
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита изложбата „Изображения на Балканите от пътеписите на Франсоа Пукевил“. Експозицията включва петнадесет цветни гравюри на френския художник и гравьор Франсоа Пукевил от негова книга, издадена в Париж през 1835 г. Творбите са част от Колекцията „Трикоглу“ на Централната библиотека на Аристотеловия университет в град Солун.
Александрина Исайлова от фондация „Солей“ отправи поздрав към присъстващите и представи официалните гости. На събитието присъстваха проф. Соня Милева, заместник-ректор на Софийския университет, г-жа Теодора Петру, съпруга на гръцкия посланик у нас и първи Съветник по комуникациите, ръководител на службата за публична дипломация, проф. Зоран Пейковски, директор на Македонския културен институт в София, доц. д-р Биляна Яврукова, директор на Университетската библиотека на Софийския университет и проф. Димитър Веселинов.
Заместник-ректорът на Алма матер проф. Соня Милева поздрави всички и посочи, че ректорското ръководство високо цени подобни инициативи, които не само се организират за втора поредна година, но и са резултат от партньорството на Софийския университет с Аристотеловия университет в град Солун и фондация „Солей“.
„За нас университетът е място, където трябва да се случват значими, важни събития, които да разкриват онези неща, които поради злободневието на нашето ежедневие остават забравени, но са важни и трябва да бъдат показвани“, посочи проф. Милева и изрази надеждата си тази изложба да бъде точно такава и да ни позволи да се върнем назад във времето, да се запознаем с историческите периоди, които са останали запечатани в гравюрите и литографиите на Пукевил.
Приветствия поднесоха и Ангелики Хаджигеоргиу, ръководител на Университетската библиотека на Аристотеловия университет в Солун, която посочи, че е щастлива да гостува в Софийския университет и разказа за дейността на библиотеката и институциите, с които си сътрудничи. Тя изтъкна значението на международните отношения и изграждането на връзки с библиотеки в цяла Европа чрез редица инициативи.
По думите й настоящата изложба е още едно проявление в тази посока и засилва дълбокото приятелство между Гърция и България. Тя представи историята на Франсоа Пукевил, който е френски дипломат, лекар, историк и етнограф. По думите й изложбата предлага възможност да бъде опозната историята и културното наследство на Гърция.
Г-н Сарагьотис от Аристотеловия университет разказа, че през 1798 г. по време на пътуване до Италия Франсоа Пукевил е заловен заедно с други спътници от пирати близо до Триполи. Вместо да ги заведат на пазар за роби, те са настанени в Наварино. Оттам са отведени в Триполи като военнопленници и по заповед на Мустафа Паша са затворени в крепост. Пукевил е държан там в продължение на седем месеца и след това е преместен в Нафплион, а по-късно - в Константинопол, откъдето е освободен през 1801г.
Докато е в затвора, Пукевил изучава новогръцки език и води таен дневник. В книгите си Пукевил описва исторически факти, обичаи и традиции на гърците и на други балкански народи, като представя реалистично страданията им под турско робство. Неговата колекция е изключителна по своя характер, защото дава информация за важен период от Балканската история. Част от нея се използва в непосредствения учебен процес на студентите, които имат възможност да черпят информация от оригинални исторически източници.
Експозицията е част от дейността на фондация „Солей“, насочена към съхранение на най-добрите традиции, свързани с отразяване влиянието на Международната франкофония. През март 2024 г. фондацията гостува в Софийския университет с изложбата „Аспекти на Балканската история от XIX век в творчеството на Луи Дюпре" .