Начало / Новини / Новини и събития / Проф. Георги Вълчев: Призовавам всички колеги от българските университети за засилване на връзките с университетите в Украйна

   
Проф. Георги Вълчев: Призовавам всички колеги от българските университети за засилване на връзките с университетите в Украйна

„Призовавам всички колеги от българските университети да засилим връзките си с университетите в Украйна, това е наш дълг. Широко да отворим вратите си пред децата от Украйна, които имат желание да дойдат в България, за да получат качествено висше образование, и да започнем много по-активен диалог с Министерството на образованието и науката, за да може този процес да бъде подпомаган чрез устойчиви политики“. Това каза ректорът на Софийския университет ,,Св. Климент Охридски'' проф. д-р Георги Вълчев по време на панел от дискусии на тема „Науката и университетите в българските медии“ в рамките на 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция в Одеса, Болград и Измаил (Украйна). Дискусията се проведе в залата на Измаилския държавен хуманитарен университет.

„Пред Украйна и нашите общности стои дълъг път на присъединяване към Европа и подготвяйки млади хора, които вероятно ще се завърнат по родните си места или ще изберат друг индивидуален път – всеки има право на личен избор. Тези млади хора с подготовката, която можем да даваме в нашите университети, могат да помогнат за добрия дух в това общество, за просперитета му. В крайна сметка, войната ще свърши и Украйна трябва да започне да се развива, да просперира в следващите години, и това е нашият дълг‘‘, изтъкна проф. Вълчев.

Напоследък е характерно изопачаване на една прекалено черна картина на българското образование. “Иска ми се в следващите години да можем да покажем добрите примери на млади умове, които учат в нашите университети и полагат много усилия, имат огромни успехи. Не би трябвало единствено и само да се фокусираме върху проблемите“, отбеляза ректорът на Софийския университет.

Според него тази тенденция на омаловажаване на българското висше образование трябва, с помощта на медиите, да бъде обърната в противоположна посока.

„Голям проблем е и отразяването на научните изследвания. Все още у нас битува мнението, че науката е приложна магия. Науката е нещо съвършено различно. Тя има собствена логика на развитие, тя не може и не трябва да бъде свързвана непременно с приложения в обществения икономически живот‘‘, акцентира проф. Вълчев. По думите му тази тенденция, която е и световна, не влияе добре на процесите, които са характерни и вътрешната логика на развитие на науката.

„Много се радвам на тези срещи с българската общност в различните места, където сме били, и за техните представители, специално в Софийския университет. Те ни показват, че леко трябва да се отрезвим като общество. Забързани да постигаме различни цели, ние пропускаме важни неща и благодарение на тези срещи, и на младите хора, които учат в нашите университети, трябва малко да се замислим за посоките, които сме предприели като тенденция на развитие, и да намерим нови пътища към душите на младите хора“, коментира ректорът на Софийския университет.

Той отбеляза, че е необходимо да се намерят най-адекватните мерки, чрез които да бъде променена средата в по-позитивна посока от гледна точка на развитието на младите. По думите му това е сложен, труден процес, но според него българското висше образование работи изключително интензивно в тази посока.

„Да намериш ключ към душите и съзнанието на младите хора означава да имаш визия за бъдещето“, отбеляза проф. Вълчев.

В рамките на рамките на Деветнадесетата световна среща на българските медии, организирана от БТА в Одеса, с. Заря (Камчик), Болград и Измаил, ректорите на Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Георги Вълчев и на Одеския национален университет "И.И. Мечников" проф. Вячеслав Труба се договориха да подпишат меморандум за сътрудничество. Срещата се състоя в сградата на Юридическия факултет на университета.

На срещата присъстваха и генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов и генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Украинската страна беше представена и от първия заместник-ректор Майя Николаева и заместник-ректора по учебно-методическа дейност и международно сътрудничество Андрей Смитюх.

"С огромна благодарност за тази среща в рамките на Деветнадесета световна среща на българските медии, която се организира от БТА и въобще за цялостното гостоприемство, за отношението към българската общност тук, към България", се обърна към украинските си колеги ректорът на Софийския университет. Ние ви подкрепяме изцяло в тази война. Много добре си даваме сметка за трудностите, пред които сте изправени и имате цялата ни подкрепа, допълни проф. Вълчев.

Използваме тази среща, за да установим преки контакти и за да можем в бъдеще да набележим много конкретни стъпки за сътрудничество както в областта на изследванията, така и в областта на обучението, подчерта проф. Вълчев.

Той също така допълни, че Софийският университет поддържа контакти с други университети в Украйна, но ще бъде огромно удоволствие да се развият контактите между Софийския университет и националния университет в Одеса.

Ректорът на ОНУ "И.И. Мечников" проф. Труба благодари на генералния консул Светослав Иванов за съдействието за тази среща. "Надяваме се съвместното ни сътрудничество да се развие добре. Имаме много общо теми. Бих искал да отбележа, че в нашия университет са много силни химическият и биологическият факултет. Към нас се присъедини и Екологическият университет, имаме нови специалности като хидрометеорология, агроекология, екология, това, което се отнася към Черно море. И Украйна, и България се намират на Черно море", каза проф. Труба.

Той също така подчерта, че преди време в Одеския национален университет са подготвяли специалисти по български език във филологическия факултет. За съжаление, тази образователна програма била затворена поради намаляване на интереса към нея. "Когато свърши войната, се надяваме да се върнем към тази специалност, имайки предвид нашия регион, където живеят много етнически българи", каза ректорът на ОНУ.

Проф. Георги Вълчев отбеляза, че в Софийския университет се поддържа специалността „Украинска филология“, въпреки възникващите трудности. "Хубаво е българската филология да се възстанови тук и по-нататък да правим обмен между нашите студенти по мобилност. Това е една от посоките, където можем да работим", каза проф. Вълчев

"Образованието, науката културата са най-добрите пътеки, по които ние установяваме контакти, младите поколения да се опознават така, че да заживеем в един много по-хармоничен свят. Това е задължение на университетите", резюмира ректорът на Софийския университет.

Двамата ректори се споразумяха в най-близко бъдеще да подпишат меморандум за сътрудничество и въз основа на него да могат да сключват вече конкретни договори и си пожелаха като добри партньори да успеят в следващите години да усилят общите си контакти.