Във връзка с изпълнението на дейности по проект „Развитие на новите български общности в диаспора“, дейност 3.4 на проект SUMMIT на Софийския университет, с ръководител доц. Виолета Коцева, проф. д-р Мира Маркова – декан на Историческия факултет, и доц. д-р Милена Петкова, зам.-декан на Историческия факултет на Софийския университет, посетиха Истанбул в периода 16- 21. 09. 2024 г.
Бяха проведени поредица от ползотворни срещи с декана на Факултета по политически науки (Faculty of Political Sciences) на Истанбулския университет, проф. д-р Адем Есен, както и с декана на хуманитерния факултет (Faculty of Letters) проф. Севтап Кадъоглу.
Бяха представени възможностите за сътрудничество и размяна на научна експертиза. Към срещите се присъединиха и докторанти и млади учени. Ръководството на Историческия факултет сподели добри практики в обучението и изявите на докторантите в Историческия факултет на Софийския университет. В този контекст на срещите от турска страна присъстваха проф. д-р Нурджан Бакладжиоглу и доц. д-р Нериман Ерсой, която сподели опита си от преподаването на български език в турския университет.
Ползотворни и вълнуващи бяха срещите на проф. Маркова и доц. Петкова с историческата българска диаспора в Истанбул. Разговори бяха проведени с председателя на църковното настоятелство към църквата „Св. Стефан“ Христо Копано, както и с председателя на Настоятелството на българските православни църкви Димитри Йотеф. В навечерието на Независимостта, проф. Маркова и доц. Петкова се срещнаха и с българите в Екзархията, чиято дейност бе представено от доайена на общността Киряко Лязе и Константин Недялкоф.
Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.