На 26 септември 2024 г. Театър-лаборатория „Алма Алтер“ отпразнува рождения ден на великия български писател Ран Босилек с мюзикъла „Патиланци“. След края на спектакъла, вдъхновени от енергията и думите на Ран Босилек, актьори и публика се отправиха към дома му на улица „Иван Асен“, за да поднесат цветя.
Този спонтанен жест се превърна в емоционално събитие, сякаш инспирирано от духа на самия Ран Босилек. Улицата пред дома му се превърна в сцена. Някой беше проверил точно къде се намира къщата на писателя, друг беше купил красив букет, актьорите все още бяха облечени в костюмите от представлението.
Минувачите можеха да усетят енергията на целия този импровизиран ритуал, който сякаш преодоля границите на времето и събуди духа на автора.
Събитието придоби още по-голяма стойност, когато на прозореца на къщата светна лампа и внучката на Ран Босилек слезе, за да отвори вратата. Тя посрещна актьорите и публиката с усмивка и с благодарност за това, че са помислили за неговото творчество и за детските му стихове.
“Домовете остават, обаче още повече остава доброто, което този човек е направил за България, за себе си, за близките си, за българския си род”, се обърна към нея и към събралата се публика режисьорът на „Алма Алтер“ - Николай Георгиев.
Спектакълът “Патиланци” се проведе като част от инициативата на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ - “Академични диалози: от сцената към аудиторията”. Целта е да се създаде мост между театъра и различните академични дисциплини, стимулирайки междудисциплинарен диалог. „Академични диалози“ включва поредица от представления, всяко базирано на литературни произведения и обвързано с конкретна академична специалност.
Следващите спектакли в програмата са: „Албена“ по Йордан Йовков, специалност „Българска филология“ – 8 октомври, „Маргарита и Майстора“ по М. Булгаков, специалност „Руска филология“ – 17 октомври, „Реквием за най-прекрасното приключение в историята на човечеството“, специалности „Ядрена химия и ядрена енергетика“ – 29 октомври, „В царството на самодивите“ по Иван Вазов, специалност „Фолклористика“ – 5 ноември, „Ромео и Жулиета“, специалност „Английска филология“ – 14 ноември, „Стефан Стамболов: Часът на моето убийство“, специалност „История“ – 21 ноември.
Проектът се реализира с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ към Софийския университет.