На 9 ноември 2024 г., Софийският университет „Св. Климент Охридски“ беше домакин на международната научна конференция „Правни въображаеми за криза и страх“. Конференцията изследва правно релевантните чувства, емоции и въображаеми аспекти на страха, като представи резултатите от многостранен научен анализ на конституционните и международноправните измерения на кризата и страха.
Събитието беше организирано в рамките на дейностите на научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ по проекта SUMMIT. Под ръководството на проф. д-р Мартин Белов учени от елитни университети в Европа и САЩ в продължение на няколко месеца изследваха мрачните чувства и (не)конституционната политика на страха. Конференцията представлява кулминацията на изследователските им усилия, които също така са обединени в предстоящ сборник.
Конференцията започна с очертаване на конституционализма, базиран на страха. Тя представи епистемологични, семиотични, семантични и евристични подходи към тъмните емоции в конституциите и конституционното право. Специално внимание беше отделено на афектния конституционализъм и колективната емоционална самоидентификация на конституционно оформените социално-политически общности и различните групи, които са рамкирани от тях.
Мрачните конституционни спомени, политиката на паметта на страха и емоциите от конституционния преход и социалната трансформация също бяха разгледани, като беше отделено внимание на транстемпоралното изследване на конституционната тъмнина и политиката на страха. Специална част от конференцията беше посветена на международните и транснационалните въображаеми на кризата и страха. Конференцията завърши с евристичен анализ на образите на страха.
Проектът SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), е финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации.