19.11.2024
По инициатива на Стопанския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски‘, Министерството на околната среда и водите и организацията Green Transition Forum беше поставено началото на глобална инициатива за справедливо климатично финансиране, което да е достъпно за жените по света. Събитието бе поставено на българския павилион по време на СОР29 в Баку.
Организаторите на инициативата обявиха новината на специална дискусия „Жените и финансирането на климата“, в която участваха жени от различни страни по света, които работят в правителствени и международни организации, във финансови институции и допринасят за научни изследвания.
Инициативата призовава полово балансирано представителство в климатичните преговори и в институциите, вземащи решения за: насърчаване на модели с назначаване и на мъже, и на жени като съръководители на институции; изграждане на структури за ускоряване на инвестициите и укрепване на финансовите възможности на жените; насърчаване на частните организации да увеличат подкрепата си за жените в климатичните действия.
Българската инициатива за равнопоставен достъп до климатично финансиране вече е подкрепена от 15 организации, подчерта Моника Станишева, съосновател на Green Transition Forum и член на Научния съвет на СОР29. Целта е в следващите месеци, както и по време на СОР30 в Бразилия, да се мобилизира широка подкрепа.
Жените могат да преоткрият и променят света, каза доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан по устойчиво развитие на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, която бе модератор на дискусията. Тя подчерта, че идеята на инициативата е да се постави жената в центъра и да се оценят всичките ѝ роли – като човек, който се грижи за семейството, овладява нови умения в името на икономически възможности, като предприемач. Жените имат потенциал да бъдат лидери на промяната - в политиката, в общностите си, в обществения живот, каза още тя.
Климатичните промени засягат всички, но не равномерно. Жените често са на първа линия при криза и бедствие, като се грижат да опазят семействата, домовете и общностите си, каза в обръщението си към участниците в дискусията Ренета Колева, служебен зам.-министър на околната среда и водите. Тя напомни, че България е сред водещите страни в Европа по критерия за участие на жените в науката и управлението. Колева подчерта значимостта на равноправния достъп на жените до климатичните финанси.
Само чрез сътрудничество и устойчиво климатично финансиране можем да достигнем по-устойчиво бъдеще, каза Колева.
Не съм феминистка, но съм защитник на правата на жените, които изцяло са изоставени. Нужно е да дадем на жените права и да ги включим във всеки аспект на развитието на нашите общества, каза посланик Вeнера Доми, изпълнителен мениджър на Черноморското икономическо сътрудничество.
За участието на жените в „синята икономика“ (бел. ред. - свързана с водните пространства и живота около тях) говори Ивелина Василева, съветник на министър-председателя на Република България и представител на мисията на ЕС „Възстановяване на нашите океани и води“. Синята икономика е традиционно доминирана от мъже, каза тя, и посочи статистически данни от 2022 г., според които жените заемат от 20 до под 30 на сто от работните места в „синята икономика“ и националните морски администрации.
Успешни практики за равнопоставеността на жените в Естония даде Хелън Сулг, ръководител на Камарата за развитие и партньорство в Център за екологични инвестиции. Примери за ограничения пред жените даде Тарана Джафарова от Азербайджан, изследовател и социолог с опит в областта на развитието, жените и социалните въпроси. Според нея много жени работят в сектори, уязвими от климатичните промени, като селското стопанство. Тя подчерта, че когато жените са икономически обезпечени, стимулират местните икономики, инвестират до 90 на сто от приходите си в здравеопазване, образование чрез семейството си. Климатичното финансиране за жените може да намали бедността като цяло и намалява зависимостта на жените, каза Джафарова.
Можете да научите повече и/или да се присъедините към Инициативата за равноправен достъп до климатично финансиране като физическо лице или представител на организация тук: https://www.womenclimatefinance.eu/