
Във фоайето на Централната университетска библиотека бе открита съвместна изложба на четири институции, представящи наследството на акад. Михаил Арнаудов. В нея са представени книги с автографи и дарствени надписи, архивни документи и ценни предмети, принадлежали на известния български учен от първата половина на ХХ век. Изложбата може да бъде разгледана до 30 април 2025 г.
На събитието присъстваха заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова, г-жа Искра Арнаудова, наследник на проф. Арнаудов, представители на организаторите на изложбата, гости.
Директорът на Университетската библиотека доц. д-р Биляна Яврукова изрази радостта си да приветства всички с добре дошли на откриването на една интересна изложба, създадена със съвместните усилия на Университетската библиотека, Университетския архив, Музея на Софийския университет, Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в град Русе. Тя посочи, че това е първото им съвместно събитие и изрази надеждата си така да се постави началото на традиция, която да се развие в бъдеще и да има още много съвместни инициативи. Доц. Яврукова отбеляза, че идеята за изложбата е на ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев. Тя представи накратко дейността на акад. Арнаудов и трудовете му, които се ползват и днес.
Заместник-ректорът проф. Ренета Божанкова приветства всички от името на ректорското ръководство и отбеляза: „Библиотеките са нашият дом. Като учен славист първо и преди всичко мисля за това наследство, което имаме и което имаме удоволствието сега да покажем“. Проф. Божанкова пожела на своите колеги успех в това начинание, да има следващи и думата „начинание“ да бъде в своя дълбок и истински смисъл – започваме и продължаваме заедно.
Теодора Евтимова, директор на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в град Русе, изрази вълнението си, че заедно с колегите й от Софийския университет са направили нещо много хубаво и добро, доказвайки колко е важно нашето културно и историческо наследство. Тя обърна внимание на значимостта на притежаваната от Русенската библиотека колекция благодарение на наследниците на акад. Михаил Арнаудов – библиотеката му включва над седем хиляди библиотечни единици от снимки, документи, дипломи на академика, а също и неговият стол, писалка и мастилници, бюрото, неговата библиотека като стелажи, последната предсмъртна маска на Яворов, с когото проф. Арнаудов е бил в близки приятелски отношения.
„Това, което искаме да покажем с тази изложба е връзката, взаимодействието, отношенията между учители, преподаватели, колеги чрез посланията и автографите, които има в книгите в неговата библиотека. Всички тези книги са му дарени и подарени от най-известните хора от началото на 20 век“, каза г-жа Евтимова и изрази надеждата си тази инициатива да се превърне традиция, да продължат заедно и съвместно да работят за доброто на всички и пожела на добър час на изложбата.
Д-р Илонка Колева, началник отдел „Университетски архив“, изрази задоволството си да възможността да участват в изложбата, за да може да бъдат представено това, което се съхранява в Университетския архив. Тя изтъкна, че с нейния екип са се постарали да представят проф. Арнаудов и като студент на Софийския университет, и като учен, и като ректор. Илонка Колева обърна специално внимание върху заслугите, които проф. Арнаудов има за историята на университета и припомни, че неговият ректорски мандат съвпада с подготовката на честването на 50-годишнината на Университета. По този повод той пише книга, в която изключително подробно представя неговата история. „Той съвсем съзнателно, протокол по протокол, отчет по отчет е систематизирал цялата дейност на университета за този 50-годишен период“, отбеляза началникът на Университетския архив и подчерта, че той е показал авторитета, тежестта, която Софийският университет е имал не само в Европа, но и в останалата част на света.
Д-р Илонка Колева обърна внимание на някои от представените в изложбата документи и акцентира върху Главната книга на студентите от Историко-филологическия факултет, където под номер 51 е записан студентът Михаил Арнаудов, 1896 г.
По повод откриването на изложбата бе поднесен поздрав и от името на директора на Музея на Софийския университет гл. ас. Симеон Хинковски. Доц. Яврукова обърна внимание на представената ректорска огърлица, носена от акад. Арнаудов. Накрая тя прочете думите на акад. проф. Михаил Арнаудов: „Няма нищо по-осмислящо живота на когото и да било от труда. Чрез него човек се изявява, чрез него постига щастието си, и което е не по-малко важно – чрез труда си оставя диря след себе си.“
След официалното откриване на изложбата Теодора Евтимова дари книги на Университетската библиотека.