
Екип от учени от Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ успешно проведе първите в България хиперспектрални дистанционни изследвания с помощта на безпилотни летателни системи (БЛС). Водещи в експеримента са проф. Камен Богданов, гл. ас. д-р Стефан Велев, гл. ас. д-р Леонид Тодоров и младите изследователи Кристиан Кирилов и Борис Кръстев.
Хиперспектралните изображения представляват напредничав метод за анализ на скални разновидности, структурни характеристики и локализация на полезни изкопаеми. Технологията разчита на улавянето на отразената електромагнитна радиация, като всеки материал отразява светлината по уникален начин. Това позволява детайлна идентификация на химични, физични и структурни свойства, невидими за човешкото око.
Използването на хиперспектрални дистанционни методи чрез дронове е един от най-съвременните подходи в науките за Земята. Технологията намира приложение в картографирането на земната повърхност, идентифицирането на минерални ресурси и мониторинга на околната среда. Чрез нея се разширяват възможностите за по-прецизни и детайлни географски и геоложки изследвания.
След петдневни теренни проучвания, при които са събрани значителни количества данни, предстои задълбочена обработка и анализ. Резултатите от изследванията ще допринесат за развитието на дистанционните методи в науките за Земята в България и ще поставят основите за бъдещи приложения на хиперспектралната технология в геоложките проучвания.
Геолого-географският факултет продължава да следва иновативните тенденции в науките за Земята и да внедрява най-модерните технологии в научните си изследвания.