
В зала 315 на Стопанския факултет се състоя тържественото откриване на академичната година за втория випуск на магистърската програма на английски език Nuclear Technologies, Management, and Innovations. Програмата е създадена съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет на Софийския университет. В първия випуск на програмата се обучават 17 студенти, а във втория випуск бяха приети 13 студенти.
На събитието присъстваха ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев, деканът на Физическия факултет проф. Георги Райновски, председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски, Богдан Димитров - заместник - изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" ЕАД, Иван Маринов, директор на дирекция "Сигурност на енергоснабдяването и управление при кризисни ситуации" в Министерството на енергетиката, доц. Пламен Петков – съдиректор на програмата от страна на Физическия факултет, преподаватели и студенти магистри.
Доц. Атанас Георгиев, който е и съдиректор на програмата от страна на Стопанския факултет, откри събитието и посочи, че с него се отбелязва началото на втория випуск на магистърската програма, създадена съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет на Софийския университет: „За нас тази година е по-специална, защото отбелязваме и 35 години от възстановяването на Стопанския факултет в рамките на Софийския университет“, посочи той и допълни, че преподаването и науката, свързани с икономиката и мениджмънта в Софийския университет имат над 120-годишна история и още в началото им започва преподаването на четири езика – български, английски, френски и немски.
Доц. Георгиев изтъкна, че тази традиция продължава и днес с две вече бакалавърски програми изцяло на английски език и девет магистърски изцяло на английски език. Деканът посочи, че това откриване е по-специално и защото през декември 2024 г. програмата получи официалната акредитация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ – IAEA) , която я причислява към така наречената International Nuclear Management Academy, а всички успешно завършили студенти ще получат заедно с дипломата си и сертификат, издаден от международната агенция.
Проф. Георги Вълчев изтъкна, че програмата е може би най-добрата илюстрация за възможните синергии в областта на преподаването и научните изследвания – два от факултетите на Софийския университет показват, че бъдещето е на споделяне на ресурси, инфраструктура и човешки потенциал. „Изключително радостен съм, че имаме такава тясна връзка с бизнеса и институциите – нещо, което също трябва да задълбочаваме в следващите години и това ще е в огромна помощ на студентите в тази магистърска програма и икономиката на България“. По думите му Софийският университет запазва своите водещи позиции в този стратегически отрасъл и поле, в което тепърва ще трябва да се вложат много усилия. Ректорът пожела на добър час на програмата, много успехи и още по-добри резултати в следващите години.
Цанко Бачийски отбеляза, че ядрената програма на България набира скорост и това изисква много усилия от страна на държавата, университета и студентите. „Поздравявам ви за смелостта, че се записахте в тази програма. Тя е изключително интересна. С удовлетворение мога да кажа, че част от нещата, които ще изучавате, са и стандартите на Агенцията, които са много важни в развитието на ядрената енергетика“, каза той и отбеляза, че завижда на студентите, защото им предстоят интересни години, пожела им здраве и да вложат много сърце в образованието си в програмата.
Иван Маринов прочете приветствие от министъра на енергетиката Жечо Станков. В него министър Станков се посочва, че програмата, създадена от Стопанския и Физическия факултет, вече има официално потвърждение за акредитация от Международната агенция за атомна енергия по модела на International Nuclear Management Academy и това е доказателство за високото й качество. Министър Станков отбелязва, че това признание е напълно заслужено, след като България има натрупан над 50-годишен опит в безопасната експлоатация на ядрени мощности, които гарантират сигурност на енергийната система. „Това е огромен актив, който следва да надграждаме и обогатяваме с нови добри практики и научни изследвания“, се посочва още в поздравителния адрес.
Министърът обръща внимание и на доброто партньорство на Министерството на енергетиката със Софийския университет. „В двата випуска на програмата се обучават общо 30 студенти, за които сме убедени, че ще се включат активно в работата на планираните за близкото бъдеще два нови блока на атомната ни централа в „Козлодуй“, посочва още той. Министърът на енергетиката пожелава успех на всички преподаватели и студенти в отговорната им академична дейност.
Богдан Димитров изрази своето задоволство, че Софийския университет след своите целенасочени усилия през изминалите години е постигнал този успех и тази година е вторият пореден випуск в една специалност, която има не просто бъдеще, но и необходимостта от висококвалифицирани инженерни кадри в България. Той изрази увереността си, че знанията и уменията, които ще придобият в рамките на програмата, ще дадат на студентите широк мироглед и възможности за нови контакти, които да им помогнат да се развият като личности и професионалисти.
Г-жа Милена Христозкова, главен експерт „Управление на РАО и извеждане от експлоатация“ и възпитаник на Физическия факултет, прочете поздравителен адрес от изпълнителния директор на ДП „Радиоактивни отпадъци“ Дилян Петров. В него се посочва, че за ДП „Радиоактивни отпадъци“ е огромна чест и отговорност да бъде партньор на Софийския университет в магистърската програма на английски език „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации“ – първата по рода си в България, получила сертификат за акредитация от Международната агенция за атомна енергия.
„Подобно признание е безспорно доказателство не само за международната приложимост на програмата, но и за качеството на обучение в Алма матер до капацитет, отговарящ на най-добрите международни стандарти. А поддържането на такова високо ниво на академичен потенциал е абсолютно условие за посоката на развитие на съвременната ядрена енергетика в България“. Дилян Петров отбелязва още и готовността на ДП „Радиоактивни отпадъци“ да даде своя принос в подготовката на качествени и доверени специалисти в контекста на дългогодишното и плодотворно партньорство със Софийския университет, което високо ценят.
Проф. Георги Райновски припомни, че програмата е започнала като експеримент в много отношения. От една страна е съвместно начинание на два различни факултета и подчерта, че взаимодействието с колегите от Стопанския факултет е на високо ниво и експериментът е успешен. На второ място той изтъкна, че съдържанието на програмата също е експеримент и програмата не решава основния проблем на българската ядрена енергетика – създаване на солидна база от ядрени инженери. По думите му тя решава друг проблем – проблемът с управленските кадри. Според проф. Райновски на етап проектиране има нужда от хора, които разбират бизнес частта на начинанието, като в същото време са и добре образовани и по отношение на технологията. Според декана на Физическия факултет и в тази сфера експериментът е успешен, защото учебният план решава този проблем, нещо, което е признато с получаването на акредитацията от Международната атомна агенция. В заключение проф. Райновски изрази надеждата си, че това е нещо добро за университета, за страната и за студентите в тази програма.
Доц. Пламен Петков отбеляза, че към момента програмата се развива много добре, има добра обратна връзка с първия випуск и с колегите му отчитат възникналите проблеми и недостатъци и ги отстраняват. По думите му програмата е крайно нужна през последните години и отчете липсата на съвременни мениджъри. Той посочи, че също завижда на младите си колеги, които ще се обучават от съвременния опит в областта през последните 20-25 години, но ще го получат в много синтезиран вариант и ще могат след това да стартират своя професионален път. Той припомни, че преди три дни Софийският университет е приет за пълноправен член в European Nuclear Education Network.
След тържественото откриване доц. Атанас Георгиев представи преподавателите в програмата, а официалните гости връчиха студентските книжки на новоприетите магистри в програмата.
Програмата вече получи официалното потвърждение за акредитация от Международната агенция за атомна енергия по т.нар. модел на International Nuclear Management Academy (Nuclear Technologies Management програми).
За магистърската програма в Софийския университет
Програмата получава силна подкрепа и от работодателите в ядрения бранш, като част от студентите са финансирани за обучението си по този начин. Магистърската програма „Nuclear Technologies, Management, and Innovations" е в професионално направление 3.7 „Администрация и управление“ с продължителност четири семестъра и е изцяло на английски език. Дисциплините в програмата се водят от щатни преподаватели в Софийския университет, от хонорувани преподаватели от практиката, както и от гост-лектори от чуждестранни и български научни организации, институции и компании.