
На заседание на Академическия съвет на Университета ректорът проф. Анастас Герджиков връчи на проф. Панайот Карагьозов Почетния знак със синя лента на Софийския университет. Предложението е на Катедрата по славянски литератури на Факултета по славянски филологии и е по повод 65-годишнината му, както и за постигнатите високи резултати в дългогодишната му учебно-преподавателска, научно-изследователска и административно-академична дейност.
Проф. Карагьозов благодари за високото отличие и подчерта, че го приема също и като признание за Факултета по славянски филологии. Той отбеляза, че като студент е имал възможността да бъде обучаван от плеяда видни филолози, от които е разбрал, че университетският преподавател трябва да бъде не само обаятелна личност и ерудиран изследовател, но да бъде личност, достойна за подражание.
Проф. Карагьозов подчерта, че за него Софийският университет е институцията, която му е показала много пътища и възможности за развитие и благодарение на него се е запознал със славянските езици, култури и литератури.
Панайот Карагьозов завършва специалност „Славянска филология“ в Софийския университет през 1977 г. и защитава докторати по сравнително славянско литературознание (1986) и полска литература (1989) в Карловия университет в Прага. През 1987 г. постъпва на работа в Софийския университет, където през 2005 г. става доктор на филологическите науки, а от 2006 г. е професор. Заемал е всички административни постове във Факултета – бил е ръководител на Катедрата по славянски литератури (2005-2009), заместник-декан (1994-1997) и декан (2007-2015). От 2004 г. е директор на Летния семинар по българистика на Софийския университет.
Проф. Панайот Карагьозов е отличен преподавател и разпознаваем в световната славистика учен. Той е автор на осем книги, от които три монографии, има впечатляващ брой статии, публикувани на девет езика в научната периодика на дванадесет европейски страни, Япония и САЩ. Има личен принос при модернизирането на Библиотека „Филологии“, както и за издигането престижа на Летния семинар за чуждестранни българисти и слависти.
Води курсове в областта на сравнителната история на славянските литератури, сравнителното славянско литературознание, историята на полската литература, славянската литературна класика на екрана и др.
За заслуги за развитието на полонистиката и славистиката е награден с полски и чешки правителствени ордени и университетски отличия. През 2014 г. е удостоен от Президента на Република Полша с медал „Кавалерски кръст за заслуги към Полската република“, а през 2012 г. със сребърен медал „Ян Масарик“ на Министерството на външните работи на Чешката република. През 2012 г. получава и наградата „Полоникум“ за извънредни заслуги при разпространението на полската литература и култура в чужбина на Варшавския университет под патронажа на Маршала на Сейма, Министъра на културата и културното наследство на Полша и Ректора на Варшавския университет.
През 1991 г. е награден с медал на Полското министерство на културата „Заслужил за полската култура“, а през 1987 г. печели Първа награда на Съюза на преводачите в България и Полския институт в София за превод на поезия от Мария Павликовска-Ясножевска.
През годините е специализирал в Люблянския университет в Словения, Университета на Ческе Будейовице в Чехия, Варшавския университет, Института за чешка и световна литература в Прага и Института за словашка литература в Братислава.
Бил е гост-лектор в Държавния университет на Валдоста, Джорджия, САЩ, Хокайдския университет в Сапоро, Япония, Карловия университет в Прага, Белградския университет, Нишкия университет в Сърбия и други.
Участва в редица научни съвети и професионални сдружения, сред които Асоциацията на американските слависти, Международната организация на преподавателите по полски език „Бристол“, Международния комитет на славистите, Българския комитет на славистите и др.