Начало / Новини / Новини и събития / Международен ден на толерантността: Опитът на Обединените арабски емирства

   
Международен ден на толерантността: Опитът на Обединените арабски емирства

Катедра „Арабистика и семитология“ на Факултета по класически и нови филологии и посолството на Обединените арабски емирства (ОАЕ) организираха тържествено отбелязване на обявения от ЮНЕСКО през 1995 г. Международен ден на толерантността.

Събитието се проведе в Аулата на Ректората в присъствието на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, Н. Пр. Абдулрахман Алджабер, извънреден и пълномощен посланик на ОАЕ в Република България, Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко и доайен на дипломатическия корпус в Република България, посланици на арабски и съседни държави, декана на Факултета по класически и нови филологии проф. д-р Гергана Петкова, ръководителя на Катедрата по арабистика и семитология проф. д-р Симеон Евстатиев, представители на различни религиозни общности в България, преподаватели, студенти и гости.

18

Модераторът на събитието гл. ас. д-р Стоян Доклев от Катедрата по арабистика и семитология заяви, че отбелязвайки обявения от ЮНЕСКО през 1995 г. Международен ден на толерантността, днешното събитие има за цел да представи арабската гледна точка към тази общочовешка ценност през погледа по-конкретно на Обединените арабски емирства – държава, която се стреми да основава политиките си върху мирното съжителство между представителите на различните раси, религии и култури както в Близкия изток, така и на международно равнище.

1

Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев откри събитието с приветствие, като отбеляза, че Денят на толерантността е важен не само защото е част от международния календар. Той е особено важен във времена като днешните, когато зловещият призрак на военните конфликти отново избуява край нас, когато гласът на хуманизма отстъпва, а аргументите на разума губят своята сила. „За нас е огромна отговорност да подкрепяме такива събития, защото точно в университетите, в Софийския университет, е мястото, където трябва да направим и да положим всички усилия светът да открие отново мирния си начин на съществуване“, каза проф. Вълчев. По думите му да опознаеш другия, да уважаваш неговите традиции, както и другият да опознае теб, да приема твоите традиции, заедно да вървим напред, е нещо изключително трудно. „Наша отговорност е като преподаватели в университета да създаваме този дух у нашите студенти. Защото на тях принадлежи изграждането на бъдещия свят“, каза още ректорът на Софийския университет и изрази надеждата си днес да бъдат чути изключително ценни, изстрадани уроци, които ни отварят пътя към толерантността.

7

Ще бъде огромно удоволствие да чуем повече за опита на Обединените арабски емирства в тази посока, разбира се, и на страните от региона, защото ние винаги, стоейки на позициите на страната на разума, живеем с усещането, че той е станал безалтернативен в поведението на индивидите и на обществата“, допълни проф. Вълчев и припомни наскоро отминалата пандемия, която ни показа, че тази крехка граница е изключително илюзорна, време, в което с бързи темпове избуяха всякакви конспиративни теории и разумът някак отстъпи пред паниката, пред стреса, които отприщват много често непознати, тъмни страни в човешката психика и поведение.

5

Трябва да стоим на страната на разума, трябва да чертаем общите си пътища, колкото и да е трудно да вървим по тях. И съм убеден, че събития и дни като днешния ще ни помогнат да върнем изгубената хармония в съвременния свят“, каза още ректорът на Софийския университет и благодари на колегите от Факултета по класически и нови филологии, както и на Катедрата по арабистика и семитология, които стоят в основата на днешното събитие.

8

Н. Пр. Абдулрахман Алджабер, извънреден и пълномощен посланик на ОАЕ в Република България очерта политиката на своята страна за насърчаване на толерантността.

В словото си той посочи, че на 16 ноември всяка година се отбелязва годишнината от Международния ден на толерантността – повод, който се чества и в Обединените арабски емирства, и посредством който ОАЕ затвърждава своя ангажимент да продължи да работи за разпространение на ценностите на толерантността и мирното съжителство по света.

3

Н. Пр. Абдулрахман Алджабер подчерта, че борбата с езика на омразата не е просто морално задължение, а се основава на подхода, наследен от покойния шейх Зайед бин Султан ан-Нахаян (упр. 1974 – 2004), положил основите на ОАЕ като толерантна държава, зачитаща културното, религиозно и етническо многообразие.

Посланикът на ОАЕ изтъкна, че страната му продължава да работи за изграждането на по-справедливо и мирно бъдеще без дискриминация, което зачита правата на всички хора и им предоставя равни възможности да живеят в достойнство и уважение. По думите му този подход се превръща в устойчива институционална политика, която има за цел да затвърди ценностите на толерантност, диалог, приемане на другите и отвореност към различните култури. Той посочи още, че ОАЕ са приели законодателство и се следват политики за насърчаване на културната, религиозната и социалната толерантност, предприемайки целенасочени медийни инициативи в тази насока.

9

Н. Пр. Абдулрахман Алджабер заяви, че ОАЕ са дом на повече от 200 националности, като това ги превръща в една от най-толерантните страни в света, където хора от различни религии живеят и практикуват своите вярвания и религиозни ритуали свободно, един до друг. Той подчерта, че в страната му има изградени места за поклонение за немюсюлмани, последователи на различни религии, включително повече от 50 църкви, три хиндуистки храма, сикхски храм и храм за последователи на будистката религия. В страната му се намира и Домът на Авраамовото семейство, който се състои от джамия, църква, синагога и образователен център. Посланикът изтъкна, че тази сграда има за цел да популяризира езика на диалога и разбирателството между религиите.

Той отбеляза още, че страната му е укрепила лидерската си позиция в световен мащаб, като още от създаването си е възприела система от ценности, които се основават на съвместното съществуване и толерантността, справедливостта, запазването на човешкото достойнство, зачитането на правата, културното разнообразие и националната идентичност. По думите му тези принципи са подкрепени и законодателно.

В словото си Н. Пр. Абдулрахман Алджабер заяви, че Обединените арабски емирства са първата държава, която създава Министерство на толерантността и съвместното съществуване, което има за цел да повиши осведомеността за опасностите от религиозния екстремизъм и отговаря за осигуряването на ефективното прилагане на закона срещу дискриминацията и омразата.

Накрая той заяви, че толерантността е не само присъща ценност в емиратското общество, но и основно човешко право. ОАЕ се стремят да защитават и запазят това право като основен фактор за изграждането на общество, основано на справедливостта и равенството, което позволява на всички граждани и жители да живеят достоен и щастлив живот.

10

От името на всички посланици приветствие отправи и доайенът на дипломатическия корпус в Република България Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко.

Тя изрази радостта си да бъде част от празника и отбеляза, че това е ден, в който има възможност да бъде представен опитът на Обединените арабски емирства, като изказа признателност и уважение към Н. Пр. Посланик Абдулрахман Алджабер за инициативата му по този актуален въпрос. По думите ѝ ОАЕ са модел на арабско мюсюлманско общество, отворено към света, пример за толерантност и съвместен живот. Тя изтъкна искрените си благодарности към ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев в качеството му домакин и съорганизатор на тази важна среща, която насърчава диалога и културата на разбирателство, съвместен живот и съжителство между хората и нациите.

 

6

Г-жа Закия Ел Мидауи благодари и на проф. Гергана Петкова и проф. Симеон Евстатиев за работата им в посока на сътрудничество с арабския свят. Тя се обърна към всички присъстващи в залата и призова заедно да укрепят мостовете на комуникацията и знанието, за да бъде изграден един по-добър свят, в който властват стабилността, мирът, сигурността, уважението и любовта към другите. По думите ѝ бъдещето на нашия свят и на човечеството като цяло зависи от способността ни да се възползваме от поуките, извлечени от множеството кризи, пред които е изправена международната общност в момента. В заключение г-жа Закия Ел Мидауи изрази надеждата си доброто да надделее над злото и толерантността да остане нашият девиз при всякакви обстоятелства.

11

Деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. д-р Гергана Петкова отбеляза, че живеем в бурни времена и всички сме изправени пред предизвикателствата на XXI век. Тя благодари на организаторите на събитието и отбеляза, че за академичната колегия е чест да отбележи Международния ден на толерантността именно в Алма матер, където бъдещите поколения се обучават в духа на най-високите академични и човешки ценности. По думите ѝ събитието е повод да говорим за толерантността, която е жизненоважна за благосъстоянието на всяко общество и посочи, че само чрез взаимно разбиране на културите – нашите различия и прилики – можем да продължим напред към нов начин на съвместен живот.

Проф. Петкова изтъкна, че мисията на Факултета по класически и нови филологии винаги е била да насърчава междукултурното разбирателство. В продължение на десетилетия тук са обучавани специалисти по различни езици и култури, които са станали наши културни посланици по света. По думите ѝ младите хора през XXI век трябва да говорят, да общуват и да разбират толерантността, а наш дълг е да им предоставим всички необходими ресурси, за да могат да посрещнат предизвикателствата на този век напълно подготвени.

Деканът отбеляза, че събитието ще е само първата стъпка към задълбочаване на сътрудничество, в което ще бъдат обединени усилия, за да се осигури солидна основа за развитието на уменията и таланта на младите специалисти. Те ще научат какво означава истинска толерантност, колко решаваща ще бъде ролята им за благосъстоянието на обществото в бъдеще и колко тънка е разликата между това да си толерантен към културното и религиозно многообразие и да си нетолерантен към негативни практики като социални различия, насилие и политическо лицемерие.

2

Уверена съм, че това, което започваме днес, ще има траен положителен ефект върху сърцата и умовете на всички млади хора, избрали да следват пътя на междукултурното разбирателство. Надявам се днес да започнем това пътуване заедно“, каза проф. Петкова и се обърна към по-младите си колеги, апелирайки да останат фокусирани върху смислената цел за създаване на по-толерантен свят, където всички можем да останем различни, но същевременно обединени, да се учим един от друг, да сме наясно с нашия исторически произход и да ценим постиженията на културите на другите, защото всеки присъстващ на събитието може да промени света на утрешния ден.

Ръководителят на катедра „Арабистика и семитология“ проф. д-р Симеон Евстатиев не скри вълнението си от възможността Международният ден на толерантността да бъде отбелязан заедно с партньорите от Обединените арабски емирства и останалите арабски страни от Близкия изток и Северна Африка, със съседни на България приятелски държави, с много студенти от университета, представители на различни религиозни общности, държавни институции и медии.

12

Той се позова на Книга на Еклисиаста (3: 1–8), която ни учи, че „всичко си има време, време има за всяка работа под небето“, и подчерта, че в „академията също всичко си има време – време за упорит труд и време за забавление, време да критикуваш и време да възхваляваш“. „Днес е време за празнуване, за отбелязване на Международния ден на толерантността.“ По думите му това е момент, в който трябва да се говори не само за големите постижения на Обединените арабски емирства в областта на икономиката, технологиите или туризма, а за толерантността – споделена човешка ценност, която Обединените арабски емирства са възприели и на която наблягат в продължение на много години.

Проф. Евстатиев подчерта, че в специалност „Арабистика“ в Софийския университет, която тази година празнува и своята 50-годишнина, се обучават изключително талантливи студенти, част от които са подготвили есета на арабски език, посветени на толерантността в арабския свят. „Нашите студенти знаят дълбокото значение на библейската мъдрост в думите от Еклесиаст, с които започнах. Те обаче знаят и това, че първата дума от Корана е „Чети!“, което извежда четеното и търсенето н знание във фундаментална ценност“. Проф. Евстатиев завърши изказването си с реторичния въпрос: „Нима има някой в тази зала, който се съмнява, че толерантността означава и възможност – възможност да научиш нещо ново?“

13

Събитието продължи с мултимедийна презентация, състояща се от три кратки видеоматериала, показващи как и защо Обединените арабски емирства решават да превърнат толерантността в своя държавна политика.
В рамките на отбелязването на Международния ден на толерантността бяха отличени победителите в студентския конкурс за есе на арабски език, посветено на толерантността. Те получиха награди от Н. Пр. Абдулрахман Алджабер.

14

Валентин Александров, студент четвърти курс от специалност „Арабистика“ спечели трето място.

15

На второ място бе класиран Сияд Кехул, също студент в четвърти курс на специалност „Арабистика“.

17

Първата награда бе присъдена на Елена Мешкова от втори курс на специалност „Арабистика“. Тя прочете своето есе в арабски оригинал и в превод на английски език.