В Аулата в Ректората бяха представени първите стипендианти по 4-годишната програма EXPLORER (EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch) на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет. Осем ученици от водещи математически гимназии в страната ще получат образование и стаж в областта на информатиката и изкуствения интелект на световно ниво в България и избират да останат тук пред предложения от водещи университети като Оксфорд, ETH Цюрих, ТУ Мюнхен и др.
Първите избрани кандидати по програмата бяха представени в присъствието на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев, заместник-ректорите проф. Мадлен Данова и доц. Първан Първанов, декана на Факултета по математика и информатика проф. Мая Стоянова, основателя и научен директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителния директор инж. Борислав Петров, директори на математическите гимназии, гости.
Събитието бе открито от проф. Мартин Вечев, идеолог за основаването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, който заяви, че 4-годишната стипендиантска програма на INSAIT в сферата на информатиката, математиката и изкуствения интелект е уникална възможност за най-талантливите български деца в сферата на точните науки да останат в България и да се развиват в страната ни, където обучението е на световно ниво, с подобни възможности, които се предлагат в елитните западни университети.
Проф. Вечев представи програмата и изтъкна, че тя обединява може би най-доброто, което има в България в момента - Софийският университет с неговия Факултет по математика и информатика, където студентите ще провеждат базовото си обучение и Институтът INSAIT, също част от Софийския университет, където студентите ще имат възможност да участват в изследователски проекти, инженерни стажове на световно ниво в сферата на изкуствения интелект, роботиката и много други дисциплини. Проф. Вечев изтъкна, че младежите, получаващи стипендиите, са подготвени в математически гимназии, които са стратегически важни за INSAIT, за университета, за изграждането на следващото поколение технологични лидери.
Проф. Вечев благодари и на представителите на бизнеса, които подкрепят стипендиантската програма и подчерта, че финансирането – 2000 лева на месец за период от четири години, идва изцяло от тях. „Програмата е една изключителна инициатива. Тя задържа най-талантливите ни деца тук по един систематичен начин и им дава възможност за развитие, което досега не се е случвало в България“, каза още проф. Вечев.
Накрая той заяви, че сме във време, в което държавата се тресе от всякакво разделение и интереси и ако си припомним девиза „Съединението прави силата“, ако изпълняваме наистина това, то България ще се развива на световно ниво. „Тази програма е пример за това как се обединяват много различни интереси на едно място, за да могат да се задържат най-талантливите деца тук, в България, и да се развият на световно ниво“, каза още проф. Вечев.
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков отправи поздрав към стипендиантите за постигнатия успех, както и за избора им да останат да се развиват в България. В приветствието той обърна внимание на предимствата на програмата.
Той подчерта, че Софийският университет не само е най-старото българско висше училище, но в последните години има много сериозно развитие и припомни, че тази година се изкачи с 200 места в класациите на световните университети. Министърът обърна внимание, че Институтът INSAIT, който е част от Софийския университет, е много важна изследователска част от българската наука, която се развива в последните години на базата на много сериозна връзка със световни университети и припомни, че наскоро бяха представени някои световни учени, които ще работят с института.
„Това показва, че тук ще имате и академичната, и научната среда за вашето и личностно, и професионално развитие“, допълни министър Цоков. Той изтъкна, че оставайки в България, младите хора ще са близо до семействата и приятелите си, а това ще им помогне да станат още по-добри и да развият своите силни страни. Проф. Цоков благодари на директорите на училищата, от които са приети стипендиантите, за това, че имат такива възпитаници, за работата им с децата.
Министър Цоков говори и за все по-тясната връзка между образованието и практиката, за дуалното обучение и подчерта, че представената стипендиантска програма ни кара да вярваме, че има възможност за все по-успешното развитие на дуалното обучение в българското висше образование.
Накрая той благодари на Института INSAIT и на проф. Вечев за грижите, които полагат през последните две години за развитието на тази научна структура. „Наличието на тази програма е една усилена дейност на много хора, заедно с това на много хора, които даряват средства. Но за да дарят тези средства, те трябва да бъдат убедени в ценността на идеята, за която ще са нужни тези пари“, каза проф. Цоков и допълни, че виждайки младите хора пред себе си, смята, че средствата – до всяка стотинка, ще бъдат оползотворени по най-добрия начин.
Накрая той пожела успех на стипендиантите и им пожела след четири години да се дипломират – отново в тази зала, и да поемат пътя на технологични лидери на света.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев заяви в своя поздрав към присъстващите, че днес е важен ден, защото за първи път, благодарение на много усилия, най-вече на колегите от Института INSAIT, се реализира една отдавнашна мечта – за България да престане да се мисли като провинция. „България е част от съвременния свят и през такъв тип програми ние показваме, че имаме желание, намерение, амбиции и възможности, благодарение на вас, млади хора, да се впишем съвсем хармонично в съвременните търсения, които коренно ще променят света в следващите години“, каза проф. Вълчев.
В словото си той обърна внимание, че в следващите години трябва да се създадат условия за всички млади умове, за всички таланти на България да се чувстват уютно в собствената си страна и същевременно да се чувстват органична част от големия свят.
„Да имаш възможност да контактуваш с учени от световна величина, да имаш свободата да развиваш интелекта си, а не да мислиш как да свързваш двата края, да имаш възможността да си заобиколен от близки, приятели, съмишленици, ще ви позволи да реализирате потенциала си изцяло“, каза проф. Вълчев, обръщайки се към стипендиантите на програмата. Той ги призова да се възползват максимално от пълнотата на това, което Софийският университет може да им предостави – да развият познанията си за обществото, за социума, за социалните проблеми, които се пораждат от развитието на технологиите и как трябва да бъдат търсени решения. „Тук се водят дискусии по всички важни за света и за страната въпроси, обсъждат се какви ли не проблеми, свързани с трудностите, през които преминаваме ние, светът, и се надявам вие да станете едни от бъдещите лидери на страната и на света“, каза още проф. Вълчев.
Той се обърна и с благодарност към преподавателите на стипендиантите в гимназиите и помоли младите хора да не прекъсват връзката със своите училища. „От вас очакваме да вдъхновявате следващите млади хора, които идват след вас. Да ги амбицирате да продължават въпреки трудностите, да им показвате смисъла от положения труд“, каза още ректорът на Софийския университет и пожела на всички на добър час.
Проф. д-р Мая Стоянова, декан на Факултета по математика и информатика, също поздрави стипендиантите и присъстващите в залата и изрази увереността си, че стипендиантската програма на INSAIT е ново начало за съвместна, повишаваща качеството на образование програма. Тя изтъкна предимствата на програмата и приветства младите хора с добре дошли във факултета. Проф. Стоянова изрази надежда със съвместни усилия тази програма да се развие и младите таланти от България да останат в България.
Инж. Борислав Петров представи приетите студенти в програмата EXPLORER, като подчерта, че те са възпитаници на водещите математически гимназии в страната, които предпочетоха да останат у нас, въпреки че имаха възможността да заминат за едни от най-престижните университети на запад, сред които Оксфорд (Великобритания), ETH Цюрих (Швейцария), Техническия университет в Айндховен (Холандия), Технически университет Делфт (Холандия), Техническия университет във Виена (Австрия) и др.
Николай Георгиев от Силистренската природоматематическа гимназия “Св. Климент Охридски” е лауреат на Националната математическа олимпиада и част от разширения национален отбор по математика.
Ясен Пенчев от Габрово е възпитаник на ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ и носител на престижни отличия от над 55 български и международни олимпиади и състезания по математика, физика, информатика и др.
Теодора Тодорова oт ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас, която беше част от стажантската програма за талантливи български ученици на INSAIT STARS и е сред екипа на статията, публикувана в една от най-реномираните конференции в света в областта на изкуствения интелект и статистиката AISTATS през 2023 г., също е сред избраните студенти по програма EXPLORER.
Софийската математическа гимназия (СМГ) е с най-много приети кандидати. Това са:
Симеон Дочев - носител на медали от повечето от най-елитните математически състезания у нас и стипендиант на МОН за деца с изявени дарби.
Мария Дренчева - златен медалист от Европейската математическа олимпиада за момичета (EGMO), възпитаник на програма STARS на INSAIT и спечелила стипендията на Фондация “Миню Балкански” с право да учи в Lycée Louis-le-Grand, Франция,.
Денимир Димитров – медалист от Националната олимпиада по математика, от Международното състезание по математика в Индонезия и други състезания, спечелил е лятна позиция за асистент в Международния секретариат на НАТО в Брюксел в клон, отговарящ за защита на данните и управление.
Ния Димитрова - част от националния отбор на България по лингвистика, която ще се състезава на олимпиадата в Бразилия в края на юли, медалист в повече от дузина от най-престижните олимпиади и състезания в България.
ПМГ „Васил Друмев“ от Велико Търново е представена от Делян Бойчев - олимпиец по природни науки, който само преди няколко дни стана част от националния отбор на България по изкуствен интелект. Той е завършил успешно курсове по машинно обучение, невронни мрежи и др. от Станфорд, Имперския колеж в Лондон и др.
Целта на инициативата е да промени тенденцията младите умове на България да търсят реализация в чужди държави и да им даде алтернатива да станат технологични лидери на световно ниво в областта на информатиката и изкуствения интелект, като останат в родината си.
EXPLORER се случва с помощта на фондация “За пример”, основана от мениджмънт екипа на SiteGround - Иво Ценов и Тенко Николов; технологичният гигант Amazon Web Services; 200-годишната английска компания Man Group; фондация „Лъчезар Цоцорков“, фонда за рисков капитал LAUNCHub Ventures и LatticeFlow, която е два пъти в топ 100 на AI компаниите в света.
В началото на годината в Министерски я съвет INSAIT представи стратегическата за страната ни програма EXPLORER, която си поставя за цел да задържи в България най-големите ни таланти в областта на информатиката и математиката. Тя стартира с общ бюджет от 1 млн. лева, изцяло осигурен от частни дарители.
С тези средства ще се обезпечи стипендия от 2 000 лв. месечно за всеки от избраните ученици. Така те ще се фокусират в образованието си, като в същото време работят по проекти в иновативни сфери - големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и др. Този модел действа само в най-елитните технологични университети в света и за първи път се прехвърля в Източна Европа. Той ще съчетава четиригодишната бакалавърска програма по информатика във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет с изследванията на световно ниво в института INSAIT и екосистемата около него. EXPLORER ще включва както платени летни изследователски стажове, така и инженерни стажове в развойните отдели на високотехнологични компании.
Снимка: МОН
Кандидатите преминаха през изключително труден подбор, който включваше освен строга селекция по документи и поредица от тестове и технически интервюта с изследователи от INSAIT.
Репортаж на Телевизия "Алма Матер":