Начало / Новини / Новини и събития / Научна сесия в рамките на Климентовите дни във Факултета по химия и фармация

   
Научна сесия в рамките на Климентовите дни във Факултета по химия и фармация

На 21 ноември 2024 г. се проведе традиционната Научна сесия на Факултета по химия и фармация, посветена на Патронния празник на Софийския университет. Бяха изнесени академични лекции от преподаватели, които в последната календарна година са израснали в академична длъжност или са получили награда за научни постижения. В постерната сесия научни резултати и съобщения представиха преподаватели, докторанти и студенти от факултета. По традиция научната сесия завърши с атрактивни химични експерименти, представени от студенти и преподаватели от „Корпуса за бързо гърмене“ пред гостите на Вечерта на химията.

Зам.-деканът по докторантури, международна дейност, научноизследователска работа и проектно финансиране, проф. д-р Петко Петков, който през тази учебна година е носител на наградата „Питагор“ откри традиционната научна сесия на Факултета по химия и фармация.

1-1

Въвеждащата пленарна научна лекция бе поднесена от акад. проф. дхн Тони Спасов, заместник-ректор по научноизследователската и научна проектна дейност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Представени бяха научните резултати от задълбочената изследователска дейност по една от тематиките на Катедра Приложна неорганична химия в областта на синтез и структура на нови материали на основата на сплави, проектирани за кондензатори и електроди за литиево-йонни батерии.

 

2-1

Въведение в една актуална тематика, а именно до каква степен изкуственият интелект е квалифициран, за да играе основна роля в грижата за здравето, представи доц. д-р Ирена Иванова, дм. Тя обсъди основните достижения в областта и очерта проблемите и рисковете, както и позитивите, които би осигурил изкуствения интелект при навлизане в медицината, фармацията и клиничната аналитика.

 

3-1

Интересна лекция в областта на органичен синтез на нови нафтален- и периленимиди, насочени към медицината и новите технологии бе поднесена от доц. д-р Юлиан Загранярски, който през тази година бе удостоен с наградата „Акад. Богдан Куртев“.

 

4-1

Доц. д-р Галя Йотова, която през тази учебна година се хабилитира, представи научни резултати в областта на анализ и статистическа обработка на аналитични резултати от оценка на повърхностни и отпадъчни води.

 

5-1

Проф. д-р Петко Петков, носител на награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки за 2024 г., изнесе лекция, посветена на квантовохимично моделиране на металорганични решетки, насочени към приложение в съвременните технологии.

 

6-1

Доц. д-р Веселина Рангелова, хабилитиран преподавател в Катедрата Приложна неорганична химия, изнесе обзорна лекция за възникването, развитието и перспективите пред хибридните материали и в частност, металорганичните рамки и приложението им при съхранение на водород и разделяне на газови смеси.

7-1

Лекция върху възможностите и приложенията на ICP-MS техниката при многоелементен анализ на природни обекти изнесе доц. д-р Вероника Михайлова, която се хабилитира през тази учебна година.

 

8-1

В постерната сесия бяха представени 56 научни съобщения с водеща роля на докторанти и студенти.

9-1

Научната конференция приключи с традиционната „Вечер на химията“ и атрактивни демoнстрации, представени от „Корпуса за бързо гърмене“, под ръководството на доц. д-р Лъчезар Христов. Събитието бе посетено от над 200 ученици с техни учители и родители.

 

10-1
11-1
12-1
13-1

В организираната вечер на химията д-р Мартин Недялков демонстрира свойствата на експлозив на екзотичното съединение на златото - тетраазидоаурат. В експеримента се наблюдава пробиване на медна пластинка с дебелина 1 милиметър при детонация на 100 милиграма от съединението на златото. Д-р Мартин Недялков е възпитаник на Факултета по химия и фармация, който продължава научната си кариера в Института по обща и неорганична химия на Българската академия на науките. Той е лицензиран експерт по взривни вещества и изцяло отдаден на химията.

1

Учениците от Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ Ангел, Влади и Мишо представиха зрелищни опити, свързани с окислително-редукционни реакции и горене. Тук Ангел приготвя пиротехническа смес от стрит сребърен нитрат и фин магнезиев прах. Сместа може да се възпламени лесно от капка вода, при което се отделят сребърни пари, които могат да кондензират върху лист в красиви и неповторими модернистични произведения на изкуството. Една такава картина, представена от д-р Недялков, спечели награда на международна изложба на творби, свързващи науката с изкуството.

2

Учителят по химия в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ Наско Стаменов, възпитаник на Факултета по химия и фармация на Софийския университет, в експеримента се „дуелира“ с ракета от пластмасова бутилка, пълна със смес от пари на метанол и въздух. Добавената борна киселина оцветява пламъка в необичаен зелен цвят. Наско Стаменов е много активен популяризатор на науката и изобретател на интересни и зрелищни опити.

 

 

3

Д-р Мартин Недялков показа явлението встъкляване на аморфен полимер. В състезанието с ученичка от публиката по бързо пречупване на гъвкавата при стайна температура пипета Пастьор, направена от аморфен полипропилен, той демонстрира счупването на тази пипета след потапяне в течен азот при температура -196°C.

Д-р Мартин Недялков показва оцветяването на пламъка в специфични цветове от високотемпературното излъчване на атоми със специфична спектрална атомна емисия. Горящата смес съдържа бариево и хлоридно съединение, които оцветяват пламъка в красив зелен цвят благодарение на емисията на бариев хлорид при дължина на вълната 560 nm.

 

 

5