Начало / Новини / Новини и събития / Представяне на книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов"

   
Представяне на книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов"

В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" бе представена книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов" и на Сборника с доклади от международната конференция в памет на проф. Федотов (1956-2018 г.).

Събитието бе уважено от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, акад. Иван Гранитски, колеги, приятели и гости на големия учен. То бе открито от проф. Вълчев, който в приветствието си изрази увереността си, че проф. Федотов е оставил неизличима диря във всеки един от присъстващите.

3

Днес едва ли има нужда да говорим за това какво е направил, а той е направил страшно много за Софийския университет, за България, защото той имаше една удивителна способност – да създава мостове в днешно време, когато мостовете изчезват, рушат се. Било то от военен конфликт, от политически крамоли или криворазбрана модернизация“, каза проф. Вълчев. Той подчерта, че проф. Федотов е показал на всички как светът трябва да върви напред – да се търси диалог, да се търси мост между различните култури, защото светът в днешно време някакси загубва своята посока.

5

„За мен е много важно днес да говорим за паметта“, подчерта проф. Вълчев и допълни, че събития като днешното ни връщат към важната роля на паметта - да запазим, да съхраним спомена за хората, които са били с нас, които са допринесли толкова много и същевременно да внушим, особено на младите поколения, че за да си успешен, не е достатъчно да извоюваш титли, да извоюваш обществено признание.

1

Успешен си тогава, когато си създал последователи, хора, които да те следват. Проф. Федотов имаше тази удивителна способност да увлича хора и да създава последователи, да отваря широки хоризонти, да показва прекрасни идеи, които надхвърлят ежедневието, в което всички сме заровени“, допълни ректорът на Софийския университет.

13

Той подчерта, че Софийският университет ще му бъде вечно признателен и като учен – защото проф. Федотов създаде съвсем нови направления, и като администратор, защото той вложи много от своята енергия в административна работа в полза на Университета.

4

Но най-главната му заслуга е това, че той показа накъде трябва да вървим в следващите десетилетия в този бурен свят. Надявам се, че с днешното събитие ще почетем паметта за него и ще я препредадем. Човек си отива от този свят тогава, когато изчезне паметта за него. Днес виждаме плодовете на неговия труд, които продължават да ни радват и да ни вдъхновяват, и да показват, че най-смисленото нещо на този свят е да градиш бъдеще, а не да градиш разруха“, каза накрая ректорът.

9

Директорът на издателство „Захари Стоянов“ акад. Иван Гранитски се върна в спомените си за срещите и разговорите си с него, за дълбоките му познания за източната философия, култура и литература. Акад. Гранитски обърна внимание и върху ръкописите, с които е работил проф. Федотов, за неговите пътувания в Монголия и Тибет, за неговата значимост като човек и учен.

2

Той остави едно наследство, което е феноменално, бих го сравнил с Алексей Лосев – значителен философ, изследовател, специалист по антична митология, история на религиите“, каза още акад. Гранитски и представи книгата "Нагарджуна. Три трактата в превод на Александър Федотов". Той и изтъкна, че като се прочете въведението от проф. Федотов, се виждат мащабите на неговия интелект, колосалното познание на цялата материя, на всички западни специалисти, които са работили по проблема и неговия личен принос. Акад. Гранитски изтъкна, че проф. Федотов е не просто голям български учен, а и европейски, световен учен.

14

Той говори и за поетичния талант на проф. Федотов. „Той имаше усещането за пластичността на думите, многовалентността на сравненията. И в неговия превод читателят ще се наслади на великолепието на естетическия и художествен план на тези три философски трактата“.

11

Д-р Ахмади, директор на Иранския културен център в София, разказа за интересите на проф. Федотов към източните култури и религии. В рамките на събитието Николина Кирилова, възпитаник на проф. Федотов от специалност „Кореистика“, представи сборника с доклади „Изтокознанието – традиции и съвременност“ от международната научна конференция в памет на проф. дфн Александър Федотов , която се състоя на 15 и 16 октомври 2022 г. в Софийския университет.

15

Съпругата на проф. Александър Федотов г-жа Снежана Тодорова не скри вълнението си и благодари на всички, присъстващи на паметното събитие, както и на Софийския университет, който беше любим на големия учен. Тя прочете послания от техни общи приятели и учени, в които се говори за голямото му сърце и неговата дейност. Накрая г-жа Тодорова благодари на всички, които продължават делото на проф. Федотов в Центъра по източни езици и култури към Софийския университет и изрази надежда за нови срещи, на които да всички да си спомнят за него.