиката и нейното бъдещо развитие.
Проф. Вълчев благодари на организаторите и подчерта, че форумът е важен по ред причини – изворите за нашата история, език и култура са разпръснати, а в някои периоди не са и систематични, така че привличането на учени от чужбина, които с научна добросъвестност подкрепят тези търсения, бихме могли да разширим кръгозора и източниците, с които бихме могли да реконструираме тези проблеми на нашата култура. Според ректора винаги е важно да виждаме погледа на колегите от чужбина към проблемите, които касаят българската история, език, литература и култура. „Днес ще бъдат разгледани много важни теми, ще се чуят много интересни доклади, които се надявам да дадат начало за плодотворни научни дискусии, да отворят нови полета на търсения на колегите, които се занимават с българистичната проблематика“, каза проф. Вълчев и пожела плодотворна работа на конференцията, успехи, нови познанства и контакти и нови полета за дискусии и търсене на научните подходи и решения в тази толкова сложна проблематика.
Проф. Мира Маркова – декан на Историческия факултет, посочи, че смисълът на подобни събития е да покаже връзките в българистичните изследвания. По думите й изконната връзка между Факултета по славянски филологии и Историческия факултет са залегнали в основата на хуманитарното знание. В своя встъпителен доклад тя се фокусира върху градската култура като един специфичен тематичен кръг на академичното преподаване.
Конференцията очертава развитието на българистиката у нас и в чужбина, като въвежда нови подходи за нейното утвърждаване. С богатата си програма от повече от петдесет доклада и участници от над седем страни от Европа и Азия, форумът обещава интересни изводи и предоставя платформа за нови изследвания, основани на дискусиите и обмена на идеи.