Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Проект TWIN4ECO / Новини от проекта TWIN4ECO / Гост-учени по проекта TWIN4ECO взеха участие в 27-та годишна конференция на Стопанския факултет

   

05.12.2024

 

Учени от Университета в Грьонинген - Нидерландия, партньорска организация по проекта TWIN4ECO, бяха сред ключовите международни лектори на 27-та годишна конференция на Стопанския факултет на Софийски университет. Традиционното научно събитие се проведе в периода 22-25 ноември 2024 г. под надслов „Transforming Futures: Sustainability, Innovation, and Governance“, поставяйки акцент върху значими глобални теми като управление на иновациите, енергийна трансформация, устойчиво развитие, политики и регулации, изкуствен интелект и др.

Университетът в Грьонинген е водеща изследователска институция и е сред 100-те най-добри университета в света във всички престижни световни класации. Привличането му като партньор в ръководения от Стопански факултет проект TWIN4ECO, финансиран в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, предоставя възможности за трансфер на знания и укрепване на научния капацитет на българските изследователски институции. От страна на нидерландските партньори участие във форума взеха проф. Педро Фария, проф. Флориан Нозелейт и д-р Йитсе Дойстерс, които представиха своя опит и споделиха знания и добри практики в областта на научното управление и стратегиите за постигане на високи стандарти в научното качество.

АГ

След официалното откриване на конференцията от декана на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, програмата продължи с встъпителна лекция от проф. Педро де Фария, ръководител на катедрата „Управление на иновации и стратегии“ във Факултета по икономика и управление на Университета в Грьонинген. Той представи темата „Бъдещето на отворените иновации“, в която подчерта важността на съвместните усилия, сътрудничеството и иновациите за постигане на устойчиво икономическо развитие. Последвалата оживена дискусия, модерирана от проф. Албена Вуцова, постави акцент върху важността на сътрудничеството между различните научни институции и очерта ключовата роля на дейностите по проекта TWIN4ECO, позволяващи работа в мрежа и обмен на знания между Стопанския факултет, Университета в Грьонинген и останалите партньорски университети от Австрия, Германия и Ирландия.

Програмата на конференцията на Стопански факултет включваше още пленарни лекции, панелни дискусии, изследователски семинари и практически занятия, водени от проф. Педро Фария, проф. Флориан Нозелейт и д-р Йитсе Дойстерс:

  • Семинар „Развитие на изследователска култура“ - организиран като интерактивна сесия, в която бяха обсъдени стратегиите за изграждане на научна култура и значението на подкрепящите структури за висококачествени изследвания;
  • Изследователски семинар „Управление на иновациите и стратегии“ – в рамките му нидерландските учени представиха стратегии и подходи за управление на иновациите, подкрепящи устойчивото икономическо развитие;
  • Уъркшоп „Управление на изследвания и административни структури“практическа сесия, насочена към разработване на модели за изграждане на ефективна изследователска инфраструктура, способстваща за развитието на научни изследвания и тяхната интеграция в образователния процес.

Сред акцентите в програмата на събитието беше и специалната постерна сесия на докторанти, които представиха своите разработки пред чуждестранните учени, участващи в конференцията. Девет докторанти и млади учени имаха възможност да презентират текущите резултати от своите изследвания и получиха препоръки и коментари, които да подпомогнат тяхната работа.

В 27-ото издание на научния форум се включиха над 100 участници, сред които изследователи, бизнес лидери, млади учени и докторанти от редица европейски страни като Германия, Австрия, Латвия, Гърция, Нидерландия и др. За пореден път годишната конференция на Стопански факултет се утвърди като водещо научно събитие, осигуряващо платформа за интердисциплинарни дискусии и разработване на стратегии за справяне с глобалните предизвикателства и устойчивото развитие.