Начало / Новини / Новини и събития / „Алма Алтер“ превзе Анталия с „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“

   
„Алма Алтер“ превзе Анталия с „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“

На 13 май 2025 г. в рамките на Международния театрален фестивал Акдениз в Анталия, Турция, Театър-лаборатория „Алма Алтер“ представи спектакъла „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“.

Създаден под режисурата на бащата на българския авангарден театър Николай Георгиев, спектакълът е част от дългосрочната програма на „Алма Алтер“ – „Шекспир – съвременен и жесток“, в която класическите текстове се преосмислят през призмата на съвременния човек и сценичните форми на "живия театър". В главните роли са Орнела Цолканов - Жулиета и Георги Арсов - Ромео. Двамата отхвърлят традиционните представи за героите и заявяват: „Аз не съм Ромео“, „Аз не съм Жулиета“. Сцената се превръща не в място на възпроизвеждане, а на среща – между тела, музика и поезия, между младостта и трагедията на влюбените.

1-102

Спектакълът изследва темата за любовта в условията на съвременното общество, в което битките между поколения, култури и идеологии се случват все по-често. Той е решен в стилистиката на бедния театър – без декори, с акцент върху тялото, словото и живото присъствие. Хореографиите на Петя Йосифова и музиката на Константин Кучев подчертават интимността на сценичното преживяване.

1-101

Участието в Международния фестивал Акдениз е естествено продължение на международния път на спектакъла – отличен с Наградата за алтернативна класика на Московския международен фестивал на университетските театри в рамките на XII Световен конгрес на Университетските театри (2018) и за най-добра мъжка роля на десетото издание на Международния театрален фестивал JESZ в Печ. (2016).

Спектакълът в Анталия беше посрещнат с ентусиазъм от критиката и публиката заради своя новаторски подход към класическия текст и способността си да комуникира на универсален език. Залата бе пометена „като от ураган“, а зрителите, по собствените им думи, бяха „изтръгнати от клишето „театър“ и хвърлени в живия живот на сцената“. “Фестивален спектакъл” споделиха от екипа, както обичаше да казва големият Николай Георгиев.

1-100

Млад доброволец, все още разплакан, непрекъснато повтаряше: „Вие сте майсторите на театъра“. Вечерта приключи с продължителни аплодисменти, ръкопляскания „на ръце“ в буквалния, а не само в метафоричния смисъл.

Университетът домакин Akdeniz University е известен с първата в света успешна трансплантация на лице (2011 г.), а актьорите от „Алма Алтер“ заявиха, че са „зашили усмивките“ на това лице като са донесли нова творческа енергия в академичните пространства на Акдениз. Те споделиха, че се чувстват „у дома“, защото са открили приятели, братя по оръжие в битката, наречена театър.

Темата за патриотизма присъства силно както в самия спектакъл, така и в начина, по който участниците говорят за себе си. „Тук, в Анталия, се почувствахме патриоти, защото донесохме България със себе си. За стотиците хора в салона ‘България’ вече означава ‘Алма Алтер’ и Софийски университет“, казват актьорите. Театралният колектив гледа на участието си като на акт на културна дипломация, който потвърждава репутацията на „Алма Алтер“ като водеща експериментална театрална школа в региона.

Според творческия екип „живият театър“ говори на съвременната публика отвъд езикови и културни бариери. Актьорите обещават скоро да разкажат „за живота отвъд сцената“, което ще даде по-задълбочен поглед върху процеса, довел до този емоционален успех.