
На церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Той получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.
Деканът на факултета проф. Милен Замфиров представи накратко основни моменти от биографията на проф. Витанов.
Проф. дн Любен Витанов е дългогодишен преподавател в Софийския университет, а основната част от 40-годишния му трудов стаж е във Факултета по науки за образованието и изкуствата. Той е водил множество задължителни и избираеми дисциплини в бакалавърска, магистърска и докторска степен, както и в курсове по СДК. Проф. Витанов е обучавал хиляди студенти и е научен ръководител на шестима докторанти, от които четирима са успешно защитили. Един от тях е асистент в Катедра „Начална училищна педагогика“ в Софийския университет.
По думите на декана едно от най-сериозните постижения на проф. Витанов е, че той разработва, планира и провежда успешно новата за Факултета по науки за образованието и изкуствата учебна дисциплина методика на педагогическата работа в часа на класа - първата в България след демократичните промени. Активно е неговото участие в разработването на държавни образователни стандарти и учебни програми по конструиране и технологии и технологии и предприемачество в МОН, като и държавни изисквания за придобиване на професионална квалификация "учител". „Напълно заслужена награда, не просто добър колегa, но и добър приятел“, каза в заключение проф. Милен Замфиров.
Заместник-ректорът проф. Соня Милева удостои проф. Любен Витанов с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен.
Проф. Любен Витанов благодари и посочи, че за него е голяма чест и радост да получи тази престижна награда. Той изрази благодарността си към всички, допринесли за отличието – неговите колеги, с които е споделял моменти на успехи, но и много трудности и предизвикателства, благодари на своето семейство, което винаги е било до него с разбиране, търпение и подкрепа. „Тази награда не отразява само постижения, научни търсения и методически разработки, но и един непрестанно следван от мен модел и ангажимент да стимулирам, окуражавам и, надявам се, да вдъхновявам моите студенти и учителите, с които работя“, отбеляза проф. Витанов и допълни, че моменти като този напомнят, че обучението, възпитанието и социализацията са учене през целия живот. По думите му те са насочени не само към формиране на компетентности, но и ценности и умения като предприемачество, критично мислене, креативност и решаване на автентични проблеми и проекти, наречени „умения на 21 век“.
„Днес, когато получавате вашите престижни дипломи, вярвам, че сте истински мотивирани наши съмишленици за повече иновации, енергия за промяна и благоденствие в образованието. Бъдете смели и упорити и помнете, че с обединени усилия ще можем да постигнем много повече за нашето училище“, призова в заключение проф. Витанов и изтъкна, че приема наградата като мотивация да продължи работата си с още повече ентусиазъм, последователност и отговорност.
Началото на научната дейност на проф. дн Любен Владимиров Витанов датира от 1991 г., когато постъпва като асистент в Софийския университет и продължава до момента. За дългия период на преподавателска дейност във ФНОИ той е водил множество задължителни и избираеми дисциплини в бакалавърска, магистърска и докторска степен, както и в курсове по СДК. Проф. Витанов е участвал в разнообразни форми на продължаващо обучение, организирано от ФНОИ, като ръководи успешни програми и курсове. Всички курсове са специално и професионално разработени като нови в обучението на студентите, като методика на обучение по технологии и предприемачество, методика на педагогическата работа в часа на класа, лидерство в образованието, компетентностен подход и иновации в образованието, методи и техники за активно учене.
Публикувал е над 135 публикации, от които 6 монографии, 7 участия в колективни монографии, 3 студии, 35 статии в списания и сборници, две публикации в списания, реферирани и индексирани в Web of Science. Има повече от 30 случайно засечени цитирания, от които и в чуждестранни издания и такива с Web of Science. Проф. дн Любен Витанов има участие в 12 научни конференции и симпозиуми у нас и в чужбина. Взема участие в 8 национални и 2 международни проекта, като участник и като ръководител.
Едно от най-сериозните постижения на проф. Витанов е, че той разработва, планира и провежда успешно новата за Факултета по науки за образованието и изкуствата учебна дисциплина методика на педагогическата работа в часа на класа - първата в България след демократичните промени. Участва в подготовката и обновяването на учебната документация по специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика с чужд език“ през годините, подготвя документация, привлича преподавателски екип, грижи се за цялостната организация на обучението, участва в периодичното изготвянето на доклади за акредитация и други. В магистърската програма по НУП и до днес се обучават голям брой студенти.
Проф. дн Витанов участва активно и във всички останали дейности, организирани от катедра „Начална училищна педагогика“. Той е търсен като специалист от различни институции. Провежда многобройни обучения, участва в проекти и иновативни практики в държавни училища. Гост лектор е в Пловдивския и Бургаски държавни университети.
Активно е неговото участие в разработването на държавни образователни стандарти и учебни програми по конструиране и технологии и технологии и предприемачество в МОН, като и държавните изисквания за придобиване на професионална квалификация "учител".
Проф. дн Любен Витанов е автор на познавателни книжки за детската градина, учебници и учебни помагала, утвърдени от МОН. Ръководи разработването на повече от 20 книги за учителя по конструиране и технологии, технологии и предприемачество и часа на класа. Проф. Витанов е участвал в редколегиите на списание „Начално образование“, МОН и електронно списание за наука, култура и образование, СУ "Св. Кл. Охридски", ФНОИ.