Начало / Новини / Новини и събития / Геолого-географският факултет и Explorers Club Bulgaria проведоха своето първо официално събитие в Алма матер

   
Геолого-географският факултет и Explorers Club Bulgaria проведоха своето първо официално събитие в Алма матер

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет се проведе първото официално събитие на Геолого-географския факултет и Explorers Club Bulgaria. Бяха представени предстоящите съвместни инициативи през новата академична година, както и първата предстояща изследователска експедиция в Япония и Южна Корея и нейния ръководител – писателката Юлияна Антонова-Мурата, която запозна присъстващите с най-новата си книга „Хай Хай, Япония".

На събитието присъстваха проф. Соня Милева-Божанова – заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, проф. Климет Найденов – декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет, проф. д-р Гергана Петкова - декан на Факултета по класически и нови филологии, г-жа Росица Кирова – заместник- председател на Народното събрание на Република България, г-жа Веселина Панова – началник на кабинета на министъра на туризма, г-жа Магдалена Гигова – писател и журналист в Българското национално радио, проф. Милена Георгиева – водещ български учен в сферата на биологията и генетиката, доц. Георги Бърдаров – географ, преподавател, писател и общественик, д-р Цветелина Цветкова – историк, преподавател и международен младежки координатор, както и други представители на академичната общност, на държавната администрация и на бизнеса.

1

Медийни партньори на събитието са Нова телевизия и вестник „24 часа“.

3

Събитието бе открито от декана на Геолого-географския факултет проф. дгн Климент Найденов, който представи предстоящите инициативи на Explorers Club Bulgaria- посветени на глобалния напредък в науката, а през новата академична година – специално вдъхновени от изследователския туризъм. По думите му една от основните цели на Explores Club Bulgaria е да подпомага и развива научно-изследователската работа в областта на географията и опазването на природата и културно-историческото наследство. „Едновременно с това ние се стремим към изграждане на международен научен обмен, като предоставяме платформа за споделяне на знания и опит между учени от различни страни“, каза проф. Найденов. Той запозна аудиторията с организираните до този момент няколко изключително интересни и ползотворни изследователски мисии, сред които в Алжир – скалните рисунки в Тасили Н‘аджер, Боливия, Ангола и Перу.

4

Деканът на Геолого-географския факултет отбеляза, че новата инициатива е фокусирана върху изследователския туризъм и има за цел да представи пред широката общественост възможностите за приключенски туризъм, комбиниран с научно-изследователски подход и научни открития.

Проф. Найденов изказа своята благодарност към партньорите от туристическа агенция „Карта Холидей“ и на репортерите на Нова телевизия. Деканът напомни, че в Геолого-географския факултет се намира най-голямата катедра по „Туризъм“ в България и по думите му именно тук трябва да се задава посоката и новите подходи за развитието и популяризирането на сектор „Туризъм“. Проф. Климент Найденов подчерта, че с тази новаторска инициатива демонстрират нещо изключително важно - значението на връзката наука-бизнес, която е от особена важност за цялостното развитие на туризма в България.

2

Той посочи, че в предстоящите нови експедиции ще съчетаят авторските програми на партньорите им от „Карта Холидей“ със знанията на някои от най-добрите български археолози, географи, културолози и изследователи, а екипът ще има възможността да представи различните региони по света чрез научни изследвания и открития. Всеки от участниците ще има уникалната възможност да се включи в реални проучвания на природата, да се запознае с местни култури и традиции и да разбере историята на регионите по съвсем нов начин.

Проф. Климент Найденов отбеляза, че новата академична година започва с пътуване до Южна Корея и Япония и припомни, че през 2024 се отбелязват едновременно три годишнини в двустранните отношения между Япония и България: 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения между двете държави и 65 години от тяхното възстановяване. „Точно поради тази причина за лице на нашата експедиция ние избрахме любимата на всички българска писателка Юлияна Антонова-Мурата. Защото освен невероятен автор, който след малко ще ни представи своята четвърта книга „Хай, Хай Япония“, Юлияна е и дългогодишен дипломат. Заради своята професия тя e имала възможността да живее на различни места по света – Германия, Русия, Англия и Китай. Сърцето й обаче завинаги остава в Япония, където живее и до днес със семейството си“, каза проф. Найденов и благодари на всички присъстващи на събитието.

5

Росица Кирова посочи, че човешкият живот е пътуване към съвършенството, познанието, срещите с нови хора и места. Тя посочи че е щастлива да бъде в Софийския университет, благодари на проф. Климент Найденов и Explorers Club Bulgaria. Тя разказа за свое служебно пътуване, когато е била част от експедиция на Explorers Club Bulgaria в Одеса и спомена за новите и интересни неща, които е научила. „Изследователският туризъм е начин не само да научим повече за околните страни, за тяхната култура, за техния бит, за невероятните природни феномени, с които можем да се срещнем, но е и начин да бъдем посланици на своята държава, да разкажем повече за България, която е люлка на древна история и култура“, отбеляза г-жа Кирова и пожела на всички успешна учебна година, изпълнени с много дръзновения мисии, които да донесат полза не само на участниците, но и на хората около тях, на научната общност и на тези, които искат да развиват българския туризъм.

6

Веселина Панова поздрави гостите на събитието от името на министъра на туризма Евтим Милошев и изрази неговата подкрепа към Софийския университет, Геолого-географския факултет и Explorers club България. Тя припомни, че преди броени дни министър Милошев е бил на посещение в Япония, където е подписал исторически меморандум между България и Япония за сътрудничество в областта на туризма. По думите й предстоящата експедиция на Explorers club България е възможност да бъдат затвърдени общите намерения за разширяване на двустранното сътрудничество в областта на туризма.

7

Магдалена Гигова изрази вълнението си да бъде заедно с толкова много хора, с които споделя общата страст към пътуването. Тя посочи, че книгите на Юлиана Антонова – Мурата са отличен избор за всеки, който иска да посети онази Япония, която няма да види, ако отиде на екскурзия там, защото в книгите ще видят какво е мисленето на японците, техните нрави.

8

Писателката Юлияна Антонова – Мурата се обърна към присъстващите с думите „приятели“ и им каза, че имат нейното сърце и вратите на дома й в България и Япония са отворени за всеки от тях: „Наистина моят дом е дом, в който винаги вратите са отворени за всеки, който има желание да влезе и да надникне вътре, да бъде посрещнат с радост, така както се посрещат добри приятели. С тези приятели ще пътувам заедно до Страната на изгряващото слънце“. Тя разказа за живота си в Япония, за изненадите, които е срещнала там, за изключително внимателните хора, за топлото отношение на японците към българите и представи своята четвърта книга „Хай Хай, Япония“.